Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie świnki.

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Minoris
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, 18:58
Kontaktowanie:

Oswajanie świnki.

Postautor: Minoris » 11 sierpnia 2016, 19:05

Mamy w domu świnkę morską od tygodnia. Przeszukałam internet jak taką świnkę oswoić i trafiłam na sprzeczne informacje. Jedni twierdzą, że taką świnkę lepiej zostawić w spokoju w klatce i dać jej czas by przyzwyczaiła się do nowego domu, a drudzy, że trzeba brać ją jak najczęściej na ręce by złapać z nią kontakt.
Próbujemy tej drugiej metody, choć jeden dzień świnka wogóle nie była wyjmowana z klatki.
Chodzi o to, że nie ma żadnych postępów. Świnka nadal bardzo się boi, gdy widzi któregoś z domowników ucieka a najdalszy kąt klatki, teraz mam domek i w sumie w ogóle z niego nie wychodzi :( Zajada normalnie, tylko wydaje mi się, że pije mało wody właściwie w ogóle, pytałam tę panią od której ją kupiłam, czy to normalnie i twierdzi, że jeśli świnka je dużo warzyw to może w ogóle nie pić wody. Więc się uspokoiłam. Ale martwi mnie jej zachowanie, gdy ją biorę na ręce serduszko jej przeraźliwie wali mimo, że robię to powoli i mówię do niej. Gdy położę ją na podłodze i podsuwam jakiś smakołyk nie podejdzie i nie zje z ręki, dopiero gdy położę na talerzyku z pewnej odległości od siebie. Bardzo mnie smuci ta sytuacja i nie wiem co dalej robić.


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: Moreni » 11 sierpnia 2016, 19:20

Sprzeczność informacji wynika z faktu, że najpierw trzeba dać śwince kilka dni spokoju, żeby przyzwyczaiła się do nowego miejsca. Potem można spróbować z częstym kontaktem.
Skąd pochodzi świnka? Czy pani, od której została kupiona ma hodowlę zarejestrowaną w CCP? Pytam, bo świnki kupowane w sklepach zoologicznych lub z ogłoszeń na oxl typu "świnka za 15zł, duży wybór" to często zwierzęta rozmnażane masowo, które nie są oswajane przed wysłaniem do nowego domu, a człowieka widzą tylko wtedy, kiedy przychodzi im nasypać karmy. Takie świnki są właściwie dzikie i potrzebują zwykle więcej czasu (kilku tygodni a czasem nawet miesięcy), żeby porządnie się oswoić. Świnki adopcyjne (np. z SPŚM) lub z zarejestrowanych hodowli są od samego początku oswajane z człowiekiem i na przykład moje panny już po tygodniu były oswojone (choć łapania nie lubią do tej pory).
Pozostaje Ci zachować cierpliwość. Dawać smaczki, siedzieć przy klatce i próbować głaskać, kiedy je (oraz stosować się do rad z działów o oswajaniu). W końcu przywyknie.:)


Minoris
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, 18:58
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: Minoris » 11 sierpnia 2016, 19:59

Świnkę rzeczywiście kupiłam przez OLX z tym, że ta Pani to tzw świnkowa mama która hoduje świnki dla siebie i tylko niektóre trafiają na sprzedaż i nie kosztowała 15 zł ale duużo więcej. A czy to prawda, że świnka jedząc dużo świeżych warzyw nie będzie pić wody? Chciałam kupić świnkę w zarejestrowanej hodowli, ale akurat nie trafiłam na taką jaką chciałam, albo zostały już sprzedane.


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: Moreni » 11 sierpnia 2016, 22:40

Świnka, która je dużo zielonego rzeczywiście może pić mniej, ale to nie znaczy, że można zabrać poidełko z klatki. Bo może ją nagle zacząć suszyć, zwłaszcza w upały.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: GalaxySparkle » 15 sierpnia 2016, 18:17

Pani, która rozmnaża świnki 'dla siebie', nie popieram. Jak chce mieć więcej świnek, to sporo biedactw czeka na swoje domki w innych ogłoszeniach, tych już kupionych przez kogoś w zoologu, czasami urodzonych jako 'niespodzianki', a także w SPŚM. Po co rozmnażać??

Ale to tak na marginesie. Na pytania widzę, że odpowiedzi zostały już udzielone.


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: Klodiq » 26 września 2016, 19:43

Szczerze mówiąc, swoją świnkę kupiłam dopiero wczoraj. Postawiłam na kontakt ze świnką. Po kilku godzinach wzięłam ją na łóżko i ją głaskałam, dawałam jedzonko dzięki czemu jak mnie widzi to można zauważyć, że się cieszy. Do mojego towarzystwa przywykła, teraz wtula mi się w rękę :D Do towarzystwa innych domowników niezbyt. Ale po tym jednym dniu jest już nawet żywiutka. Biega po pokoju, krzyczy :D Je, ale też nie pije. Dałam jej dziś ogórka żeby się nawodniła, mam nadzieję, że to pomoże.
A co o tym sądzę.. Szczerze mówią to chyba zależy od świnki. Moja poprzednia potrzebowała trochę więcej czasu, za to ta nie :D


sylvia_85
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 września 2016, 10:46
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie świnki.

Postautor: sylvia_85 » 13 października 2016, 16:33

Maluszki u Nas od wczoraj:) niestety siedzą wystraszone w domku i tula sie do siebie- za dnia nie wychodzą, ale w nocy buszują:) myśle zeby spróbować je wziąć na ręce niech zaczna sie przyzwyczajać do dotyku i przytulanka:)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

  • Dołącz do nas