Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Rosalie
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 października 2016, 13:03
Kontaktowanie:

Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: Rosalie » 29 października 2016, 13:32

Cześć, bardzo liczę na poradę, bo pierwszy raz mam świnki morskie i nie wiem, jak powinny układać się ich zachowania społeczne.
Sprawa wygląda następująco: od wczoraj mam w domu dwóch braci z miotu w wieku ok 2,5 - 3 miesiące. Samce kilka dni temu były wykastrowane. Od początku życia mieszkały same w jednej klatce; od wczoraj mieszkają w nowej.
Jeden z samców, pomimo tego samego wieku jest większy i grubszy. Panoszy się po całej klatce, jest żywy, reaguje na jakiekolwiek dźwięki. Wzięty na ręce jest całkowicie wyluzowany i pozwala zrobić ze sobą wszystko.
Drugi, mniejszy, siedzi zazwyczaj w jednym rogu klatki. Żuje sianko i nie rusza się za dużo. Przy próbie podniesienia przez człowieka biega naokoło klatki. Po wzięciu na ręce trzyma się pazurami i wciska głowę pomiędzy tułów a rękę człowieka, kuli się.
W klatce samiec większy czasami podbiega i podgryza mniejszego w tułów. Jest to pojedyncze ugryzienie, mały ucieka i na tym się kończy. Duży zapomina o wszystkim i odchodzi coś zjeść, a mały siedzi w kącie klatki w bezruchu i mija chwila, aż odżyje.
Przy podawaniu im równocześnie jedzenia z ręki duży zazwyczaj zjada szybciej, podchodzi, zbliża pysk do pyska małego i zachowuje się, jakby próbował zabrać mu jedzenie z pyska, a potem znowu go jednokrotnie gryzie.
Oprócz tego duży czasami szczęka zębami albo grucha.
Nie wygląda to groźnie, ale martwię się, czy tak to powinno być, bo mały raczej nie jest za szczęśliwy. Gdy zostaje sam w klatce, po wyjęciu większego, odżywa, spaceruje po całej i wygląda, jakby czuł się lepiej. Samce też w ogóle nie spędzają czasu razem - wyglądają, jakby żyły razem, ale osobno. Jedyne zawieszenie broni następowało, gdy wyczuwały ruch człowieka. Wtedy podbiegały do siebie i siedziały nieruchomo razem, a duży tolerował małego.
Czy to jest normalny element hierarchii? Czy wszystko powinno uspokoić się z czasem?


Awatar użytkownika

lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: lemonochan » 29 października 2016, 13:43

Nie wiem czemu się tak nie lubią :(. Jak mały nie ma ran to może się w końcu polubią. Moje samce bardziej lubią siebie niż mnie. Są z różnych miotów. Jeden jest strachliwy ale boi się mnie nie ma problemów z drugą świnką. Raz widziałam jak jeden drugiemu podawał chrupka z piętra :3

Edit: czy mają swój kąt? Każdy z osobna? Powinny mieć gdzie się schować jak się pokłucą. Dwa domki po różnych stronach albo na dole i na górze


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: Moreni » 29 października 2016, 13:53

IMO jeden z Twoich samców ma po prostu bardzo dominujący charakter - co dla mniejszego może być uciążliwe. Trzeba sprawdzać, czy nie traci na wadze, bo bardziej większy z braci może odpędzać mniejszego od miski. Szczerze mówiąc, nie wiem, co Ci poradzić, bo doświadczenia z samcami nie mam (mam tylko baby). Może częstsze wypuszczanie na wybiegi rozładuje napięcie? Istnieje szansa, że z wiekiem się uspokoją, ale pewności nie ma.


wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: wilczek » 28 marca 2017, 10:29

Po co kastrowałeś zwierzaczki skoro są tej samej płci?? Co to dało??


Awatar użytkownika
Kotone
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 23 lutego 2017, 21:07
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Czarny, Jeżyk i Maciuś :) <3
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: Kotone » 28 marca 2017, 15:23

wilczek pisze:Po co kastrowałeś zwierzaczki skoro są tej samej płci?? Co to dało??

Krąży mit, że po kastracji samce stają sie potulniejsze, mniej dominujące itd. I pewnie na to liczyła. Niestety w większości przypadków to tak nie działa. Wszystko zależy od danego osobnika. Jeśli trafi się wyjątkowy uparciuch na dominację to żaden cud świata nie pomoże.
P.s To jest już z lekka stary post, z zeszłego roku. Patrz na daty.


wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: wilczek » 30 marca 2017, 8:12

Stary, stary a może mi pomożesz i doradzisz mam samca teraz 7 miesięcy chcę mu dokupić drugiego samca ale wszyscy mi odradzają i mówią że dwa samce ciągle będą się gwałcić i że najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie samicy i wtedy albo kastracja samca albo sterylizacja samicy??


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Dwa samce - czy to jest normalne zachowanie?

Postautor: Dona » 30 marca 2017, 8:58

Może tak się zdarzyć że świnki się nie polubią, zarówno u samców jak i u samic. Nie oznacza to że nie należny próbować, bo jedna świnka to nieszczęśliwa świnka. Dlatego doradzam adopcję samca z SPŚM a w przypadku gdy się nie dogadają można świnkę oddać. Zdarzają się też czasem wysterylizowane samice, trzeba tylko regularnie sprawdzać na stronie. Inną opcją jest kastracja twojego samca i dobranie mu samiczki. Jednak zabieg zawsze niesie ze sobą ryzyko, więc przy takiej decyzji warto wybrać dobrego weterynarza, doświadczonego w takich zabiegach i polecanego przez spśm. Poniżej podaję link:
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=84


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Dołącz do nas