Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka bojąca się otwartych przestrzeni

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Joker
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 17:50
Kontaktowanie:

Świnka bojąca się otwartych przestrzeni

Postautor: Joker » 28 sierpnia 2016, 20:11

Witam, ponad tydzień temu kupiłam świnkę - Lucka. Jest dość strachliwy. O ile do mojego towarzystwa zdążył się już przyzwyczaić, tak z przebywaniem poza klatką nadal jest problem. Świnka w dzień jest mało aktywna (śpi zakopany w sianie i od czasu do czasu coś przekąsi), dopiero wieczorem się ożywia (wtedy najchętniej bryka po klatce). Gdy biorę go na ręce, to zastyga w bezruchu przerażony. Przestaje się bać dopiero wtedy, gdy wejdzie mi na ramię i schowa się pośród moich włosów. Tak samo jest z wypuszczaniem go na przygotowany wybieg; stoi w jednym miejscu, jest wystraszony. Gdy widzi mnie w pobliżu, od razu do mnie ucieka i albo się do mnie tuli, albo (jak ma możliwość) próbuje się na mnie wspiąć.
Podejrzewam, że może to być spowodowane tym, że w zoologicznym przebywał w dość wbudowanej pod półkę klatce, przez co panował tam lekki półmrok i kontakt z otoczeniem był ograniczony.
I teraz moje pytanie: jak oswajać świnkę tak, by pomału przyzwyczaiła się do otwartej przestrzeni? Wolałabym żeby Lucek pobiegał sobie na wybiegu, niż wiecznie siedział w klatce :)


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Świnka bojąca się otwartych przestrzeni

Postautor: Moreni » 28 sierpnia 2016, 20:31

Wszystkie świnki boją się otwartych przestrzeni. To zwierzę-zdobycz, a z otwartego nieba zawsze spadają drapieżniki, więc mają zakodowane w instynkcie, żeby się za bardzo nie wystawiać.;)
Z drugiej strony tydzień to jeszcze bardzo krótko. Jak Twój świnek bardziej się oswoi z nowym miejscem, to chętniej będzie wychodził. Tymczasem możesz mu na wybiegu rozłożyć kilka kryjówek (kartonowe pudełka, rurki PCV, materiałowe domki), z pewnością będzie chętnie z nich korzystał.:)


Awatar użytkownika
Melissa
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 31 marca 2016, 16:08
Świnki morskie: Melisa
Kontaktowanie:

Re: Świnka bojąca się otwartych przestrzeni

Postautor: Melissa » 29 sierpnia 2016, 13:33

Ja moją świnkę wypuściłam dopiero po miesiącu. Na początku też się bała, ale teraz biega sobie po domu cały dzień i całą noc ;) Najlepiej postaw na wybiegu Twojej świnki jakiś pusty karton z otworami albo tunele. Po prostu coś w czym może się schować :)


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Świnka bojąca się otwartych przestrzeni

Postautor: GalaxySparkle » 31 sierpnia 2016, 17:30

Pepper też potrzebowała miesiąc, żeby zacząć robić wycieczki z otwartej klatki, a dziś jest panią całego pokoju. :D No i wieczór to najlepsza pora na szaleństwo. :) Moja odp jest taka: Nic nie musisz robić dla przyzwyczajania świnki do wybiegu. Z czasem, kiedy będzie gotowa, sama się z tym oswoi.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 12 gości

  • Dołącz do nas