Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Warzywka/owoce u maluszków.

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
atramentovva
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 lutego 2014, 17:04
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Mona i Lisa
Kontaktowanie:

Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: atramentovva » 11 lutego 2014, 22:23

Witam.

Od dwóch dni mieszkam z dwójką przecudnych świniek. :) Jako że zakupiłam je w sklepie zoologicznym kakadu, nasłuchałam się paru rad od pana sprzedawcy. Wcześniej poczytałam na forum, co i jak, więc miałam pewien ogląd na całą sprawę. Ogólnie pan wywarł na mnie dobre wrażenie, zwłaszcza, że nie próbował mi niczego wcisnąć, a dopytywał jedynie czy wiem, jakie witaminy etc. są potrzebne moim świniaczkom. No i bardzo profesjonalnie podchodził do wyjmowania prosiątek i sprawdzania ich płci, nie na zasadzie czystej mechaniki i obowiązku, lecz metodzie spokojnej i rzekłabym czułej (szeptał, by były spokojne, delikatnie je brał, uspokajał w dłoniach itp.). To wszystko sprawiło, iż z pewną ufnością podeszłam do jego rad. Zaproponował karmę dla maluszków (jako że moje świniaczki to jeszcze oseski), argumentując to dodatkowo tym, że nagła zmiana diety mogłaby niekorzystnie wpłynąć na ich brzuszki. Doradził, bym powoli przechodziła na karmy dla starszych świnek, wzbogacone o dodatkowe rarytasy i witaminy. Dodatkowo powiedział, że przez kolejne 2-3 msc nie powinnam dawać moim świniaczkom żadnej zieleninki ani nic w tym stylu, ponieważ są one jeszcze za małe i mogą dostać od tego biegunki.
I tu pojawia się moje pytanie - ile z tego jest prawdą? Odnoszę się głównie do zieleniny. Czy przez kolejne 2-3 msc mam nie podawać moim maluszkom żadnych smakołyków? Szczerze powiedziawszy jest mi z tego powodu przykro, zwłaszcza, że wkrótce sezon wiosenny, a ja chcę już teraz sprawiać prosiaczkom radość takimi podarunkami. :)

Liczę na Wasze odpowiedzi i mam nadzieję, że rozwieją moje wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnego wieczoru.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: vagina_denata » 12 lutego 2014, 23:21

BZDURA!!! I to bardzo groźna! Małe świnki od dnia narodzin jedzą to co dorosłe i tak je trzeba karmić.
Karma dla maluszków - podejrzewam, że chodzi o Vitakraft Best For Kids. No dupy nie urywa ta karma, powiem szczerze, że ja bym jej nie podawała, bo jest zwyczajnie słaba jakościowo i nieproporcjonalnie droga (i dlatego ci ją polecono).
Kup normalną karmę np. od Versele Lagi, od Beaphear (jak już jedziemy drożyzną ;) ) czy od JR Farm.
Po drugie - jak nie będziesz karmić świnek zieleniną, to długo nie pożyją. NIE JEST PRAWDĄ TO, ŻE OD ZIELENINY ŚWINKI DOSTAJĄ BIEGUNKI. Żadna zdrowa świnka nie ma prawa tak zareagować. Co więcej, jak teraz nie będziesz wprowadzała do diety świnek różnych nowości, to w dorosłym wieku w ogóle nie będą chciały jeść nic poza karmą.
Dawaj świnkom, karmę, siano, wodę, warzywa, owoce, zioła (suszone i świeże), możesz im zasadzić trawę w doniczce. Jedyne czego musisz pilnować, to, żeby ich nie przekarmić, bo się spasą ;) I wprowadzaj nowe produkty po kolei (np jednego dnia ogórek, drugiego pomidor, trzeciego marchew), bo faktycznie, jak do tej pory świnki jadły tylko karmę, to ich układ pokarmowy może być nieźle zjechany i lepiej uważać.

Uwielbiam mądrości z zoologów, co słowo, to większe idiotyzmy. Aż strach myśleć co by było, gdybyś szanownego pana posłuchała.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Kyokochan
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 10 lutego 2014, 9:08
Świnki morskie: [*]Qui-Qui,[*]Tonks,[*]Tessy,[*]Kadi, Timon
Kontaktowanie:

Re: Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: Kyokochan » 13 lutego 2014, 21:02

Mój Timon dostaje trochę pietruszki codziennie bo mu smakuje- wiadomo że z pietruszką nie można przesadzać bo jest moczopędna, ale dostaje po trochu codziennie. Dzisiaj robiłam w domu pene (makaron ze szpinakiem) to mu dałam trochę szpinaku i zjadł ze smakiem :P Nic mu nie dolega oprócz tego że kwiczy po więcej xD może wyrośnie na POPEYA ! Zielenina jest bardzo zdrowa w rozsądnych ilościach:D

Obrazek

Awatar użytkownika
atramentovva
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 10 lutego 2014, 17:04
Lokalizacja: Łódź
Świnki morskie: Mona i Lisa
Kontaktowanie:

Re: Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: atramentovva » 14 lutego 2014, 13:05

Wczoraj podałam im ogórka i marchewkę, zieleniec o wiele bardziej przypadł im do gustu i dzisiaj rano kwiczały, dopóki go nie dostały! :D


Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: Cavialina » 14 lutego 2014, 14:24

Dobrze, młode świnki muszą jeść warzywa i owoce inaczej w dorosłym życiu ich menu będzie słabe, nie będą chciały jeść nowych rzeczy, mogą mieć przez to niedobory bo będą wybrzydzać. Maluchy już 1-2 dnia po urodzeniu skubią warzywa, które je mama. Pan Ci źle poradził :)

Obrazek

Awatar użytkownika
trucha
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 13 lutego 2014, 23:44
Lokalizacja: Gdańsk/Płock
Świnki morskie: Carlos, Edek i Blondie
Kontaktowanie:

Re: Warzywka/owoce u maluszków.

Postautor: trucha » 14 lutego 2014, 19:40

Stosował ktoś z was może specjalną karmę dla maluszków? Od dwóch dni mam 2 tyg. świnkę i jak narazie karmię ją tak, jak większe prosiaki (sianko, karma Vitakraft, warzywa, smakołyki). Zastanawiam się tylko, czy na pewno mogę jej podawać to samo, co dorosłym?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas