Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

agresywna starsza świnka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Nacia 141
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2016, 16:34
Lokalizacja: Lublin
Świnki morskie: Pusia, Czarnulka
Kontaktowanie:

agresywna starsza świnka

Postautor: Nacia 141 » 30 sierpnia 2016, 20:59

Dokładnie rok temu do mojego domu trafiła urocza i malutka Pusia. Pokochała mnie od pierwszego dnia i oswoiła się dosłownie w tydzień. Czuje się tutaj panią domu, uwielbia moje łóżko i kocyk. Często ją przytulam i wita mnie w domu piskami na całą chałupę. Miesiąc temu do naszego domu trafiła Czarnusia. I tu jest problem bo ta starsza w żaden sposób nie akceptuje młodziaka. Obie to samiczki na 100% Mieszkają w sąsiadujących pokojach i na pewno czują swój zapach. Maluszek jest nieśmiały lecz mi ufa, do Puśki lgnie i się wyrywa a gdy je puszczę na chwilkę do odgrodzonego terenu to starsza jeży się na grzbiecie, zgrzyta zębami i staje na dwóch łapkach. Sekundę później rusza na Czarnuszka z otwartym pyszczkiem i uderza co chwilę. Zabieram wtedy młodszą a tamta robi wszystko by ją udziabać. Próbowałam też metody zapachowej, co rano biorę malucha, kładę w ulubionym miejscu Pusi, a ta się wykłada i przysypia zostawiając zapach. Gdy już się należy to odkładam ją do klatki i na to samo miejsce biorę tą dużą. Wącha ona z zapałem pościel i po dokładnej inspekcji moich dłoni liże je a dopiero potem układa się do głaskania. Była też metoda na przymuszenie. Wzięłam większą i przytrzymałam tak aby nie mogła się ruszyć i puściłam do niej Czarnulkę. Ta ją uważnie obwąchała, przy pupie starsza ją celowo obsikała. Nie zraziła się, przetarła pyszczek i...... przytuliła się do boku Puśki i przysnęła. Większa zgrzytała zębami tak, że myślałam że sobie je wyłamie. Zaczęła się szamotać, zabrałam rozmarzonego malucha do klatki a tą puściłam. Pierwsze co zrobiła to wąchała podłogę w miejscu stania drugiej a potem dokładnie obsikała wąchane miejsca.
Błagam pomocy, musi być sposób by je połączyć bez agresji


Awatar użytkownika

madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: madzia0902 » 30 sierpnia 2016, 23:23

Jedyne co mi przychodzi na myśl to łączenie na neutralnym terenie, czyli tam gdzie nigdy nie była ani jedna ani druga świnka. Nigdy nie łączyłam świnek ale z tego co czytałam na forum to właśnie tak powinno wyglądać łączenie. Twoja starsza świnka uważa Twój pokój za swój teren i goni małą, na obcym terenie którego nie zna nie powinna czuć takiej silnej potrzeby "obrony" swojego, będzie też się czuła mniej pewnie w nieznanym miejscu. Ja bym na Twoim miejscu spróbowała tej opcji :)


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: Dona » 30 sierpnia 2016, 23:33

Słyszałam też o metodzie że świnki się kąpie i że wtedy obie nieszczęśliwe szukają wsparcia w sobie. Ale dokładnie na czym to polega nie wiem.
Moja starsza trochę goniła małą (która teraz ją już przerasta) ale ponieważ nie było krwi, nie rodzielałam ich. Choć nie raz młodsza z płaczem uciekała. Dotarły się i jest ok.


Nacia 141
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2016, 16:34
Lokalizacja: Lublin
Świnki morskie: Pusia, Czarnulka
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: Nacia 141 » 31 sierpnia 2016, 8:13

Dzięki, spróbuję w wannę nalać na dno wody i wpuścić najpierw maluszka a potem Pusię


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: madzia0902 » 31 sierpnia 2016, 8:50

a po co nalewać wody? Z tym kąpaniem to chodzi o to żeby pozbyć się zapachów ze świnek, żeby na nowo były tak jakby neutralne, wykąpać czyli normalnie szamponem i spłukać a nie puścić w wannie po dnie z wodą bo to nic nie da. Nie masz miejsca w którym nigdy nie była starsza świnka? może to być nawet w ogródku zagrodzony jakiś kawałek terenu.


Nacia 141
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 8 lipca 2016, 16:34
Lokalizacja: Lublin
Świnki morskie: Pusia, Czarnulka
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: Nacia 141 » 31 sierpnia 2016, 10:19

Mieszkam w bloku i jedyne miejsce w którym Pusia nigdy nie była to schowek 2x1 m


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: agresywna starsza świnka

Postautor: madzia0902 » 31 sierpnia 2016, 12:30

No to myślę że warto spróbować w tym schowku, chociaż lepiej by było jakby to była większa przestrzeń, ale skoro nie ma nic lepszego :) Może niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony, albo jeszcze raz dokładnie poczytaj dział o łączeniu świnek.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

  • Dołącz do nas