Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ustalanie hierarchi

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
agataa_d
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2016, 18:22
Kontaktowanie:

Ustalanie hierarchi

Postautor: agataa_d » 22 czerwca 2016, 21:59

Potrzebuję porady :)
Poprzednio pisałam o mojej małej śwince, która niestety po 3 wizytach u weterynarza zdechła. Prawdopodobnie była chora już jak ją kupiłam :(
Bardzo to przeżyłam, dlatego po tygodniu zawitały w moim domu dwie malutkie (1,5 miesięczne) siostry, tym razem ze sprawdzonego źródła. Mam je już tydzień i wydają się być w miarę oswojone. Na początku siedziały w klatce przytulone do siebie i przestraszone. Teraz, kiedy wyjmuje je z klatki są bardzo ciekawskie. Jednak zauważyłam, że zaczęły ze sobą walczyć. I co dziwne zaczęły te walki nie w klatce tylko przy mnie kiedy je wyciągam (a jednocześnie wystarszą się każdego szybszego ruchu ręką czy trochę głośniejszego tonu głosu). Natomiast jak biorę tylko jedną i odkładam to skaczą w klatce, tak jakby tego nie kontrolowały wydawało mi się że popcornują, (?) ale jednocześnie podgryzają się nawzajem. na razie delikatnie, ale zauważyłam, że jak jednego dnia biała zaczepi czarną to na drugi dzień jest na odwrót. Zastanawiam się czy to normalne i czy jest taka możliwość, że obie chcą "dowodzić" i żadna nie ustąpi? Białej też zdarza się podgryzać mnie ale mam nadzieje, że to minie, bo raczej złośliwe nie jest. Po raz pierwszy kupiłam dwie świnki razem, czytałam też, że to normalne że muszą ustalić hierarchie i nie chce im w tym przeszkadzać, ale też nie chce żeby zrobiły sobie krzywdę, za każdym razem panikuje jak tak robią (pewnie trauma po poprzedniej śwince) Wydawało mi się, że skoro są siostrami i takie malutkie to na razie będą się kochać siostrzaną miłością :) dlatego proszę o odpowiedź czy opisane zachowanie jest normalne :)
Dodam, że nie ma problemu z jedzeniem z jednej miski ani piciem z jednego poidełka czy też wspólnym jedzeniem sianka :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Asisianka
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2015, 18:51
Świnki morskie: Luljan ur. 03.2015
Lady ur. 06.08.2015
Kontaktowanie:

Re: Ustalanie hierarchi

Postautor: Asisianka » 4 lipca 2016, 15:44

Krew się nie leje? Jak nie to ok, muszą ustalić hierarchię.
Podgryzanie ubrań też ok, zależy od świnki. Mój Lulek uwielbia obgryzać, szczególnie guziki. Często emocjonalnie reaguje i jak jest zły potrafi dziabnąć mnie do krwi. Ale pieszczoty też uwielbia i głośno mruczy . Lady natomiast nigdy nie gryzie. Ale też nie spoufala się, nie mruczy prawie. Taki typ.... Co świnka to inna.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Ustalanie hierarchi

Postautor: Moreni » 4 lipca 2016, 16:56

Ja bym się nie przejmowała. Moje dziewczyny też kuzynki (ich matki były siostrami), rok już ponad u mnie mieszkają, a ciągle lubią się podszczypywać po tyłkach. Jak krew się nie leje i kłaki nie latają, to nie ma co interweniować.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości

  • Dołącz do nas