Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Gryzienie klatki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Gryzienie klatki

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 16 lipca 2017, 17:24

Hej od kilku dni mam problem. Moja świnka zaczeła gryźć klatkę.
Pytania:
1. Czy mam się martwić?
2.Co zrobić żeby przestała?


Awatar użytkownika

LadyLilyStyle
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 19 czerwca 2017, 8:14
Lokalizacja: Zabrze, Śląsk
Świnki morskie: Kokos [*] 08.2014 - 17.06.2017
Banan, dla przyjaciół Banik ;D
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: LadyLilyStyle » 16 lipca 2017, 18:16

Może być dużo przyczyn takiego zachowania. Dwie które przychodzą mi do głowy to:
-proś wyczuł coś w pokoju i zawzięcie próbuje się tam dostać (gryzienie krat występuje np. kiedy samczyk wyczuje obecność samicy)
-świniak próbuje zetrzeć w ten sposób zęby


Raczej nie ma potrzeby się martwić. Myślę, że jedyne co możesz zrobić, to zapewnić mu coś do gryzienia (kolba, gałąki drzew owocowych itp.)
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2017, 18:18 przez LadyLilyStyle, łącznie zmieniany 1 raz.


Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: Caviova » 16 lipca 2017, 18:18

Jest też możliwość, że świnka domaga się uwagi bądź wypuszczenia z klatki, ewentualnie brakuje jej towarzystwa (w tym wypadku polecam przemyśleć zakupienie/adoptowanie drugiej, tej samej płci).


Darom
Użytkownik
Posty: 516
Rejestracja: 3 lutego 2017, 18:51
Świnki morskie: [*] Tosiu Super Ktosiu, [*] Dyzio, [*] Tosiu Mały Tosiu, [*] Toffi
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: Darom » 16 lipca 2017, 18:52

Jak świnka gryzie klatkę to proponuje posmarować kratki cytryną może to zniechęci świnkę :)


Juliuszjulajulcia123
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 5 grudnia 2016, 19:56
Świnki morskie: Moja świnka ma na imię Łatka.
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: Juliuszjulajulcia123 » 16 lipca 2017, 19:05

:-)


strzyga
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 maja 2017, 11:32
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: strzyga » 22 lipca 2017, 14:30

Może po prostu chce wyjść pobiegać na większej przestrzeni? ;)


Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: kin28 » 23 lipca 2017, 0:16

Może chce wyjść, może chce jeść, może coś poczuła, a może po prostu uważa to za super rozrywkę? :D Jedna z moich świń po prostu co chwile gryzła pręty, a tak sobie o. Najgorsze, że ocet, a tym bardziej sok z cytryny nie pomagały. Tony smakołyków także.
Ale próbuj, gryzaczki, gałązki, może więcej uwagi. A pręty smaruj wcześniej wspomnianymi. Bo może sobie świniak ząbka złamać.

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: Klodiq » 31 lipca 2017, 23:00

Moja gryzie klatkę, jak ma zamkniętą. :D Dlatego zamykam bardzo rzadko, gdy przychodzą goście lub gdy muszę szybko wyjść, a nie mam pozastawianych kabli. W nocy MUSI być otwarta, bo by mi spać nie dała.
Gryzie też klatkę jak chce jej się jeść, przypomina mi się czasami, bo wstaję bardzo wcześnie, ale mam sporo na głowie. No i dzięki temu szybko biegnę po warzywka dla niej.
Gryzie też klatkę jak brakuje jej czułości, wtedy mamusia przychodzi i bierze dzieciątko na kolanka.


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Gryzienie klatki

Postautor: Kluzka » 31 lipca 2017, 23:31

Przede wszystkim - świnka daje znać, że się nudzi. Potrzebuje towarzystwa innej świnki. Możesz próbować zająć ją gałązkami do gryzienia. Absolutnie nie kolbami, bo to straszne świństwo i są dla świnek po prostu niezdrowe.
Prosiaki często gryzą pręty, kiedy chcą się wybiegać, potrzebują większej przestrzeni, a w klatce jest im ciasno. Warto zrobić takiej śwince zabezpieczony wybieg w pokoju i pilnować jej, kiedy po nim biega.
Mimo wszystko - świniaki naprawdę potrzebują swojego towarzystwa i człowiek im tego nie zastąpi. Szybciej się oswajają, są odważniejsze i bardziej pewne siebie. Może warto wziąć to pod uwagę? :)
Niestety małej może stać się krzywda przez takie gryzienie prętów, to bardzo ważne żeby próbować jakoś ją odciągnąć ;)

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

  • Dołącz do nas