Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
anulapi
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 20:57
Kontaktowanie:

Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: anulapi » 23 sierpnia 2017, 21:31

Witam! Mam dwie świnki morskie i taki oto problem.. Świnka (samca) mam niecałe pół roku (pochodzi z zoologa). Od samego początku starałam się wręcz książkowo-forumowo go oswajać - był nieśmiały na początku, ale dość szybko dało się go już głaskać. Brałam go na ręce, a po większym oswojeniu z mieszkaniem wypuszczałam na całe popołudnia na wybieg. Na rękach nie pałał entuzjazmem, a na wybiegu po szybkim popcornowaniu zaszywał się na długi czas gdzieś w kącie. Po jakimś czasie zaczęło mi się wydawać, że jest smutny i apatyczny, nie lubi brania i siedzenia na rękach, jeszcze jako tako podobał mu się wybieg. Wtedy zapadła decyzja o dokupieniu mu dla towarzystwa drugiej świnki. Malutką (wbrew pozorom to też samiec ;)) mam od miesiąca. Też jest z zoologa, nie wiem w jakim może być wieku, ale jest mały, dwa razy mniejszy od Świnka. Od samego początku wprost garnął się do mnie, swobodnie brałam go na ręce, był wesoły i od razu spenetrował całe mieszkanie. Postanowiłam ICH połączyć. Neutralny teren (wanna) itd... I wtedy Malutka przegoniła totalnie starszą świnkę. Świnek był wprost przerażony nowym kolegą i unikał spotkania z nim. I tak codziennie przez kilka dni, potem weekend i przerwa. Po weekendzie pierwsze (i ostatnie) łączenie zaczęło i skończyło się agresywną kulą gryzącą, przeganianiem starszej świnki od miski i jedzenia (choć każdy miał swoje!) itd. Obecnie świnki są w dwóch klatkach i na wybieg też wypuszczane są osobno, nie mają ze sobą kontaktu-jedynie klatki stoją obok siebie. Stąd moje pytania: czy moja pierwsza świnka może być aspołeczna? Czy mam dalej próbować je połączyć? Nowa klatka dla dwóch maluchów stoi i się kurzy :( proszę o pomoc...


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: Moreni » 23 sierpnia 2017, 21:52

Łączenie może trwać nawet kilka tygodni w niektórych przypadkach, zwłaszcza u samców. :) Może warto ustawić klatki tak, żeby prosiaki mogły się wąchać przez kraty i do siebie przyzwyczajać, a potem powtarzać procedurę łączenia do skutku? (wybrałabym też jakieś inne miejsce na neutralny wybieg, wanna może im być za ciasna no i zniekształca dźwięki).
Choć może być też tak, że się najzwyczajniej w świecie nie polubią, bo po prostu mają niekompatybilne charaktery - trzeba brać pod uwagę i taką możliwość. Ale nie ma co się łatwo poddawać.:)


anulapi
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 20:57
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: anulapi » 23 sierpnia 2017, 23:03

Dziękuję za odpowiedź. Klatki stoją obok siebie, ale starsza świnka siedzi w przeciwnym kącie i w ogóle nie intetesuje się młodszą, a ta - ciągle gryzie kraty w klatce od jej strony (bo jest nią zainteresowana?)... Starsza w ogóle jest taka, że w klatce daje się pogłaskać, ale zaraz się kuli, odpycha dłoń lub ucieka, a na kolanach kręci się we wszystkie strony szukając drogi zejścia... Jest bardzo płochliwa, ale w klatce i na dywanie często popcornuje - dosłownie jakby miała swój mały psychologicznie niedostępny świat... Młodsza jest jakby prostsza do zrozumienia i o nią się nie obawiam, choć jest u mnie tak krótko... No i ogólnie zauważam, że starsza świnka jest jakby spokojniejsza i "weselsza" kiedy jest na wybiegu już sama, ale ciągle kłóci mi się to z ogólną zasadą, że świnki są stadne...


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: Moreni » 23 sierpnia 2017, 23:17

Starszy wygląda na świnkę bardzo wycofaną i nieśmiałą. Może po prostu przeraża go przebojowość młodszego, bo wcześniej nigdy nie miał z czymś takim do czynienia. W każdym razie - powodzenia.


anulapi
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 20:57
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: anulapi » 24 sierpnia 2017, 12:18

Dodam, że dziś rano nastąpił niespodziewany odwrót sprawy i starsza niedostępna świnka gryzła jak szalona kraty od strony młodszej świnki, podczas gdy zwykle rano do tej pory domagała się jedynie jedzenia i pałaszowała ze smakiem. Dziś nawet na jedzenie nie spojrzała. Młodsza świnka wtórowała jej gryzieniem swojej klatki, lecz jakby z mniejszym zaangażowaniem. Czy możliwe, że chwilowo uderzyły jej hormony?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: Moreni » 24 sierpnia 2017, 19:03

Trudno powiedzieć - teraz to dopóki nie spróbujecie ich znowu połączyć, to się nie dowiecie, czy chcą się pogodzić, czy pozabijać. Są też takie egzemplarze, które wielce się kochają przez kraty, ale nie znoszą bez.


anulapi
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 20:57
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: anulapi » 25 sierpnia 2017, 8:31

Prawda. Najbardziej chodziło mi o to czy w mojej sytuacji istnieje sens ponownego łączenia. Dziękuję :)


cavions
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 13 lipca 2016, 16:43
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: cavions » 25 sierpnia 2017, 15:49

Są takie sztuki, że nigdy się nie dogadają, mogą mieć klatkę na pół i móc przez przegrodę się wąchać itp., na wybiegu siedzieć godzinami razem bez wielkich ataków, ale w jednej klatce i tak zaczną się atakować.

Ja takie mam i już, nie da rady, warto próbować co jakiś czas, ponoć z wiekiem niektórym przechodzi. Jednym z rozwiązań jest też duża klatka, ale mało kto ma miejsce na takie coś.


anulapi
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 20:57
Kontaktowanie:

Re: Łączenie dwóch świnek, aspołeczna świnka?

Postautor: anulapi » 25 sierpnia 2017, 19:14

Cavions, a czy Ty masz przedzieloną klatkę? Bo ja właśnie się nad tym zastanawiam, ale czy można przedzielić np. klatkę 120 cm? Czy raczej chodzi o przedzielenie ręcznie zbudowanego wybiegu?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas