Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czas na kastrację?

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
Awatar użytkownika
Qosmio
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 10:56
Lokalizacja: WLKP
Świnki morskie: Merci i Monte
Kontaktowanie:

Czas na kastrację?

Postautor: Qosmio » 13 października 2017, 8:43

Cześć, pierwszego samca mamy od zimy tego roku, jest z nim wszystko ok, postanowiliśmy dokupić mu towarzysza, jest u nas od 24 sierpnia. Towarzysz przyszedł do nas, gdy miał 1,5 miesiąca. Odbyło się łączenie- bez żadnych wydziwień itd. Mieszkają razem w klatce, mają swój wybieg wszystko jest niby ok (czasami jakieś małe nie porozumienia). Głównym problemem, a może nie problemem nie wiem jak to nazwać jest znaczenie terenu przez starszego- tak mi się wydaje, możę to chęć kopulowania. Ciągle turkota, kręci dupką, chodzi z pokazanym odbytem, wypuszcza jakieś płyny z tego odbytu, przez co generalnie mówiąc średnio pachnie i sama świnka też raczej nie ciekawie pachnie. Nie mam pojęcia czy to są zaloty czy nadal znaczenie terenu. Młoda świnka na 1000% jest samcem (ma jajeczka). Czasami starszy, gdy się gonią-bawią (też wtedy chodzi z pokazanym odbytem) próbuje jakby przejechać nim po młodym tak od boku próbuje na niego naskoczyć (a może wtedy pokazuje mu, żeby mały z nim kopulował?) nie do końca rozumiem to wszystko i nie wiem co robić, minęło ponad półtorej miesiąca od kiedy jest mały (śpią nawet nocami razem na pięterku klatki), a starszy cały czas turkota i kręci girkami. Czekać, czy może kastracja to dobry wybór? W filmikach pięterko jest wyjęte, sprzątałem im wczoraj i jeszcze go nie wsadziłem.

EDIT: aby było śmieszniej pewnej nocy usłyszałem też kanarkowy pośpiew, ale nie wiem który to robił.

EDIT 2: chyba właśnie "walczyli" o teren/ustalali hierarchie, młodemu chyba zaczynają hormony buzować bo pierwszy raz coś takiego widziałem. Zaraz podeślę filmik

FILMIK: https://youtu.be/ac-VzCPVg5k , generalnie do tej pory nie daja sobie spokoju, wydaje mi się, że jednak chodzi o kopulacje, zaraz podeślę drugi filmik

FILMIK 2: https://youtu.be/N9CY0zYypNs , odpoczeli troche i zaczelo sie na nowo, zostawic ich w spokoju ?

To wszystko dosłownie zaczęło się po opublikowaniu posta.

P.S Alpaka to młodszy, rozetka to starszy


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Czas na kastrację?

Postautor: Ptyś i ... » 14 października 2017, 11:30


Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Czas na kastrację?

Postautor: Moreni » 14 października 2017, 13:14

Dobra wiadomość jest taka: to normalne zachowania hierarchiczne ("kopulacja" też). Tak, smrodek to znaczenie terenu. Ogólnie nie ma się czym przejmować, dopóki nie tryska krew i nie latają kłaki.
Zła wiadomość: takie zachowanie może potrwać nawet kilka miesięcy, zanim chłopaki się dotrą i uspokoją.

Nie wiem, czy na znaczenie terenu kastracja cokolwiek pomoże - z pewnością nie sprawi, że starszy będzie mniej "zaczepny". Nie sprawi też, że przestanie włazić na młodszego. Jedyne, czego Ci z pewnością oszczędzi, to wycinania sklejonej spermą sierści...


Awatar użytkownika
Qosmio
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 21 sierpnia 2017, 10:56
Lokalizacja: WLKP
Świnki morskie: Merci i Monte
Kontaktowanie:

Re: Czas na kastrację?

Postautor: Qosmio » 16 października 2017, 8:32

to się niczym nie martwię :) ani sierść, ani krew się nie leje więc jest ok. Zatem uzbrajam się w cierpliwość i czekam aż sobie wszystko uporządkują :D może z czasem to znaczenie terenu się złagodzi



Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

  • Dołącz do nas