Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zielenina

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Puli
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 14 listopada 2010, 20:28
Kontaktowanie:

Re: Mokra trawa

Postautor: Puli » 28 kwietnia 2011, 19:06

Tak. Trawa powinna być aż taka kująca jak sianko. Można podawać normalną, byle nie suchą ;)


Awatar użytkownika

Martex
Użytkownik
Posty: 534
Rejestracja: 26 grudnia 2010, 17:09
Świnki morskie: Miki i Lukas
Kontaktowanie:

Re: Mokra trawa

Postautor: Martex » 2 maja 2011, 20:30

Ja, jak tata rano zrywa mokre, wycieram je o coś, i czekam aż dokładnie wyschną. Świnka mojej sąsiadki - koleżanki właśnie zdechła przez to, że zjadła mokrego mlecza... :(


sasajo
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 maja 2011, 13:00
Kontaktowanie:

Zielonka

Postautor: sasajo » 4 maja 2011, 13:01

Moja świnka co 2 godziny dopomina się zielonki.Jak jej dam to wcina jakby nigdy nie widziała jedzenia,a marchewki czy jabłka nawet nie tknie.Czy te częste karmienie jej nie zaszkodzi :?: Dodam jeszcze,że oprócz zielonki lubi sianko i ziarenka.Donich ma stały dostęp...


Awatar użytkownika
Laniutek
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 19 kwietnia 2011, 15:56
Świnki morskie: Rose : )
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: Laniutek » 4 maja 2011, 18:22

Bez przesady...
Norma dla wieprzka do 3 razy dziennie posiłek, inaczej się rozpasie, rozpuści, a Ty już nie będziesz mieć spokoju ; )
Dobrze, że ma pod dostatkiem siano i... ziarenka? Mam nadzieję, że chodzi Ci o karmę, składającą się na wiele składników?
Ale wiesz co... Po zimie wprowadzaj stopniowo zielony pokarm do diety, bo proś dostanie w końcu biegunki. Taka rada na przyzłość.

Zawsze pozostaniemi razem.
Zawsze pozostaniemy razem w naszych sercach.

Obrazek

Gucio01
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 3 maja 2011, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: Gucio01 » 4 maja 2011, 19:31

sasajo pisze:Moja świnka co 2 godziny dopomina się zielonki.


Nie dawaj jej tak często. Jej kwicznie to nie prośba o zielonki.

sasajo pisze:.Czy te częste karmienie jej nie zaszkodzi :?: Dodam jeszcze,że oprócz zielonki lubi sianko i ziarenka.Donich ma stały dostęp...


Nie powinno jej to zaszkodzić. Przecierz co by zrobiła świnka jak by była na wolności. Jadła by i spała :D

"Mniej ziarenek więcej sianka"
Tak powiem 8-)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: vagina_denata » 4 maja 2011, 19:39

Niekoniecznie, jeżeli zimą jadł wiele warzyw, kapusty, natki etc, to naprawdę nie powinien dostać biegunki. Świnka w ogóle nie powinna reagować biegunkami na rośliny, to patologiczne.

A problem z tym prośkiem polega na tym, ze jest wybredny :) Możliwe, że nie smakuje mu to siano które ma i ta karma, może nie lubić akurat marchewki i jabłek. Spróbowałabym stopniowo wprowadzać inną karmę (podobno Versele Laga Cavia Nature jest szczególnie lubiana przez wiele świnek) i nowe siano (za smaczne uważane są sianka Zuzali, ja polecam też sianko Węgrowskie) oraz inne warzywa i owoce: pomidory, ogórki, kalarepa, rzodkiewka etc.

Jeszcze jedno ważne pytanie - ile czasu świnka u ciebie mieszka? Czasami świnki w nowym otoczeniu nie chcą jeść wielu rodzajów pokarmu i potrzebują czasu, żeby się przekonać.

I ostatnia możliwość jest taka, że dajesz śwince za małe porcje i jest po prostu głodna. Trzeba pamiętać, że np. trawa czy koniczyna nie są tak sycące jak warzywa/owoce i trzeba dawać większe porcje.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

MaBu
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2011, 13:49
Świnki morskie: MOMO
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: MaBu » 18 maja 2011, 9:07

A co w przypadku kiedy świnek nie chce jeść z warzyw i owocóc nic poza cykorią, marchewką i karmą Versele Laga i sianem? Jak dostaje coś innego np. liścia kapusty pekińskiej,liście kalarepy, kalarepę, białą rzepę, ogórka świeżego, jabłko, banan, pomidor -nic nie ruszy :( Oczywiście nie dostaje wszystkiego na raz, zawsze dostaje marchew i urozmaicam mu różnym warzywem i owocem. Nie ruszy, zje tylko marchew i też nie dużo. Jadłby tylko cykorię... Francuski piesek?? pokarm dostaje rano i wieczorem, dużo tego wyrzucam bo dostaje za każdym razem świeże.


Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: Damian_1 » 18 maja 2011, 20:03

Niech je to na co ma ochotę ;)
Moje świnki jedzą bardzo dużo warzyw i owoców ale też są wyjątki, takie jak:
banany, truskawki, za jabłkami i liśćmi rzodkiewki też nie przepadają.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zielonka

Postautor: vagina_denata » 19 maja 2011, 16:44

MaBu, z moich obserwacji wynika, że małe świnki mniej chętnie próbują nowych rodzajów pokarmów niż dorosłe osobniki. Może tu jest pies pogrzebany.
Druga możliwość jest taka, że w tych warzywach jest coś, co śwince nie pasuje, np. Lucek nie je niczego co ma skórkę, każde żarcie muszę mu obierać. Może też spróbuj :)
A niewykluczone też, że świnka lubi tylko cykorię i marchewkę i koniec, nic innego nie ruszy. Zdarza się, miałam świnkę, która miała świra na punkcie ogórków i inne warzywa najwyżej podziubała.
Damianek ma rację, niech je co lubi :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Asiokryt
Użytkownik
Posty: 100
Rejestracja: 12 sierpnia 2010, 13:29
Lokalizacja: POZnan*
Świnki morskie: Cynamon i Baton
Kontaktowanie:

Czy trawą można się przejeść ?

Postautor: Asiokryt » 20 maja 2011, 16:06

Witajcie :) W związku z rozpoczęciem sezonu na odpoczynek świnek na świeżej i zielonej trawce, pytanie jak w temacie. Wszystko dlatego, że moje świnki były dziś na trawce z dwie godzinki i ciągle żuły i żuły sobie tą zielonkę, aż w końcu się przestraszyłam że się przejedzą i jeszcze się to źle skończy :/ Czy zjedzenie za dużej ilości trawy może być szkodliwe ?

PS. Przy okazji zapytam czy szczaw jest rośliną trującą czy bezpieczną dla świnek. Zawsze wybieram takie miejsce na trawie gdzie nie ma koniczyny ani tego pierwszego - w niewiedzy lepiej nie kusić losu ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas