Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dokupiona druga świnka

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Rafal1337
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 listopada 2016, 10:25
Kontaktowanie:

Dokupiona druga świnka

Postautor: Rafal1337 » 16 listopada 2016, 10:59

:distrustful: Witam!
Dziś jest trzeci dzień w którym, nowa świnka (mała, ok 5 tygodni) jest u mnie w domu. Dołączyła do drugiej która jest już u nas od 3 miesięcy (kupiona miała ponad miesiąc).
Najpierw zachowanie starszej. Od początku była bardzo płochliwa, ale z czasem sie zaczęła sie do nas przekonywać, już sobie biega i hasa do okoła, tylko nie lubi siedzieć na rękach, głaskania i jeszcze dość często ucieka, ale to kwestia czasu.
Nowa, z początku wsadzona oczywiście do innej klatki (również inny pokój) stała w miejscu i sie nie ruszała. Zostawiłem ją samą, na około 2 godziny. Po tym czasie, powoli spojrzałem przez lekko uchylone drzwi, że już troche siana zjadła. Jakoś godzinę później doszedłem do wniosku, że postawie klatke obok klatki i niech młoda widzi, że ma tu znajomego. Odrazu odżyła, biegała i sie nas prawie nie bała, dziś wziąłem ją oare razy na ręce i jak wypuszczam z klatki to skacze na lewo i prawo. Zauważyłem, że bardzo chce sie dostać do klatki tej starszej. Starsza sie cieszy na jej widok (popcorning), ale też, gdy do niej podbiegnie to zaczyna sie zachowywać w specyficzny sposób:

https://youtu.be/tkmG1mRfHmE

Wydaje dźwięk i zarzuca zadem oraz chodzi bardzo powoli
Co to może oznaczać?
Starszy samiec, a młody na 90% samiec
Jeszcze nie wpuszczać do tej samej klatki?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Żaneta_Radom » 16 listopada 2016, 13:38

Takie kołysanie bioderkami to oznaka dominacji. Twoja starsza swinka pokazuje ze tu rządzi. Łączenie dwoch swinek to dwie szkoły. Można robic to kilka dni, cos na twoj sposob. A mozna je rowniez połaczyc od razu, ale zawsze na neutralnym gruncie. Widze rowniez w klatce pałąk po kolbie. Nie powinno sie swiniaczkom dawać kolb. W skrocie chodzi o cukier, a w konsekwencji cukrzycę.
Dodatkowo chcęntylko dopytać o rozmiar klatki :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Rafal1337
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 listopada 2016, 10:25
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Rafal1337 » 16 listopada 2016, 13:59

Ok to kolb nie będę dawał, w zasadzie to była pierwsza i chwilę już ją meczyła.
Postaram sie je dziś w neutralnym miejscu położyć obok siebie i obserwować.
Klatka to 80x50, ale klatka przez dłuższy czas dnia otwarta, więc może sobie hasać poza nią.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: ita79 » 16 listopada 2016, 16:52

można podawać kolby , tylko trzeba wybierać te najlepsze - np http://allegro.pl/vitapol-smakers-wiose ... 04289.html . Do ścierania ząbków jak nie ma gałązek pod dostatkiem (lub zainteresowania nimi) to świetna sprawa.

ps. musisz położyć coś na ten drewniany pelet, bo jak świnki sobie łapki pokaleczą to wda się jakaś infekcja, grzyb, czy co tam i pozamiatane. Ten pelet niby nie jest jakiś mega ostry, ale świnka zawsze może niefortunnie stanąć.


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: lemonochan » 16 listopada 2016, 18:55

Rafal1337 pisze::distrustful: Witam!
Dziś jest trzeci dzień w którym, nowa świnka (mała, ok 5 tygodni) jest u mnie w domu. Dołączyła do drugiej która jest już u nas od 3 miesięcy (kupiona miała ponad miesiąc).
Najpierw zachowanie starszej. Od początku była bardzo płochliwa, ale z czasem sie zaczęła sie do nas przekonywać, już sobie biega i hasa do okoła, tylko nie lubi siedzieć na rękach, głaskania i jeszcze dość często ucieka, ale to kwestia czasu.
Nowa, z początku wsadzona oczywiście do innej klatki (również inny pokój) stała w miejscu i sie nie ruszała. Zostawiłem ją samą, na około 2 godziny. Po tym czasie, powoli spojrzałem przez lekko uchylone drzwi, że już troche siana zjadła. Jakoś godzinę później doszedłem do wniosku, że postawie klatke obok klatki i niech młoda widzi, że ma tu znajomego. Odrazu odżyła, biegała i sie nas prawie nie bała, dziś wziąłem ją oare razy na ręce i jak wypuszczam z klatki to skacze na lewo i prawo. Zauważyłem, że bardzo chce sie dostać do klatki tej starszej. Starsza sie cieszy na jej widok (popcorning), ale też, gdy do niej podbiegnie to zaczyna sie zachowywać w specyficzny sposób:

https://youtu.be/tkmG1mRfHmE

Wydaje dźwięk i zarzuca zadem oraz chodzi bardzo powoli
Co to może oznaczać?
Starszy samiec, a młody na 90% samiec
Jeszcze nie wpuszczać do tej samej klatki?


Dziwnie łączysz te świnki ;/

Biedactwo ta mała nowa świnka nie dość że w nowym domu to jeszcze sama jak palec gdzieś w obcym domu.

tu masz łączenie świnek na neutralu od razu. Trzecia świnka dołączona do dwóch
https://www.youtube.com/watch?v=zBwskrWcZsk


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: madzia0902 » 16 listopada 2016, 20:17

Poczytaj o łączeniu dwóch świnek, weź je na neutralny grunt czyli gdzieś gdzie nie było ani młodego ani starszego samca, zagrodź, daj im siana dużo jedzonka, warzywek czy trawki i niech się dogadują, obserwuj czy przechodzi gładko. Jet tu dużo wątków o prawidłowym łączeniu więc poszperaj, bo Twoje łączenie jest dziwne :/ Klatkę masz za małą dla dwóch prosiaków powinna być minimum 100 cm a dla dwóch samców nawet 120 bo jak Ci urosną to zaczną się między nimi wojny terytorialne. Każdy musi mieć możliwość pójścia w swój kąt z dala od kolegi.


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Żaneta_Radom » 16 listopada 2016, 20:50

madzia0902 pisze:jak Ci urosną to zaczną się między nimi wojny terytorialne. Każdy musi mieć możliwość pójścia w swój kąt z dala od kolegi.


Oj to prawda. Każdy ma swój kąt.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Rafal1337
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 listopada 2016, 10:25
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Rafal1337 » 17 listopada 2016, 20:34

Przed chwilą połączyłem na neutralu i wyszło, że starsza próbuje współżyć z młodszą ;/. Czyli młodsza to samica? Jak tak to trochę tragedia
Co wchodzi w gre? Kastracja? Mogą byc wtedy w jednek klatce?


Konto usunięte

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Konto usunięte » 18 listopada 2016, 6:01

Zrób zdjęcie narządów obu świnek i się wyjaśni kto jest kim :D


Rafoza
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 sierpnia 2016, 20:03
Kontaktowanie:

Re: Dokupiona druga świnka

Postautor: Rafoza » 20 listopada 2016, 17:36

Tak to wygląda
Jasna (starsza) - ciągle wydaje ten dźwięk i próbuje dostać się do młodej ruszając tyłkiem i myśli tylko o jedynm
Ciemna (młoda) - ciekawa drugiej świnki, ale niestety tamta próbuje tylko jedno
Załączniki
15102062_1138285649552190_1366774435_o.jpg
15057869_1138285619552193_1609236067_n.jpg


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

  • Dołącz do nas