Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Nowa świnka... oswajanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Nowa świnka... oswajanie

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 5 lipca 2017, 17:08

Cześć od 3 dni mam świnkę która jest płochliwa ale daje się już głaskać i czasami ją wyjmuje.
Ale przejdźmy do rzeczy...
Moja świnka ciągle siedzi w domku i wychodzi z domku tylko wtedy gdy po
1. chce coś zjeść
a po
2. gdy nikogo nie ma w domu

Czy jest już oswojona czy jeszcze nie?

A i jeszcze mam jedno pytanie:
Bo jak głaskam swoją świnkę tą popiskuje lekko i trochę dygota. Czy mam się tym martwić??


Awatar użytkownika

Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: Darom » 5 lipca 2017, 17:39

Tak. możesz już zacząć się martwić. Co ci szkodzi bo po
1 wychodzi z domku bo jest głodna
a po
2 nie jest przyzwyczajona do jedzenia w czyjejś obecności dlatego wykorzystuje moment ten gdy niema w domu nikogo

Już pomału się oswaja skoro pozwala się wziąć na ręce i pogłaskać.

A i jeszcze odpowiem Ci na pytanie:
Bo Twoja świnka tą popiskuje lekko i trochę dygota dlatego, że jak głaskasz ją to może coś ją boli, albo się czegoś jeszcze boi.


Koko98
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 14:53
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: Koko98 » 10 lipca 2017, 15:14

Ja również mam pytanie, mam moją świnkę od 5 dni dokładnie, już tak bardzo nie ucieka jak na początku ale nadal widać, że się boi, czasami weźmie mlecza czy ogórka z ręki po czym zaraz ucieka pod swój chamaczek. Chciałam ją raz wyciągnąć na kolana ale strasznie się wyrywała więc zrezygnowałam. Co powinnam robić jeszcze? albo czego nie robić? chciałabym żeby mi zaufała ale widać, że jeszcze się boi :(


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: MixQQ » 11 lipca 2017, 1:26

@Koko98 @Juliuszjulajulcia123
Nie ma pośpiechu z tym oswajaniem, mój też ucieka gdy chce go wziąć. Poprzedni prosiak też zwiewał, ale tak jest chyba z każda świnką - po prostu nie lubią być brane. Miałem dokładnie to samo co Ty. Mimo wszystko musisz ją często wyciągać, czochrać i wypuszczać aby sobie pochodziła, jak i również dużo do niej mówić. One strasznie nasłuchują i reagują na byle jakie dźwięki w Twoim otoczeniu. Jeśli zacznie rozpoznawać Twój głos to się do niego przyzwyczai a przy tym będzie czuła się pewniej.

Ja swoją kupiłem i miała jakieś 3 tygodnie. Na początku uciekała na sam mój widok, tak samo było jak kichnąłem, czy zrobiłem inny - mniejszy bądź większy hałas, po prostu była płochliwa. Zacząłem po prostu ją czochrać, mówić jak do psa i wypuszczać aby sobie pobiegała. I tak dzień w dzień. Siadałem po turecku zawsze na środku pokoju i wypuszczałem ją, a ona badała ten nowy i "niepewny" teren. Po jakimś czasie zaczęła biegać i wskakiwać mi na kolana gdy tak siedziałem. Po prostu biegła i nagle hop do góry a potem zeskakiwała.

Jak to wygląda teraz? Minęło około 1,5- 2 miesiące intensywnego oswajania, Gdy ją wypuszczam to chodzi za mną i czeka aż usiądę, by na mnie wskoczyć :) Rozkłada się jak placek na mojej nodze i czeka na czochranko. Gdy wychodzę z pokoju i ją obserwuje to stoi w miejscu i nic nie robi. Gdy przyjdę i np polożę się na dywanie to od razu do mnie leci, również biega i skacze po całym pokoju, po prostu czuje się pewnie gdy ktoś jest w pobliżu :)
Nie zostawiaj jej nigdy samej w pomieszczeniu, bo będzie jeszcze bardziej zestresowana, będzie też gryzła kable - a to jest niebezpieczne. Również może się pchać w jakieś kąty czy chować za szafki jeśli będzie się bała, musisz mieć pełną kontrolę i pilnować ją jak małe dziecko. Możesz też wziąć coś co lubi, np dywanik albo domek, coś, przy czym będzie czuła się pewnie.

Wypuszczanie --> głaskanie --> mówienie do niej. Kładź ja też na sobie aby Cię dokładnie "zwąchała" i obadała teren, czochraj ją również gdy jest na Tobie. Również jeśli chcesz przed głaskaniem kładź na sobie jakiś mały dywanik. Ona się w końcu do niego przyzwyczai i gdy go np położysz w pokoju to po prostu pójdzie do niego i będzie na nim leżeć :) U mnie to wszystko podziałało i mam nadzieję że i Twój prosiak przekona się do Ciebie w 100% :)


wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: wilczek » 11 lipca 2017, 12:58

Hej mój proś będzie miał teraz 11 miechów a dopiero od niedawna na kolanach czuje się swobodnie był bardzo płochliwy i nerwowy. Trzeba dużo cierpliwości.


Koko98
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 lipca 2017, 14:53
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: Koko98 » 13 lipca 2017, 15:05

Słuchajcie mam pytanie. Mam mojego prosiaczka od tygodnia i dopiero dziś postanowiłam wyjąć go na kolana na chwile, na początku siedział wystraszony po czym jak cały czas go głaskałam zaczął cichutko popiskiwać, to dobry znak prawda? wydaje mi się że poprzez takie popiskiwanie pokazywał, że podoba mu się głaskanie bo gdy przestawałam to milkł a gdy znów głaskałam to znów piszczał :p zaczął też się powoli rozglądać i nie siedział już sztywno jak w pierwszych kilku minutach na kolanach. Wzięłam go później na ręce i pochodziłam z nim ale zrobiłam błąd bo gdy zaczął się kręcić powinnam go odnieść a myślałam ze po prostu się rozgląda ale niestety nasiusiał na mnie, teraz już będę pamiętać że jak się będzie wiercił to znaczy że czas na siusiu :p


Tutka&DoryTeam
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 18:43
Kontaktowanie:

Re: Nowa świnka... oswajanie

Postautor: Tutka&DoryTeam » 18 lipca 2017, 19:40

Twoja świnka jeszcze do końca nie jest oswojona, minie jeszcze trochę czasu zanim ci całkowicie zaufa. U mnie proces całkowitego oswojenia trwał około 2 miesiące. Co do dygotania i popiskiwania - moje też tak robią, to wygląda jakby świnka "wibrowała" i mruczą/gruchają.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

  • Dołącz do nas