Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Ziarna tak czy nie?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
T&M
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 16:12
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Tola, Matylda
Kontaktowanie:

Ziarna tak czy nie?

Postautor: T&M » 14 stycznia 2017, 18:50

Witam. Mam pytanie. Jak to jest z tymi ziarnami? Czytam forum jestem dość świeżą właścicielką dwóch małych świnek. Z tego co zrozumiałam nie podaje się świnką ziaren którymi mogą się zakrztusić, ale np. słonecznik bez łupinek też może zaszkodzić? Czy nie podawać w ogóle żadnych i dietę świnek opierać na karmie i świeżych warzywach?
Pozdrawiam ;)


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Ziarna tak czy nie?

Postautor: befana30 » 15 stycznia 2017, 9:39

Po pierwsze swinki nie sa ziarnojadami, wlasnie dlatego podawanie takowych powinno sie ograniczyc do minimum. Jak tez slusznie zauwazylas moga sie podczas przegryzania nimi zakrztusic,utknac miedzy zebami, w gardle itd Oprocz tego ziarna jako pokarm maczny, zawierajacy gluten doprowadzaja do destabilizacji flory bakteryjnej jelit poprzez proces fermentacji.
Ogolnie, mozna od czasu do czasu sypnac do karmy luskanych ziaren slonecznika czy dyni, ale z umiarem poniewaz sa tuczace- jednak warto je wprowadzic okresowo do diety, bo doskonale uzupelniaja elektrolity, sa skarbnica mikroelementow, poprawiaja stan siersci. Takze mozesz nasiona tych dwoch podawac powiedzmy raz na tydz- uwazaj na ziarna owsa i innych zboz, czy platki owsiane- poza tym w wielu karmach wystepuja wymienione ziarna, jak rowniez sprasowany zielony groch, a wiec kolejna uwaga bedzie dotyczyc rowniez wyboru karmy- zawsze zwracamy uwage wlasnie na zawartosc zboz, najlepiej by miala w sobie wiecej suszkow czy sprasowanej lucerny.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

T&M
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 16:12
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Tola, Matylda
Kontaktowanie:

Re: Ziarna tak czy nie?

Postautor: T&M » 15 stycznia 2017, 19:24

Bardzo dziękuję za odpowiedź ;) świnki jedzą versele laga cavia complete, z tego co czytałam to dość dobra karma dla świnek. Plus dwa razy dziennie dostają oczywiście miseczkę z różnymi warzywami ;)


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: Ziarna tak czy nie?

Postautor: Żaneta_Radom » 15 stycznia 2017, 20:02

T&M a sianko oczywiscie tez dajesz pod dostatkiem????? do jedzenia - nie jako ściółka!!!
Z ziaren jednak na siersc najlepsze siemie lniane - ale z umiarem.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

T&M
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 13 stycznia 2017, 16:12
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Tola, Matylda
Kontaktowanie:

Re: Ziarna tak czy nie?

Postautor: T&M » 15 stycznia 2017, 20:58

Oczywiście, sianka mają w paśniku i w rogu klatki. To jest ich hit i zawsze jak są głodne zaczynają właśnie od niego. ;)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości

  • Dołącz do nas