Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Darom » 4 lutego 2017, 22:42

Caviova patrzyłem na ten link, który podalas ale tam niema nikogo z krakowa.
A ja nie mam za bardzo do kogo adoptować swinki, ani tez nie mam jakiegoś kogos, kto by hodował swinki morskie.
Wiec pewnie kupie drugą swinke w sklepie zoologicznym :)


Awatar użytkownika

Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Caviova » 4 lutego 2017, 22:47

Ehh, tylko naprawdę uważaj na te zoologiczne :/ Sprawdzaj, czy prosiaki trzymane w dobrych warunkach. Czy samiec z samicom nie były razem. Czy nie siedziała z królikiem. Czy nie wzbudza podejrzeń. I sam najlepiej sprawdź, jakiej jest płci, bo ci w zoologach naprawdę nie znają się na świnkach. I zobacz, czy 'na oko' nie jest za młoda. To, że w zoologu Ci powiedzą że '4-miesięczna' , to nie znaczy, że faktycznie tyle ma. Szkoda, że musisz kupić w zoologu :(
A tak z ciekawości: do jakiego zoologa pójdziesz?


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: madzia0902 » 4 lutego 2017, 22:52

Napisz do SPŚM oni organizują transport nawet na bardzo dużą odległość, nie kupuj w zoologu, nie dawaj zarobić tym dziadom którzy znęcają się nad zwierzętami, ja odkąd się dowiedziałam jak to wszystko wygląda to nawet nie chodzę karmy kupować do zoologów.


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Darom » 4 lutego 2017, 23:13

Caviova pisze:A tak z ciekawości: do jakiego zoologa pójdziesz?

Tę swinke co mam teraz, to kupiona została w sklepie zoologicznym w "Kakadu" w galerii.
Wiec pewnie druga swinke tez kupie w "Kakadu". Jak na oko mogę sprawdzić, czy swinka nie jest za mloda ?
madzia0902 pisze:Napisz do SPŚM oni organizują transport nawet na bardzo dużą odległość

Co to jest SPŚM :?:
madzia0902 pisze: ja odkąd się dowiedziałam jak to wszystko wygląda to nawet nie chodzę karmy kupować do zoologów.

To gdzie kupujesz karmy teraz ? i jak to wszystko wygląda :hmmm:
Ostatnio zmieniony 4 lutego 2017, 23:37 przez Darom, łącznie zmieniany 1 raz.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Caviova » 4 lutego 2017, 23:24

Kakadu - nie radzę. Z CAŁEGO SERCA. Byłam tam kilka razy po karmę itp. i widziałam te zwierzaki... w szklanych 'akwariach' (jak w większości zoologów - niestety :(), zmęczone gorącem i małą cyrkulacją powietrza... no po prostu koszmar. Jedna miała również zaropiałe oczka.:/

SPŚM - STOWARZYSZENIE POMOCY ŚWINKOM MORSKIM
Co do trzeciego: chyba się coś zagmatwało, bo to nie ja pisałam, tylko madzia :D.
Ps. Jaką karmę podajesz?


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Żaneta_Radom » 4 lutego 2017, 23:30

Tutaj masz link do dźwięków jakie wydaja świnki:
https://www.youtube.com/watch?v=hHBEg1yp12U&t=125s
Ja uważam że twoja świnka jest zdrowa a ty od niej za wiele oczekujesz. Chciałbyś, żeby sama podbiegała i robiła to wszystko jak piesek - to musze cię rozczarować - prawopodobnie nigdy tak nie będzie. Świnka to świnka a nie pies, czy iny gryzoń. Nie bardzo rozumiem czemu drążysz temat oswojenia skoro twoja świnka mieszka z toba tak krótko. Ona jeszcze długo nie będzie sama do ciebie podchodzić. Ale oczywiście nie należy się zrażać tylko pracować nad tym. Mój mąż no głównie przynosi im zieleninę (liśćie sałaty, liście rzodkiewki, szpinak, ogórek, pietruszka, koperek) - zawsze coś im podrzuca. Teraz jest najtrudniej bo jest zima, ale wiosną to będzie szał. Można będzie dorzucić do listy: liście mniszka lekarskiego (potocznie zwane mleczem), liście pokrzywy, babki lancetowej, koniczyny - i wszystko za darmo, bo z łąki :) dodatkowo gałązki jabłoni, brzozy, wierzby. Jest dużo postów o przysmakach świnkowych :coffe: czytaj :coffe: i jeszcze raz czytaj :coffe: szukaj na youtube.
A śwince daj czas, w jeden dzień nie zauważysz zmiany. Ale w ciągu tygodnia tak.
A poza tym faktycznie spraw sobie drugą świnkę i koniecznie z adopcji. One tam są za darmo i transport często jest za darmo. A ratujesz zwierzęciu życie. Wejdz na forum SPMŚ i szukaj :coffe: szukaj :coffe: i jeszcze raz szukaj :coffe:

Jeszcze mam jedno pytanie - ważysz swoje zwierzątko?????

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Darom » 4 lutego 2017, 23:51

Caviova pisze:Ps. Jaką karmę podajesz?

Pisałem już w tym temacie tutaj o tym, czym karmie moja świnkę i jaki pokarm jej podaję.
Podawałem nazwy wszystkich. Poczytaj sobie mój temat od samego początku i się dowiesz ;)
Żaneta_Radom pisze:Jeszcze mam jedno pytanie - ważysz swoje zwierzątko?????

Nie waże mojego zwierzątka ponieważ nie mam na czym, w sensie takiej odpowiedniej wagi.
Dzięki za odpowiedź i mam nadzieje, że nie zawracam Ci głowy.
Drążę ten temat dlatego, ponieważ wszędzie gdzie czytam jakies rzeczy o swinkach morskich albo oglądam na YouTube filmiki o tych swinkach to zwierzaki te daja się poglaskac, wziąć na rece, kwicza, skacza i wariują itd. itp., a moja swinka to taka inna jest. Siedzi w tym domku drewnianym i tyle. Wiec dlatego tak pytam z czystej ciekawości.


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: madzia0902 » 4 lutego 2017, 23:53

No akurat youtube to jest marne źródło informacji :D prędzej wiedzy szukaj na takich forach jak to lub na fb są grupy o świnkach gdzie jest bardzo dużo ludzi z ogromną wiedzą o prośkach, weterynarzy, hodowców itp.
APŚM - Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim
Ja karmę kupuję przez internet w większej ilości żeby mieć spokój no i jest o prawie połowę taniej niż w stacjonarnym zoologu, czyli same plusy :)


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Caviova » 4 lutego 2017, 23:55

Darom - przepraszam, jakoś mi to umknęło :lol: Przyznaję się bez bicia xD


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Oswajanie swinki morskiej - rozetki

Postautor: Żaneta_Radom » 5 lutego 2017, 6:39

Madziu polskie youtuby faktycznie kiszkowate są, ale te kanadyjskie czy brytyjskie troche rozjasniają w głowie. Ale oczywiście na youtube masz dużo śmieci.
Darom toż tłumaczę, że oczekujesz od swej świnki za wiele :) te z filmików mają najczęściej kilka miesięcy, albo i lat. Cierpliwości. One tak mają, że się chowają po kątach szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Ja powiem szczerze na początku myślałam, że trafiły mi się świniaczki nadwyraz niechętne do kontaktów w ludzmi, bo na forach wszędzie czytałam że swinka do oswojenia potrzebuje 2 tygodni :sleepy: a moje tak jak i twoja chowały się jak sie podchodziło do klatki po 2 miesiącach u nas. Taki był ich pierwszy odruch. Ale po chwili wołane wychodziły - to juz oznaka pewnego oswojenia, bo w całkiem początkowej fazie nawet wołane nie chciały wyjść. Dla jednego oswojona znaczy co innego, a ja oczekiwałam, tak jak ty, że będzie jak piesek czy kotek - podchodzić, nadstawiac się do głaskania, kwiczeć radośnie. Na to wszystko przyjdzie czas. I radzę liczyć go w miesiącach, nie tygodniach.
Często też na forum czytałam, że świnka potrzebuje dużo czasu na oswojenie, jakieś 2 tygodnie (moja mina w trakcie czytania :sleepy: ) no a bywa, że jak ma taki charakterek to nigdy się nie oswoi (i znowu moja mina :sleepy: ) i myślałam, że moje właśnie nigdy się nie oswoją w związku z tym że po 2 miesiącach przed nami uciekały :)
Prawda jest inna. Przychodzi moment kiedy coś się zmienia. To mogą być różne czynniki. My zmianialiśmy im 3 razy klatkę. Najpierw była 1 świnka, po 2 tygodniach 2 świnki, a miesiąc temu zawitała 3 świnka i te kontakty z innymi wieprzkami bardzo wpłyneły na świniaki. W międzyczasie, miały klatkę cały czas otwartą, bo my bardzo chcieliśmy, żeby one były bardziej domownikami :) Ale pownieważ u nas w domku lada chwila pojawi się noworodek, to zainwestowaliśmy troszkę pieniązków w tzw. klatkę C&C. Mają tam bardzo dużo miejsca. Tak dużo, że urządzają sobie biegi i hasanki w koło :) i widać, że to zabawa, bo czasem biega tylko jedna świnka i wywija raciczkami, a czasem dołącza się druga :) ale żeby tak było świnki potrzebują miejsca. W klatce 80 czy 100 pewnie tego nigdy nie zobaczysz.
W tej chwili, jest tak, że nie uciekają przed nami (ale na kichnięcie czasem popłoch w klatce jest), daja się głaskać, ale już brania na ręce to NIEEEEE :) za to jak juz się je weźmie to widać, że im to się bardzo podoba ;)
Także cierpliwości. Nie wiem jeszcze jak ci inaczej to wyjaśnić, tak żeby dotarło :) z twoją świnką wszystko jest w porządku, a wasze kontakty z pewnością się zacieśnią z czasem.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas