Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Jak oswoić świnkę? :(

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Wixon103
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 0:57
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Tosia i Wiwi
Kontaktowanie:

Jak oswoić świnkę? :(

Postautor: Wixon103 » 18 stycznia 2017, 0:04

Cześć wszystkim!
W sobotę nadszedł ten wielki dzień - kupiłam swoją pierwszą w życiu świnkę. Weterynarz zbadał ją i stwierdził, że jest zdrowa, co mnie wielce cieszyło. Zakupiłam jej dużą klatkę (100 cm) oraz wszystkie niezbędne rzeczy oraz dodatkowo hamak. Pierwszego dnia nie wychodziła w ogóle z domku. Drugiego dnia wzięłam ją na ręce, ale wiadomo że była bardzo zestresowana. W nagrodę dałam jej ogórka, którego szybko schrupała. W poniedziałek również wyjęłam ją z klatki, kładłam na łóżko by sobie swobodnie pobiegła, dawałam jej smakołyki i głaskałam. Dzisiaj zdecydowałam się na około 2h wyjąć jej domek i hamak, by nie chowała się widząc mnie lub moich rodziców. W klatce dawałam jej sianko oraz inne smakołyki, na odgłosy nie reagowała nerwowo i bez problemu jadła jabłko z mojej ręki. Jednak gdy wstawiłam domek do klatki to nadal się boi i ciągle się w nim chowa, chyba że siedzę w bezruchu przy klatce. Macie jakieś rady by ją szybko oswoić? Dodam, że w nocy tak grasuje, że potrafi mnie obudzić. Nieważne jak cicho wejdę do pokoju, nawet kucając, ona i tak biegnie sprintem do domku.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnkę? :(

Postautor: Żaneta_Radom » 18 stycznia 2017, 6:11

To twoja pierwsza świnka dlatego jeszcze nie wiesz, że świnki to zwierzątka które ze wszystkich znanych mi zwierzątek wymagaja najwięcej czasu by sie przyzwyczaić do domowników. Ten odruch ucieczkibędzie trwał jeszzcze bardzo długo. A nawet świnka która ufa swoim domownikom potrafi czasem zwiać gdzieś do domku - ot tak bo ją coś zaniepokoiło. Takie są świnki. Za to mają inne zachowanie które wskazują na to że się oswoiły. Rozkladają się na tobie jak je miziasz, przymykają oczka, ziewają - jakby miały za chwile zasnąć - choć chwile wcześniej uciekały gdy chciałaś je podnieśc. Takie już są świnki - ten pierwszy kontakt ich troche przeraża, a potem idzie superowo :)

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Jak oswoić świnkę? :(

Postautor: Caviova » 21 stycznia 2017, 18:43

Ja jeszcze tylko dodam, że świnka jest u Ciebie stosunkowo krótko. Daj jej czas, musi zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu ;). Ale może się też okazać tak, że świnka pozostanie płochliwa ( choć na pewno nie aż tak jak teraz) i nic na to nie poradzisz. :P
A, i jeszcze jedno! Świnka NA PEWNO szybciej się oswoi i będzie O NIEBO szczęśliwsza, jeżeli sprawisz jej towarzysza ( TEJ SAMEJ PŁCI!!).



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas