Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: befana30 » 7 grudnia 2016, 14:08

Klodiq pisze: a co sądzisz o tym gryzieniu, podgryzaniu?


Ja nadal jestem przekonana, ze to ma podloze sprawdzenia czy aby cos do jedzenia nie dajesz, takie rzucanie sie bez namyslu, bo swinka spragniona innego pokarmu niz ten co w miseczce sie znajduje, takze widzac ze zaspokoilas jego smaczki salata, przynajmniej dzisiaj juz podgryzac nie bedzie :lol:
Ale ze swinkami jest tak, ze kiedy raz nabiora pewnego rodzaju zachowania to juz im zostaje, czyli skrobanie bedzie pewnie sie w przyszlosci powtarzac, tylko ze juz wiesz o co mu chodzi- zmiana jedzonka, domaganie sie czegos innego niz to co dostaje w danej chwili.
W sumie to dobrze, poniewaz znaczy tyle ile systematyczny rozwoj prosiaka, czegos nowego sie stale uczy, przyswaja a to wplywa na niego pozytywnie- bedzie coraz bystrzejszy ;)
Moze jeszcze skrobac kiedy go bierzesz na rece to wtedy albo chce zejsc na siku, albo po prostu "dosc miziania" i jasno daje do zrozumienia, ze chce sobie pochodzic. U mnie na przemian liza i skrobia zabkami rowniez kiedy je glaszcze i "wertuje" futerko czy czesze, to chyba taki odruch wzajemnego iskania :lol: A i Kluska nieraz mnie chwyci delikatnie zabkami i zacznie skrobac, gdy wsadze reke do klatki, bo tluscioch jest wiecznie nienajedzony, co w jej przypadku znaczy wlasnie domaganie sie o dany pokarm.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika

Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: Olusieeeek » 7 grudnia 2016, 20:11

No mój to wybrzydza strasznie... Marchewka nie pasuje, braczek nie pasuje, ogórek powoli też już nie leży, ale za to sałata, pomidorki jak najbardziej :D no i zieleninka :D To jest taki Panicz jak nie wiem :D Aaa i jabłuszka nawet juz nie tyka :P A naprawdę mało mu dawałam :P


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: lemonochan » 7 grudnia 2016, 21:30

Klodiq pisze:Kupiłam dzisiaj sałatę masłową. Nim się obejrzałam - tej już w miseczce nie było. Teraz tylko patrzy na mnie żebym jej jeszcze dorzuciła :D
W takim razie problem z jedzeniem rozwikłany, a co sądzisz o tym gryzieniu, podgryzaniu?

:0 o a ja czytałam że masłowa jest szkodliwa i kupuje rzymską, w sumie mi też lepiej smakuje


Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: Olusieeeek » 8 grudnia 2016, 9:49

befana30 pisze:
Klodiq pisze: a co sądzisz o tym gryzieniu, podgryzaniu?


Moze jeszcze skrobac kiedy go bierzesz na rece to wtedy albo chce zejsc na siku, albo po prostu "dosc miziania" i jasno daje do zrozumienia, ze chce sobie pochodzic. U mnie na przemian liza i skrobia zabkami rowniez kiedy je glaszcze i "wertuje" futerko czy czesze, to chyba taki odruch wzajemnego iskania :lol:


Mój Fifi właśnie tak robi :D Jak mu się chce siusiu albo po prostu chce iść poskubać sianka na podkład to zgrzyta ząbkami i wtedy pędem leci albo do "toalety" albo powoli sobie drepcze pojeść sianka :rotfl: Ostatnio zauważyłam, że się drapusia często albo podgryza leciutko. Nie, że jakoś często, ale od czasu do czasu :) Samemu można sprawdzić czy ma jakieś insekty typu wszoły? Jak go brałam to koleżanka mi powiedziała, że był u weterynarza zanim go mi oddała i dostał tabletkę właśnie na wszołki :)


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: befana30 » 8 grudnia 2016, 10:14

Skoro przeszedl kontrole to pewnie nic nie ma- nie trzeba sie przejmowac na zapas.
Generalnie swinki podczas dnia sie drapia i podgryzaja futerko dosc czesto, poniewaz jest to forma higieny osobistej- podrapie sie, przeczesze zebami siersc, a potem zabierze sie za mycie pyszczka.
Mimo wszystko mozesz mu sprawdzic futerko, jak najbardziej. Wszoly sa malenkimi bialawymi robaczkami latwiej widocznymi na ciemniej siersci. Popatrz rowniez na skore czy nie ma jakis zadrapan, ranek/ podejrzliwych zmian na skorze, ale szczerze watpie.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: befana30 » 8 grudnia 2016, 10:17

lemonochan pisze: a ja czytałam że masłowa jest szkodliwa i kupuje rzymską, w sumie mi też lepiej smakuje


Maslowa czy lodowa?
Fakt faktem dzisiaj wszystko jest pryskane, wiec pod tym wzgledem kazde warzywko jest w jakiejs czesci szkodliwe. Jednak to lodowa ma zdecydowanie wieksza przyswajalnosc tych szkodliwych zwiazkow chemicznych ze wzgledu na specyficzna strukture liscia, zdolna do magazynowania wiekszej ilosci wody, a co za tym idzie rowniez chemi.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: Żaneta_Radom » 8 grudnia 2016, 17:14

Tak to lodowa ma złą sławę. Sama jem mnóstwo warzyw, sałata to u mnie chleb powszedni. Ale i lodową też czasem jem, choć zdaje sobie sprawę że magazynuje w liściach syf.
Kochający hodowca nie daje wcale. Jest dużo innych sałat. Jest w czym wybierać.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: Olusieeeek » 8 grudnia 2016, 21:30

Dziewczyny! Wiecie co moj Fifi zrobil przed chwila? Wlazł w pasnik! Najpierw na domek a pozniej w pasnik... jak szynka wygladal.


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: lemonochan » 9 grudnia 2016, 21:19

Olusieeeek pisze:Dziewczyny! Wiecie co moj Fifi zrobil przed chwila? Wlazł w pasnik! Najpierw na domek a pozniej w pasnik... jak szynka wygladal.

:D haha

befana30 pisze:Post autor: befana30 » wczoraj, 10:17



chodzi mi o masłową
u mnie hierarchia sałat wygląda tak

lodowa<masłowa<rzymska :D


Olusieeeek
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 23 listopada 2016, 14:16
Świnki morskie: Fifi
Kontaktowanie:

Re: Dziwne, nerwowe (?) zachowanie świnki

Postautor: Olusieeeek » 9 grudnia 2016, 22:37

Żaneta_Radom pisze:Tak to lodowa ma złą sławę. Sama jem mnóstwo warzyw, sałata to u mnie chleb powszedni. Ale i lodową też czasem jem, choć zdaje sobie sprawę że magazynuje w liściach syf.
Kochający hodowca nie daje wcale. Jest dużo innych sałat. Jest w czym wybierać.


Moja babcia w lodowej salacie znalazla GLISTE LUDZKA!


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas