Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Si
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 października 2016, 21:37
Kontaktowanie:

Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: Si » 6 października 2016, 12:44

Hej! Niecały tydzień temu kupiłam świnkę morską (peruwiankę, samiec). Przez pierwsze dni troszkę się bała, chowała się w kąt klatki i wyglądała na bardzo przestraszoną. Teraz w zasadzie wygląda to zupełnie inaczej i chciałabym was poprosić o zdanie, gdyż mam czasem wrażenie, że świnka wydaje sprzeczne sygnały ;) i nieszczególnie wiem, jak mam je interpretować:

1) nie piszczy przy wyjmowaniu z klatki
2) je z ręki
3) kiedy kładę ją na brzuchu to wydaje z siebie tzw. popcorning, kładzie się na boku, przytula do ręki, kilka razy zasnęła i ziewała
4) nie boi się kiedy podchodzę do klatki, nie chowa się
5) liże mi twarz i dłonie

ALE

1) zdarza się, że zaczyna szczękać zębami w bardzo dziwnych sytuacjach, np. kiedy zasypia, albo siedzi sama w klatce (a nie ma hałasu ani nic podobnego); przestraszyłam się o nią i kiedy podeszłam do klatki, świnka zbliżyła się i chciała z niej wyjść, po czym przestała szczękać kiedy położyłam ją na brzuchu
2) czasami podczas leżenia mruczy jak kot, tylko że czytałam, że to wcale nie jest oznaka zadowolenia. Najdziwniejsze jest to, że jak tak mruczy, to za chwilę jeszcze bardziej się rozciąga i np. ziewa, więc sama nie wiem, o co jej może chodzić :))

dodam, że świnka je i pije normalnie, nie śpi jakoś wyjątkowo dużo, normalnie się załatwia.
nie bardzo wiem, czy mam się martwić, czy cieszyć, bo trochę nie chce mi się wierzyć, że tak szybko świnka się oswoiła :) zachodzę w głowę, czy czasem nie jest nieszczęśliwa i z tego wszystkiego wolałam spytać Was, bardziej doświadczonych, o radę. Dziękuję najmocniej za odpowiedź!


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: Klodiq » 6 października 2016, 13:16

1. To chyba dobrze, że nie piszczy. Moja sama mi wskakuje na łapki, nie ucieka już do domku. Z tego powodu raczej bym się cieszyła.
2. Jak je z ręki to się ciesz. :D
3. To dobrze, cieszy się i Ty tez powinnaś. Moja też dostaje "głupawki" kiedy biorę ją na kolana albo na łóżko. Wskakuje mi na brzuch i hop pod szyję.
4. To normalne i to dobrze. Przywykła już do Twojego towarzystwa. Mój prosiak też już przywyknął do codziennych hałasów w pokoju.
5. To, podobno, też jak najbardziej pozytywne. Moja też mnie liże i lekko podgryza.
ALE:
1. Hm, moja świnka też czasem tak szczęka, ale to bardziej jak mam ją na rękach albo jest na wybiegu i chce jeść albo się załatwić.
Może tak po prostu zasypia?
2. Moja jak kot nie mruczała tylko gruchała.
Swoją mam od 25 września i też już tak się oswoiła. Może nie w 100% ale w 95 :D
Może nie pomogłam bardzo, ale się starałam. Inni pomogą Ci na pewno.


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: GalaxySparkle » 6 października 2016, 20:01

Co do pierwszego, to u nas również ząbkami daje się znać 'odstaw mnie, chcę siku'. Co do drugiego, to może gruchanie pojawia się w trakcie głaskania nieodpowiednich miejsc?


Si
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 października 2016, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: Si » 6 października 2016, 20:12

Faktycznie, nie zwróciłam na to uwagi, ale po szczękaniu zębami i włożeniu do klatki, moja świnka od razu idzie za potrzebą. Dzięki, w sumie oczywista rzecz, a jako początkująca o wszystko się martwię. Co do głaskania nieodpowiednich miejsc, to muszę to zaobserwować, chociaż ona grucha/mruczy, a zaraz potem się wyciąga i ziewa, więc w sumie sama nie wiem, czy bardziej jest zestresowana, czy raczej odprężona, haha. Dzięki za odpowiedzi!


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: GalaxySparkle » 6 października 2016, 20:24

To opiszę dokładniej przykład. Może być tak, że świnka nie lubi głaskania po tyłeczku (tam, gdzie świnka się zaokrągla i zaczyna 'opadać'). Kiedy głaszczesz od główki do końca, jest zrelaksowana przez moment zanim dotrzesz do tyłeczka. Wtedy robi grrruch.


Si
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 5 października 2016, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Wasza opinia o zachowaniu świnki - pomoc

Postautor: Si » 6 października 2016, 20:32

To chyba to! Mowa świnek jest jednak bardzo skomplikowana :) Ale pocieszyłam się przynajmniej, że moja świnka mnie toleruje i że nie robię jej krzywdy (no może poza tym głaskaniem po tyłeczku, haha)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas