Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie 3 prośków

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Łączenie 3 prośków

Postautor: KaGo » 19 sierpnia 2017, 17:22

Cześć
Bardzo proszę o poradę, ponieważ już nie wiem co mam robić.
Mieliśmy z mężem 2 samców: Łatek (1 rok) i Szeregowy (7 m-cy). W stadzie rządził Łatek, aczkolwiek Szeregowy zawsze był tym odważniejszym- pierwszy wychodził pospacerować poza klatką, śmialiśmy się, że oceniał stan bezpieczeństwa na zewnątrz i wracał meldować szefowi.
3 miesiące temu adoptowaliśmy Cypiska- miał wówczas 4 tygodnie. Łączenie przeprowadziliśmy na takich samych zasadach jak Łatka z Szeregowym wg wytycznych z fora. Było zupełnie nowe miejsce, wszystko umyte, mnóstwo jedzenia. Pierwsze godziny były ok, ale potem doszło do próby przejęcia władzy przez Szeregowego. Od tamtej pory Szeregowy co chwilę atakuje Łatka, oprócz gruchania i zgrzytania zębami dochodzi do przelewu krwi. Łatek jest poraniony na pupie, karku, w okolicy noska, dziś Szeregowy ugryzł go w ucho, tak że Łatek piszczał z bólu. Oddzieliłam Szeregowego, bo mi się Łatka szkoda zrobiło. I nie wiem co dalej. Mąż twierdzi, żeby ich zostawić we trójkę, ale boję się, że Samo Zło(bo teraz ma taką ksywkę Szeregowy) zagryzie Łatka.
Dodam, że chłopaki miały wydzielony duży teren dla siebie, ok 1,5x1,5 metra w pokoju, 2 pojniki, 2 miski, 2 źródła siana i zawsze 2 kupki trawy, ale i tak zawsze we trzech posilali się z jednego, więc to chyba nie problem małej ilości miejsca.


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie 3 prośków

Postautor: Moreni » 19 sierpnia 2017, 19:45

Widzę dwa wyjścia: oddzielić Łatka (najlepiej zrobić mu stado przez kraty, żeby się z chłopakami widzieli i jakiś tam kontakt był) i za jakiś czas spróbować ponownego łączenia tak, jakby to były zupełnie obce świnie (tylko możliwe, że trzeba będzie łączyć na kilka etapów i ogólnie będzie ciężko). Albo dosztukować Łatkowi nowego towarzysza, podzielić klatkę i zrobić dwa stada po dwa świniaki (klatka 1,5x1,5 po podzieleniu daje 1,5x0,75, czyli jak najbardziej ok dla dwóch prośków). Niestety, trójki samców często bywają problematyczne.


KaGo
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 sierpnia 2017, 16:51
Kontaktowanie:

Re: Łączenie 3 prośków

Postautor: KaGo » 19 sierpnia 2017, 20:54

Dzięki za odp. Trochę się boimy 4 świnek, bo już 3 wymagają dużo zaangażowania, nie nadążymy ze zrywaniem świeżej trawy ;) Jeśli chodzi o pierwszą opcję, czy dobrze zrozumiałam, żeby oddzielić poszkodowanego a nie agresora?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie 3 prośków

Postautor: Moreni » 19 sierpnia 2017, 20:57

To zależy, z kim się najmniejszy dogaduje - jeśli agresor dręczy i jego, to wiadomo, że agresora. Jeśli nie, to warto zostawić malucha z tym samcem, z którym się lepiej dogaduje, a drugiego oddzielić.



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

  • Dołącz do nas