Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kolega/Koleżanka ;)

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
RimStick
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2016, 0:20
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Maciek
Kontaktowanie:

Kolega/Koleżanka ;)

Postautor: RimStick » 11 maja 2016, 0:37

Witam.
Posiadam około 6 miesięcznego samczyka (zaadoptowałem go od pewnej rodziny, właścicielka miała uczulenie).
W internecie i z doświadczenia wiem, że świnki morskie potrzebują towarzystwa, minimum dwie świnki. Moje pytanie brzmi następująco: kiedy posiadam samczyka, to najlepszym rozwiązaniem będzie mu kupić/zaadoptować też samca czy samiczkę?
Jeśli już zdecyduję się na kolege/koleżanke to puścić ich od razu do jednej klatki, czy też do dwóch osobnych klatek i zbliżyć i dać im trochę czasu na zapoznanie ?
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Ulfhildr
Użytkownik
Posty: 310
Rejestracja: 17 lutego 2016, 15:54
Lokalizacja: mazowieckie
Świnki morskie: Bonifacy, Lord Biszkopt (XAVIER Bella Cavia), Blue Jean (Sue Wolf&Gang Cavies)
Ruda [*], Chojrak [*], Pepsi [*], Aurora [*], Kokosanka z domu Gadzina [*]
Kontaktowanie:

Re: Kolega/Koleżanka ;)

Postautor: Ulfhildr » 11 maja 2016, 8:41

Odpowiedź jest oczywista. Jak już masz samca, to dołącz mu drugiego, samica tylko po sterylizacji. Nie wspominałeś nic o tym, że Twoja świnka jest wykastrowana, wnioskuję więc, że jest płodny. Nie baw się w rozmnażanie ''kundelków'', jak tak bardzo chcesz hodowlę, to stwórz stosowne warunki, zarejestruj działalność w odpowiednim związku, sprowadź dobrej jakości świnki z rodowodem i puszczaj sobie pary mieszane.
Co do drugiego podpunktu, to nie radziłabym rzucać ich na głęboką wodę wpuszczając zaraz do jednej klatki. 6 miesięcy to już całkiem poważny wiek, Twój świnek jest już pewnie spory, a gdybyś dołączył mu tam jakiegoś malucha 2- 3 miesiące i zostawił, to mogłoby się to źle skończyć. Najpierw należy zapoznać je na wolnej przestrzeni w domu, gdzieś, gdzie żaden z nich wcześniej nie był. U mnie ze względu na panoszącego się wszędzie psa dał radę wieeeeelki karton o obojętnym zapachu, grubo wysypany trocinami. Można postawić go w jakimś wolnym miejscu i wpuścić tam świnki. Obydwie będą bardzo zdezorientowane, zaczną szukać akceptacji i oparcia jedna u drugiej, przez co szybko powinny nawiązać ze sobą relacje. Jak nic się nie dzieje i nie gryzą się do krwi, to mogą tak mieszkać nawet z kilka dni, potem można je przenieść do ich lokum z prawdziwego zdarzenia. Techniki są bardzo różne. Poczytaj sobie tutaj na forum.
Klatka przed wpuszczeniem ich powinna być dokładnie umyta, na akcesoriach nie powinno być zapachu dotychczasowego lokatora, dobrze też żeby stała w innym miejscu niż do tej pory, bo Twój świnek pozna, że był tu pierwszy i zaczną się poważne walki. Wiadomo, bez potyczek o hierarchię się nie obędzie ale można to zminimalizować. Dużo też będzie zależało od temperamentu Twojego prosiaka i jego nowego towarzysza.

Pozdrawiam,
Ulfhildr ;)
Nasza historia: http://forum.cavia.pl/viewtopic.php?p=160587#p160587

Awatar użytkownika
RimStick
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2016, 0:20
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Maciek
Kontaktowanie:

Re: Kolega/Koleżanka ;)

Postautor: RimStick » 11 maja 2016, 13:56

@Ulfhildr - nie mam czasu na rozmnażanie i masz rację, nie będę bawić się w hodowle kundelków. Co do prosiaka, tak jest płodny. A co do jego wzrostu to na jednej ręce się dalej mieści ( jak na awatarze), może kiedyś urośnie :D Ja go mam od miesiąca. Ok to pomyśle dla niego o kolegę jednak :) dzięki za odpowiedz :D



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości

  • Dołącz do nas