Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Carbo
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 września 2017, 13:12
Kontaktowanie:

Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: Carbo » 28 września 2017, 13:39

Witam, od kilku dni jestem posiadaczką swojej pierwszej świnki, jest to młodziutki samczyk. Staram się go stopniowo oswajać jednak nie potrafię zidentyfikować 2 z 4 dźwięków jakie wydaje. Początkowo świnek nie wydawał żadnych dźwięków, teraz zaczyna podchodzić do drzwi klatki, gdy się go woła i czasem spaceruje po kolanach, a gdy jest w klatce zbyt długo lub słyszy, że ktoś jest w kuchni -
"kwiczy" by ktoś do niej podszedł i/lub dał coś smacznego. Myślę, że to są dobre znaki, ale przejdźmy do dźwięków:
Pierwszy dźwięk wydaje, gdy leży na kolanach i usypia (czasem też rozkłada się
plackiem tj. Wyciąga nóżki i tak leży rozpłaszczona) https://drive.google.com/file/d/0B9Viik ... p=drivesdk
Drugi dźwięk słyszę czasem, gdy go głaskam: https://drive.google.com/file/d/0B9Viik ... p=drivesdk

Czy coś jest ze swinkiem nie tak? Jest zły/zestresowany?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: ita79 » 28 września 2017, 15:05

pierwszy dźwięk to zwykłe pogaduszki :) , drugi to w tym wypadku " uważaj gdzie zjeżdżasz z tą łapką" , bo nie wszędzie lubię być dotykany :) . Drugi dźwięk będziesz słyszała także jako pokaz dominacji - zwłaszcza jeśli sprezentujesz śwince towarzystwo jej gatunku.


Carbo
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 września 2017, 13:12
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: Carbo » 28 września 2017, 15:13

ita79 pisze: drugi to w tym wypadku " uważaj gdzie zjeżdżasz z tą łapką" , bo nie wszędzie lubię być dotykany :) .

W sumie tak może być, słyszę to gdy podczas drapania i głaskania gdy nagle świnek mi się "skończy" i zajadę ręką na zadek :"D i nie byłam pewna czy w końcu to mu się podobało czy nie że tak robił


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: Akara » 28 września 2017, 16:14

A to ja dopytam o te pogaduszki. Czy ten dźwięk kompletnie nic nie znaczy?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: Moreni » 28 września 2017, 16:44

Akara pisze:A to ja dopytam o te pogaduszki. Czy ten dźwięk kompletnie nic nie znaczy?


Znaczy, że świnka jest w dobrym humorze, zrelaksowana i chce z Tobą (lub innymi świnkami) nawiązać łączność. ;)


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: ita79 » 28 września 2017, 17:05

Moreni pisze:Znaczy, że świnka jest w dobrym humorze, zrelaksowana i chce z Tobą (lub innymi świnkami) nawiązać łączność. ;)

dokładnie


Carbo pisze:
ita79 pisze: drugi to w tym wypadku " uważaj gdzie zjeżdżasz z tą łapką" , bo nie wszędzie lubię być dotykany :) .

W sumie tak może być, słyszę to gdy podczas drapania i głaskania gdy nagle świnek mi się "skończy" i zajadę ręką na zadek :"D i nie byłam pewna czy w końcu to mu się podobało czy nie że tak robił


większość świnek chyba nie przepada za dotykaniem zadka , brzuszka czy łapek.. za to nosek (część miedzy oczami) , główka, grzbiet i szyja lubią być miziane . Przy czym szyja to już jak świnka nabierze dość dużo zaufania do nas- wówczas np. opiera się łapkami o wejście do klatki, i wręcz wyciąga tą szyjkę do drapania (nie mylić z pociąganiem nosem za zapachami smakołyków :) )


TheDomacH
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 września 2017, 22:01
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: TheDomacH » 29 września 2017, 22:14

Witam.
Jestem właścicielem świnki od około 2 tygodniu i również zaobserwowałem te dwa dźwięki u swojego Henia (imię, aby dzieciom było łatwiej zapamiętać ^^). Nie chcę zakładać nowego tematu, gdyż jest z tym powiązany i nie chcę zaśmiecać forum. Od 2 dni kładę sobie świnkę na biurku i jak pracuję na komputerze to daję jej jakiś smakołyk (sałatę np) i ją sobie głaskam i drapię jedną ręką. Wtedy właśnie Heniu często wydaje dźwięk nr 2 tylko bardziej ciągły i wydawało mi się, że znaczy to, że jemu się podoba biorąc pod uwagę, że często wtedy się też rozciąga i zaczepia drugą rękę aby go podrapać (takie odnoszę wrażenie). Dzisiaj własnie podczas takiego miziania przytulił się jakby do mojej ręki, która go głaskałem i jak drapałem go za uszkiem spojrzał na mnie i zaczął wydawać dźwięk nr 1, tylko również głośniej i w bardziej ciągły sposób, ale skojarzył mi się on piskiem więc stwierdziłem, że coś zrobiłem nie tak i może zrobiłem mu krzywdę więc odłożyłem go do klatki (do której się lekko wyrywać zaczął). Więc mam pytanie czy źle zinterpretowałem dźwięki czy mam po prostu spaczony słuch i wydawał całkowicie inne?


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: ita79 » 30 września 2017, 16:34

dobrze myślisz. piśnięcie długie i wysokie to ból/strach - to zupełnie co innego niż krótkie ciche dźwięki. Aczkolwiek podobne zawołanie może być o pokarm- jak świnka usłyszy np. szelest reklamówki (kojarzącej się z trawą) , tylko prośba zaczyna kończy się przejściem na wyższy ton (coś jak gwizd) a piśnięcie z bólu to dźwięk jednostajny


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: Akara » 30 września 2017, 17:38

A moja swinka dzisiaj takze wydala dzwiek nr 1 przy dziwnej sytuacji. Siedziala sobie w rogu łóżka, siadlam kolo niej i zaczelam ja glaskac po grzbiecie i bokach a ona zbiła sie jakby w kulke i zaczela wydawac wlasnie dźwięk nr1, nie przestawalam jej glaskac a ona zaczela gryźć kołdrę. Czy to oznacza ze swinka nie chciala byc glaskana?


wilczek
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 2 grudnia 2016, 11:04
Kontaktowanie:

Re: Niezidentyfikowane świnkowe dźwięki

Postautor: wilczek » 4 października 2017, 13:11

Mój samiec jak go intensywnie miziam w klatce to zaczyna podgryzać hamak lub matę co to może oznaczać??


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

  • Dołącz do nas