Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Problem ze świnką morską - agresywne zachowanie

Rozmowy o oswajaniu, nawykach i zachowaniu świnek morskich.
yakumo0
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 października 2017, 9:30
Kontaktowanie:

Problem ze świnką morską - agresywne zachowanie

Postautor: yakumo0 » 19 października 2017, 9:35

Witam, mam problem ze świnką morską. Zwierzak jest u mnie od 9 września, ostatnio zostawiłem go na kilka dni, oczywiście zadbałem żeby mu nie zabrakło wody czy jedzenia. Po powrocie nie jestem wstanie posprzątać jej w klatce, świnka jest agresywna. Macie jakiś pomysł jak jej pomóc ?

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Problem ze świnką morską - agresywne zachowanie

Postautor: ahimsa » 19 października 2017, 15:05

A czy ktoś opiekował się świnką przez te dni? Może odreagowuje samotność? Jeśli jest agresywna z powodów psychicznego samopoczucia, a je normalnie itd. to może bym odczekała, ponownie spróbowała oswoić i pewnie już nie ryzykowała drugiej nieobecności... A jeśli coś jej dolega jeszcze (jak z apetytem, wypróżnianiem itd.?) to pewnie skonsultowałabym się z weterynarzem... Różnie mówią, moje świnki jak wracam po całym dniu, albo weekendzie pomimo, że są dokarmiane itd. to domagają się uwagi, są ruchliwsze, złoszczą się jak zwlekam z podawaniem przysmaku... Osobiście bałabym się zostawiać świnki same na parę dni, ale no może inni bardziej doświadczeni coś więcej podpowiedzą. Mam nadzieję, że niebawem się polepszy, pozdrawiam.


yakumo0
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 października 2017, 9:30
Kontaktowanie:

Re: Problem ze świnką morską - agresywne zachowanie

Postautor: yakumo0 » 20 października 2017, 10:42

Dziękuję za odpowiedź. Świnka była sama. Wydaje mi się że apetyt ma normalny, jednak od ubiegłego piątku kiedy to wróciłem do domu poziom jej agresji nie uległ zmianie. A przyznam szczerze że nie mam pomysłu jak ją oswajać. Po zakupie przez tydzień była spokojna wręcz "wstydliwa" później lekko szalona ;). Tak się zastanawiam czy zmiana pomieszczenia może wpłynąć pozytywnie na jej zachowanie? czy będzie tylko źródłem dodatkowego stresu ? Wydaje mi się że jest zdrowa, ale może faktycznie zabiorę ją do weterynarza. Przy okazji zapytam - w czym swoje świnki transportujecie do lekarza ?
Dziękuję i pozdrawiam


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Problem ze świnką morską - agresywne zachowanie

Postautor: ahimsa » 21 października 2017, 10:55

Świnkę transportuję w transporterku kupionym w sklepie zoologicznym - z ocieplaczem, na małym kocyku, a drugą w uchylonym plastikowym pojemniku, mam tam kocyk, trochę sianka, ogórek żeby był dostęp wody (jak dłuższa droga). Najlepszy jest wg mnie transporter, łatwiej się niesie itd. Miałam też raz pomysł, by nieść ją w koszyku, ale teraz jest zimno, poza tym trzeba by pilnować żeby nie wypadła itd. ;)
Zmiana pomieszczenia wydaje mi się sama w sobie nie tak bardzo istotnym czynnikiem, zależy, bo jak np. ciche zamienimy na bardzo głośne, czy temperatura zupełnie inna to już jest istotne, wiadomo, ja przenosiłam świnki z kuchni do pokoju, ale jakościowo to się nie różniło bardzo. Chociaż jak teraz jest Twoja świnka tak delikatniejsza to może rzeczywiście trzeba troszkę odczekać, mimo wszystko to zmiana, zawsze trochę stresująca.
Ciekawe, co powie weterynarz...
Oswajanie wg mnie to nie musi być skomplikowane, być, podawać przysmaczki, trochę porozmawiać ;), skoro już raz się oswoiła... Skoro je i pije , to jeszcze najgorzej nie jest... Może to tak jak u ludzi, czasem trzeba więcej czasu, jakiś może uraz... Albo zorganizować towarzystwo świnkowe :)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Zachowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas