Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy robię coś źle?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
TheDomacH
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 września 2017, 22:01
Kontaktowanie:

Czy robię coś źle?

Postautor: TheDomacH » 1 października 2017, 21:52

Witam.
Od około dwóch tygodni jestem właścicielem samca (nie jestem w stanie określić wieku a zapomniałem spytać sprzedawcy) rozetki długowłosej. Nie wiedziałem jak nazwać temat, ale chciałbym się dowiedzieć, czy wszystko co robię jest w porządku, ponieważ nie chciałbym jednak zwierzątka skrzywdzić, albo żeby zraziło się do ludzi.
Więc tak. Karmię świnkę 2x dziennie rano i wieczorem daję jemu suchej karmy dla świnek kupionej w zoologicznym (kupiłem 3 rodzaje aby zobaczyć co jemu smakuje), oraz staram się dawać parę razy dziennie jakieś świeże warzywo, lub owoc (zazwyczaj marchewkę, jabłko, banana, albo sałatę tu zaznaczę, że na początku dałem parę razy masłową, gdyż tylko taką kupujemy w domu, ale teraz kupiłem dla niego lodową; zauważyłem, że nie rusza ogórka), dodatkowo staram się, aby cały czas miał w klatce świeże siano i wodę. Klatkę (wymiary 70-40) sprzątam codziennie, znaczy codziennie zbieram i wybieram granulat (bodajże pellet się to nazywa) a co tydzień (do tej pory dwukrotnie) całą klatkę myję i suszę.
Teraz z czynności bardziej oswajających. Ogólnie na początku świnka była przez tydzień prawie cały czas w klatce, aby się przyzwyczaiła do nowego miejsca, tylko córka (4,5 roku) wyciągała go czasem z klatki i go przytulała i mówiła do niego i trochę na rękach nosiła jak byłem w pracy, ale dzięki temu zauważyłem, że przestał się jej tak bać, bo na początku jak tylko wypuściłem go z klatki aby posprzątać to zaczynał piszczeć. Teraz od paru dni co wieczór jak już dzieci pójdą spać biorę świnkę na około godzinkę do siebie na biurko i jak pracuję na komputerze to go głaskam, drapię i daję jakieś warzywko i zaczął on tak cichutko popiskiwać przy tym i czasem gruchać (tutaj czytałem naprawdę różne wersję na temat tego co te dźwięki oznaczają i zaczynam myśleć, że u każdej świnki znaczą one coś innego). Poza tym to ogólnie zauważyłem, że świnka całkiem sporo odchodów zostawia za sobą i nie do końca jestem pewny czy to dobrze. Świnka widzę do nas się już przyzwyczaiła w miarę bo jak wychodzi coś zjeść i się przechodzi koło klatki to czasem nawet można popatrzeć jak to robi bo nie ucieka od razu do domku.
Więc wracając do pytania. Czy wszystko robię ok, czy np coś powinienem robić inaczej.

Ps.: Świnka nie chce chodzić po pokoju. Jak ją wypuszczam podczas np. sprzątania klatki stoi zazwyczaj w miejscu i się powoli rozgląda.


Awatar użytkownika

pyzka26
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 16:06
Lokalizacja: Świecie
Świnki morskie: Figa a.k.a Figgson (teraz już Buła)
Lilo, Lilucha ew. Petarda
Xena
Kontaktowanie:

Re: Czy robię coś źle?

Postautor: pyzka26 » 1 października 2017, 22:05

to od początku. siano! :D musi być. 24/7, nie ma zmiłuj. warzywa dajemy częściej jak owoce (bo tuczą), sałatę jedynie rzymską (bo chłonie najmniej syfów z ziemi typu metale ciężkie). dziwnie, że nie lubi ogórka no ale. co do karmy nie ma co próbować pod prośka, najlepsza pod względem składu jest Cavia Complete, Cavia Nature nieco gorsza, Brit, JR Grainless. każda karma barwiona, z ziarnem odpada (barwinki=syf, ziarna otłuszczają wątrobę, mogą ranić pyszczek i powodować ropnie). klatka to "troszkę" za mała. minimum to 80 na jedną świnkę (ale to albo chorobówka albo jako toaleta jedynie). ogólnie fajnie by było załatwić śwince towarzysza, najlepiej tej samej płci (ew. samiczkę bezjajeczną) i tu jeśli dwa samce to klata 120cm, gdyż samce są terytorialne bardziej.
świnki dużo bobczą i siusiają, to dobry znak :) jakby było ich mniej niż zawsze to można się martwić. co do oswajania, myślę że jest ok :) każda świnka ma swoje tempo, jedne są bardziej proludzkie, inne mniej. należy to zaakceptować :) u mnie tylko jedna lubi i się wystawia do głaskania :)


TheDomacH
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 29 września 2017, 22:01
Kontaktowanie:

Re: Czy robię coś źle?

Postautor: TheDomacH » 1 października 2017, 22:14

Sianko ma cały czas, co do karmy to była to pierwsza jaką kupiłem, postaram się kupić tą o której mówisz. Co do klatki to na chwilę obecną świnka i tak prawie z domku nie wychodzi. Drugiej świnki raczej na razie kupować nie będę raczej, ale towarzystwo przy klatce ma cały czas i chętnych do zabawy z nim, którzy czekają, aż będzie chciał się z nimi pobawić (mam dwie córeczki: 1,5 i 4,5 roku i obie najchętniej już by cały czas ze świnką siedziały)


pyzka26
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 16:06
Lokalizacja: Świecie
Świnki morskie: Figa a.k.a Figgson (teraz już Buła)
Lilo, Lilucha ew. Petarda
Xena
Kontaktowanie:

Re: Czy robię coś źle?

Postautor: pyzka26 » 1 października 2017, 22:24

nie chcę brzmieć niefajnie, ale człowiek nie da rady zapewnić śwince cały czas towarzystwa i z nią po świnkowemu nie pogada. fajnie, że masz córcie, które od małego obcują ze zwierzątkami :) ale nie oszukujmy się, że skupiają na niej swoją uwagę cały dzień :) jak to kiedyś usłyszałam: człowiek 8 godzin pracuje, 8 śpi, 3-4 poświęca na własne zobowiązania. dużo dla świni nie zostaje :( nawet w Szwajcarii ustanowiono zakaz sprzedaży pojedynczej świnki ze względu na ich stadność. no i nie musisz kupić świnki, najlepiej byłoby adoptować :D zwłaszcza, że mówisz że klatkę być kupił większą ^^ upiecz dwie pieczenie na jednym ogniu. idzie znaleźć bardzo tanio i w dobrym stanie klatki na olx albo allegro używane :)
http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=84
polecam tą stronę! :) świniaczki sprawdzone, może byłoby coś w Twojej okolicy. warto nad tym pomyśleć, poza zakupem klatki koszty wykarmienia, podłoża nie wzrosną znacząco a z korzyścią dla wszystkich :)
ja dziś kupiłam karmę na https://uszatkowo.pl/8-granulat maja też sianko, zioła (to też ważna część diety świnek! tylko ludzie chyba uważają, że ziółka to be i fe xD ja ma dla swoich skrzyp polny (na sierść i skórę), mniszek lekarski, liście malin, melisę, koniczynę, owies i liście kukurydzy. no i oczywiście zioła podstawowe i uzupełniające dla świnek)


pyzka26
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 28 sierpnia 2016, 16:06
Lokalizacja: Świecie
Świnki morskie: Figa a.k.a Figgson (teraz już Buła)
Lilo, Lilucha ew. Petarda
Xena
Kontaktowanie:

Re: Czy robię coś źle?

Postautor: pyzka26 » 1 października 2017, 22:51

a, warto również zawczasu rozejrzeć się za weterynarzem od egzotyków w swojej okolicy (taki psio-koci przeważnie nie specjalizuje się w świnkach i mimo chęci może narobić więcej szkód jak dobrego) http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... &Itemid=92 tu jest lista, ale podejrzewam, że pewnie jest tego dużo więcej :)


Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Czy robię coś źle?

Postautor: Kluzka » 2 października 2017, 11:29

Sporo rzeczy niestety trzeba poprawić:
Minimum dwie świnki: w przypadku samców minimalna długość klatki to 120 cm.
Nie podajemy żadnej sałaty.
Karma: Verse Laga Cavia Complete, ew. Nature. Żadnych mieszanek kupionych w zoologicznym.
Siano i woda dostępne cały czas.
Świnka boi się na podłodze, bo nie jest oswojona. Ma zrobiony ogrodzony wybieg na kocu albo podkładach higienicznych? Wypuszczanie świnki na podłogę bez ogrodzenia jest średnim pomysłem, może gdzieś uciec, przegryźć kable albo gdzieś się zaklinować. Ponadto to zbyt duża przestrzeń do zwiedzania na jeden raz.
I najważniejsze: towarzystwo dla prosiaka. Nie kupowane z zoologicznego, tylko adoptowane z SPŚM, ewentualnie rasowa świnka z hodowli, jeśli koniecznie chcesz wydawać pieniądze.
No i weterynarz: specjalista od egzotyków, polecany przez SPŚM, nie żaden psio-koci.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas