Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: Klodiq » 3 października 2016, 19:46

Nie wiem w sumie kompletnie w jakim dziale zadać to pytanie, ale chyba w tym.
Mianowicie, co mam dawać świniakowi żeby sobie mógł ścierać zęby? Wiem wiem, sianko, ale ostatnio Stefcia zaczęła skubać porcelanową miskę i drewniany domek.
Są jakieś kolby z Vitapolu (w którymś z moich poprzednich postów), które są złożone z ziół i nie mają takiego "syfu". Poleciła mi je jedna użytkowniczka.
Czy w takim razie mogę dawać jej kolbę? Czy coś innego?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
GalaxySparkle
Zasłużony
Posty: 839
Rejestracja: 11 lutego 2014, 19:44
Lokalizacja: UK
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: GalaxySparkle » 3 października 2016, 20:25

W sumie domek też jest dobry do ścierania ząbków. Podawaj śwince twarde warzywka, czyli buraczek, marchewka, korzeń pietruszki. Z kolb to pewnie chodzi Ci o te z suszonymi warzywami z tego wątku: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=7&t=9215 Inne fajne kolby to z JR Farm http://hipcio.sklep.pl/kategoria/bez-zboz-fit


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: Klodiq » 3 października 2016, 20:44

GalaxySparkle pisze:Z kolb to pewnie chodzi Ci o te z suszonymi warzywami z tego wątku: https://forum.cavia.pl/viewtopic.php?f=7&t=9215
taak, dokładnie o te. Okay, w takim razie dziękuję bardzo :-D


befana30
Użytkownik
Posty: 1540
Rejestracja: 19 lipca 2015, 16:30
Świnki morskie: Pusia i Kluska;
Gacus :)
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: befana30 » 4 października 2016, 9:00

Ja jeszcze tylko wspomne o przeroznych galazkach z drzew owocowych, jak rowniez liscie i trawa- w naturze wlasnie dzieki szorstkiej powierzchni zdzbla trawy scieraja systematycznie zabki. Poza tym przerozne gryzaczki drewniane, wystarczy kloc surowego drewna czy juz wspomniany domek. Kiedy masz okazje kupienia dyni czy arbuza to smialo podawaj ze skorka- u mnie notorycznie najpierw zabieraja sie za scieranie skorki, a dopiero na koniec spapusiaja miąższ.

"Vivi e lascia vivere" Schopenhauer

sylvia_85
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 września 2016, 10:46
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: sylvia_85 » 4 października 2016, 19:49

W sklepie widziałam sól dla gryzoni z wapnem-podobno swinki nie powinny tego jesc-więc jak to jest??na opakowaniu produktu bylo zdjęcie świnki...


Figa
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 czerwca 2016, 16:00
Świnki morskie: Figa, Frezja
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: Figa » 4 października 2016, 20:18

Niestety - marketing, marketing, marketing. Sklepy zoologiczne próbują wcisnąć właścicielom zwierzaków wszystko - łącznie z bekonowymi kolbami dla świnek i takimi o smaku spaghetti. Niekoniecznie jest to dla nich dobre: kolby, dropsy, sole i inne "smakołyki" to sama chemia. Ludzie też sprzedają w marketach parówki 10% mięsa - a to przecież dla nas nie jest ani dobre ani zdrowe. Trzeba całą otoczkę zoologicznych wziąć pod poprawkę i kupować faktycznie pełnowartościowe produkty :)


Awatar użytkownika
Klodiq
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 26 września 2016, 19:33
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Stefania, pieszczotliwie Stefcia; Edward, Felek, Bruno
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: Klodiq » 4 października 2016, 21:26

Nadmiar soli i wapna powoduje u świniaczków kamice nerkową, z tego co się orientuję. Można wapienka podawać szczurom czy królikom bodajże.
Sama w pierwszy dzień pobytu Stefanii w nowym domku miałam wapienko, ale przeczytałam, że szkodzi ono świnkom morskim, więc je wyrzuciłam.
Figa pisze:Sklepy zoologiczne próbują wcisnąć właścicielom zwierzaków wszystko - łącznie z bekonowymi kolbami dla świnek i takimi o smaku spaghetti.

Oj tak, w zoologicznych można spotkać bardzo dużo ciasteczek, czy kolb o smaku bekonu czy spaghetti. Chociaż moim zdaniem takie smakołyki kupują tylko ludzie, którzy nie potrafią logicznie myśleć, no bo przecież to chyba normalne, że gryzonie są typowo weganami. ;-;
Ja podaję Stefanii sianko i sobie ściera ząbki, pietruszkę, marchewkę i czasami poskubie domek drewniany.


lemonochan
Użytkownik
Posty: 80
Rejestracja: 18 sierpnia 2016, 11:40
Kontaktowanie:

Re: Co podawać śwince do ścierania ząbków?

Postautor: lemonochan » 5 października 2016, 21:04

Ja rwę gałązki z drzewka owocowego z listkami + siano


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas