Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

problem z piciem wody z miseczki

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

problem z piciem wody z miseczki

Postautor: ita79 » 6 lutego 2016, 16:08

Czy zauważyliście może , iż świnki mają problem by napić się wody z miseczki? Robią to raczej niechętnie, gdy nie mają innego wyboru a dodatkowo polega to na liźnięciu wody i podniesieniu łepka do góry- tak jakby ta pozycja dopiero pozwalała przełknąć. Najwyraźniej można to zauważyć pozwalając się napić prosiaczkowi z przechylonej (niemal całkiem poziomo ) szklanki -wówczas zawsze poliże wodę a następnie podniesie głowę by polizać górną krawędź szklanki -i tak kilka/kilkanaście razy aż się napije.
Kiedy dawałam wodę w miseczce to ona prawie wcale nie znikała (o jej świeżość dbałam) .. Natomiast jak powiesiłam najzwyklejsze poidełko to świnki piją dość często i sporo (jedna około 25-30 ml dziennie) - mimo diety zawierającej świeże warzywa i owoce.

Czy to właśnie jest naturalna pozycja pobierania wody dla świnek? Z pyszczkiem uniesionym ku górze ? Czy to wynika z jakiejś deformacji spowodowanej podawaniem wody świnkom od XXX pokoleń w niewoli z poidełek ?


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: befana30 » 6 lutego 2016, 16:28

Nie sadze, by sposob picia wplynal na "przekaz informacji" w genach od ilus tam lat, od kiedy czlowiek zaczal je traktowac jako zwierzeta domowe, prawdopodobnie jest im po prostu latwiej z poidela, poniewaz poruszajac kuleczka jaka sie znajduje w srodku picie od razu splywa do gardelka, jednak z miseczki czy spodeczka tez pic potrafia, sama sprawdzalam nalewajac herbatki z rozy na zwykla nakretke od sloika i swiniak pil bez problemu bez podnoszenia glowki- Twoja ma taki swoj charakterystyczny sposob :D kiedys myslalam z kolei, ze problemem moze byc dosc krotki i sztywny jezyk, ktory nie zwija sie w "rulonik" jak u kotow czy psow, ktore w ten sposob "chlipia" wode, ale jak widac jezyk im jednak nie przeszkadza :)

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: ita79 » 6 lutego 2016, 18:31

:) , no to zostawię im ten ich wybrany sposób - czyli poidełko (choć stukanie nim w nocy trochę drażni) . Niechże sobie piją po swojemu :)


świnkawikamorska
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 1 lutego 2016, 10:20
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: UFO ur. 26.12.15
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: świnkawikamorska » 6 lutego 2016, 19:13

Ważne, żeby piły ;) Ja nie wyobrażam sobie, żeby mój Ufo pił z miseczki. Próbowałam to od razu wywracał miseczkę, a woda po prostu stawała się bagnem w trocinach. On jedynie może pić z poidełka, niektóre świnki - na odwrót - wolą pić z miski. Moja mama mi opowiadała właśnie o swojej, że bała się poidełek itd. :D
Pozdrawiamy , Ufo i Wiktoria :)

♥ Prosiaczki: Ufcio ♥
♥ Nasza stronka: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f= ... 65#p159665
Obrazek

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: GalaxySparkle » 17 lutego 2016, 21:51

Pepper od początku miała miseczkę i właśnie tak sprawia wrażenie, że jej łatwiej niż przez trzaskanie poidełkiem aż wreszcie wyleci jej tyle żeby się napić. Aktualnie poidełko leży i kolejna świnka też pije z miseczki. Nawet nie mam pojęcia, co miała w poprzednim domu, ale nie wygląda na to, żeby miseczka sprawiała jej trudność. A dla mnie jest wygodniej, bo szybciej się myje. :P


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: ita79 » 17 lutego 2016, 23:24

ja też mimo wszystko miseczkę z wodą udostępniam świnkom nadal.. ale z niej nie korzystają zupełnie. Natomiast poidełko "doją" po kilka/kilkanaście razy dziennie, ale też jakby średnio wygodnie świnkom się piło.. bo kiedy dałam spróbować dla Finka pić ze strzykawki to chłeptał jak szalony i domagał się po niedługim czasie ponownie .
Ja już nie wiem jak tym świnkom dogodzić ..


Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: GalaxySparkle » 18 lutego 2016, 14:53

Może inny rodzaj poidełka? Z Twoich postów wnioskuję, że macie kulkowe, bo ono tak właśnie stuka. My też kulkowe i odnosiłam przy nim wrażenie, że świnka musi się namęczyć, żeby się napić. Może przy innych jest łatwiej?


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: ita79 » 18 lutego 2016, 15:55

ale jakie jeszcze inne są dostępne? Przeglądałam sporo akcesoriów dla świnek i innych poidełek nie widziałam, albo nie wiem jak rozróżnić :/ . Jest tak jak mówisz.. prosiaczek liże liże, i odrobina wody znika.. a on widać że się irytuje.. bo czasami pokazuje mi to od razu przygryzając na chwilę pręty - a to robi wyłącznie powiadamiając mnie, że czegoś chce. Ze strzykawki robi chlip chlip.. i natychmiast 5 ml wody znika w pyszczku. Tylko że ze strzykawki to dostaje jak zawołam i zaproponuję.. bo przecież ja muszę to wycisnąć powoli.

EDIT:
Obrazek

znalazłam takie zdjęcie na innym forum i chciałam zapytać Was- o poidełko pierwsze i drugie.. bo trzecie - kulkowe przetestowałam już sama..
Kto z Was posiada te dwa pierwsze i jak radzą sobie z nimi gryzonie ?


patiew
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 lutego 2016, 21:52
Świnki morskie: Bella
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: patiew » 18 lutego 2016, 18:21

Ja miałam 2 i 3. Z obu świnki piły bez problemu. Teraz mamy nowego świniaka, zakupiłam wersję 2 ale póki co,w ogóle nie chce pić.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: problem z piciem wody z miseczki

Postautor: ita79 » 18 lutego 2016, 19:16

to drugie nie ma żadnej kulki tylko woda leci pod wpływem ciśnienia tak ? na tym zdjęciu słabo widać... A jak ono się nazywa gdybym chciała na necie wyszukać i zakupić ?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas