Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: ita79 » 6 lutego 2016, 18:55

Pierwszego prosiaczka mam od sierpnia- kiedy to było pełno trawy dostępnej i codziennie świeżą garściami rwałam by go skarmiać . Siana więc nie ruszał nawet , ale szybko i bezproblemowo rósł.. W styczniu do Finka dołączyła Czoko- okruszek, który trawki nie widział na oczy.. i mimo że je sianko, warzywa, mieszanki, jakoś wydaje mi się zdecydowanie za chudy (chuda, bo to ona) .

Postanowiłam więc wprowadzić do diety co nieco.. kupiłam trawę dla kota Vitapol, wyrosło z tego kilka źdźbeł -dosłownie.. a ja postanowiłam spróbować jeszcze raz ze zbożem od znajomych, i tak od kilku tygodni wysiewam .. a dziś spróbowałam coś jeszcze do tego dosiać .

Owies testowałam, niestety słabo wschodził..
Ale to drugie .. MOŻE PODPOWIECIE MI CO TO JEST bo zidentyfikować nie umiem :) ?

Biorę około 150ml i zalewam wodą na 24h .
Obrazek
Obrazek

Następnie wysypuję gęsto na tackę styropianową , wyłożoną watą (u mnie to dokładnie włóknina filtracyjna, bo to miałam pod ręką )
Obrazek
Obrazek

Wkładam do reklamówki - nie zamykając szczelnie. Stawiam w kuchni (około 24*C) , nie na parapecie, bo podobno ziarna i tak wytwarzają przy kiełkowaniu sporo ciepła więc nie trzeba by się dodatkowo nagrzały od słońca zaglądającego przez okno.
Obrazek

A tutaj pierwsze podejście z rzeżuchą i pietruszką karbowaną - nie wiem czy coś z tego wyjdzie
Obrazek
Obrazek
To przykryłam szczelnie woreczkami , by miały dużo wilgoci.

Wynik ze zbożem wiem jaki będzie :) , ale Wam zrelacjonuję dokładnie to co na foto, więc cierpliwości :) , będę aktualizować


Awatar użytkownika

befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: befana30 » 7 lutego 2016, 6:44

Pomysl super :D z rzezucha pewnie problemu nie bedzie, bo ladnie na wacie kielkuje :)
Chodzilo ci o ta pierwsza fotke? mi to wyglada na peczak, a jak nie to napewno jakis inny rodzaj pszenicy, z owsem wiele osob mialo problemy podczas siewu, ale to moze byc uwarunkowane zbyt duza wilgotnoscia powietrza w domu, wtedy zaczyna gnic czy pojawia sie plesn. Ja ostatnio kupilam nasiona pietruszki naciowej, selera naciowego, roszponki i bazyli- zabawa w domowe ogrodnictwo tez bedzie, doniczki juz przyszykowane :D a za miesiac czy dwa zabieram sie za sadzenie salaty na tarasie, czego to czlowiek nie robi, aby dogodzic swintuchom :naughty:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: ita79 » 9 lutego 2016, 21:15

3 dni po.. czyli dziś już jest widoczny mały przyrost

rzeżucha :
Obrazek

ziarno:
Obrazek

powoli do przodu :) . Choć nie wszystko wykiełkowało bo przesuszyłam, za wcześnie wyjęłam z reklamówki.
ps. pietruszkę wyrzuciłam, bo pojawiła się jakaś żółta maź na wacie.. a mama mi powiedziała, że i tak to w ten sposób nie wzejdzie :)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: madzia0902 » 11 lutego 2016, 11:06

Ja wysiałam pszenicę i na wacie i w ziemi jednocześnie. Na wacie marnie to wygląda a w ziemi po 6 dniach już jest tak :
Obrazek dlatego polecam jednak siać na ziemi :)


Awatar użytkownika
Margotek
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 20:29
Świnki morskie: Belzebub
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: Margotek » 11 lutego 2016, 21:13

To... To jest wręcz genialne! W życiu bym nie wpadła na pomysł aby zasiać roślinkę specjalnie dla świniaka. Dziękuję za pomysł (akurat teraz jest najlepszy czas aby siać). Pozdrawiam :)


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: ita79 » 12 lutego 2016, 1:03

madzia0902 - widzę , że pozwalasz świneczce na samodzielne "sianokosy" :) , a czy ona nie wyrywa łodyg wówczas razem z korzeniami ? albo, nie ścina zbyt nisko, tak że nie odrasta ?
Ja jak mam przyrost już mniej więcej taki jak u Ciebie na zdjęciu to ścinam roślinki na wysokości około 4cm od podłoża i one odrastają jeszcze kilkukrotnie po takim zabiegu.. natomiast jak kiedyś najzwyklejszą trawę posadziłam dla Finka to przyciął ją ząbkami raz a dobrze przy samej glebie i ... po hodowli :tooth:


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: madzia0902 » 12 lutego 2016, 12:33

Pozwalam im samym, nawet jak wyrwą kłos z nasionkiem to go nie jedzą tylko wypluwają. Nie w każdym miejscu odrasta po takim czymś :/ ale jak widzę że już nie ma szans żeby odbiło to zasiewam nową kuwetkę. No jakoś nie mogę im odmówić radości se skubania sobie samemu trawki :D


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: ita79 » 13 lutego 2016, 18:44

minął tydzień od wysiania i tak przyszedł i u mnie czas na zbiory :)
rzeżucha jakaś za mała, chyba.. więc ją zostawię- czy myślicie że większa nie urośnie? Nigdy jej nie wysiewałam.
Obrazek

zboże gotowe :
Obrazek

więc pierwsze cięcie - około 1/4 źdźbeł wycięłam , bo wiem że moje świnki więcej na raz nie zjedzą ( a dostają to z dwa , trzy razy dziennie)
Obrazek

Finek oczywiście był na miejscu jeszcze zanim podeszłam z posiłkiem.. więc śmiało wystartował do jedzenia
Obrazek

a Czoko jeszcze nieśmiała jest, ale też się skusiła i nawet flesz aparatu jej nie odstraszył
Obrazek
ps. czy ona na pewno jest w typie rozetki ? czy.. jakaś mieszanka, bo jakieś te jej kudły coraz dłuższe mi się wydają :distrustful:

Może się orientujecie czy świnki mogą jeść te zboża bez ograniczeń ? Chociaż tak jak wspomniałam, nie zjadają póki co więcej niż dwie garści dziennie.


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: befana30 » 14 lutego 2016, 13:44

Pieknie ci wyroslo :D ja na moje czekam, ale sialam w ziemie, a cos ostatnio pada codziennie, wiec wcale bym sie nie zdziwila gdyby zgnilo :/
Rzezucha dobrej wielkosci, wyzsza pewnie nie urosnie :)
Zboze moga jesc- moze nie tak od razu "bez ograniczen", ale jest mlode, miekkie i zawiera duzo skl.odzywczych, zreszta twoje jedza naprawde umiarkowanie, bo moje jakby sie do tej tacki dobraly to byloby na jedno posiedzenie :lol:

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: ogród w mieszkaniu- czyli jak dogodzić śwince - FOTORELACJA

Postautor: ita79 » 14 lutego 2016, 18:10

moje też na początku jadły więcej, ale że już od kilku tygodni codziennie dostają to jest bez szaleństw.

Siałaś na zewnątrz w ogrodzie ? Nie mieszkasz w Polsce?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas