Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

żywienie

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Monika966
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 listopada 2016, 11:26
Kontaktowanie:

żywienie

Postautor: Monika966 » 12 grudnia 2016, 14:13

Czy dajecie śwince to, co lubi np kolby, karmę z firmy vitapol itd czy dajecie np. Karme Versele Laga cavia nature, complete mimo ze jej nie lubi ? Lepiej dawać to, co lubi czy to, co jest zdrowe i tego nie lubi ?


Awatar użytkownika

Myki
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 12 grudnia 2016, 14:11
Świnki morskie: Mars, Kracie
Kontaktowanie:

Re: żywienie

Postautor: Myki » 12 grudnia 2016, 15:49

Właśnie mam teraz podobny dylemat. Mam świnkę 3 letnią, którą od początku karmiłam karmą Vitapolu, czasem Nestor lub Versele-Laga. Ponad tydzień temu dokupiłam towarzysza dla mojego świniaczka. Zaczęłam czytać odnośnie karm dla świnek i Vitapol nie cieszy się zbyt dobrą opinią, choć tak jak mówię moja świnka od 3 lat jest na Vitapolu (karma i kolby) i cieszy się bardzo dobrym zdrowiem.
Ale tak jak napisałam zaczęłam trochę szperać po różnych formach i artykułach i trafiłam na karmę Bunny, która ma po prostu skład jak marzenie. Oczywiście od razu zamówiłam karmę w sklepie internetowym i zaraz jak tylko do nas dotarłam dałam ją moim świniaczkom. Starszy na początku trochę coś tam skubnął- jest to karma w granulacie,a on do tej pory jadł takie zwykłe mieszanki i lubił sobie pogrzebać i powybierać co tam mu bardziej pasuje, a maluch trochę powąchał, też coś dziubnął, ale widać że jest to dla niego za twarde, bo gdy rozdrobnię mu trochę te peletki to troszkę zje.
Niestety zaobserwowałam, że gdy w misce została sama ta nowa karma Bunny nie tknęli od dwóch dni nawet kawałka, więc teraz nie wiem czy konsekwentnie nie dawać im już tej poprzedniej karmy z Vitapolu i po prostu czekać, aż może się przekonają, czy raczej jak na początku się nie przekonali to nie będą jeść tej nowej karmy? Oczywiście sianko, warzywa, zioła, itp. dostają tak jak zawsze, tylko te granulki w misce zostają nietknięte.


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: żywienie

Postautor: Żaneta_Radom » 12 grudnia 2016, 16:20

Świnki to stworzenia które z przzwyczajenia jedzą to co jadły do tej pory. Ale nie dlatego, że to jest dobre tylko dlatego że to znają. Moje na początku nie chciały jeść papryki :sleepy: winikało to z tego, że prawdopowobnie jej nie dostawały. Teraz papryka jest tym co lubią najbardziej. Ale z karmami jest ciut inaczej. Jeżeli jakaś karma nie smakuje to podawać aż do wyczerpania. Ważyć swinkę czy czasem nie traci na wadze i po skończonym opakowaniu jeżeli wciąż nie jest karmą lubianą - zmienić karmę na inną.
Moje ode mnie dostawały Verele Laga Cavia Nature. I jadły ją dobrze. Ale jak dokupiłam VL Cavia complete :D to jest to pierwsze co wyjadają. Ale tak było od początku. Choć oba świniaczki dostawały wcześniej (nik trafiły do nas) inne jedzenie, bo zakupione były z różnych źródeł.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Monika966
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 17 listopada 2016, 11:26
Kontaktowanie:

Re: żywienie

Postautor: Monika966 » 13 grudnia 2016, 15:20

Lepiej moim zdaniem dawać to co lubią. :) moje wlasnie tez lubily z vitapola, zmienilam na VL cavia nature i malo jedza z tego, polowe miski wyrzucam dziennie takze nie wiem. a Cavia complete to juz w ogole nie chca jesc.


Awatar użytkownika
Żaneta_Radom
Użytkownik
Posty: 325
Rejestracja: 16 października 2016, 9:12
Lokalizacja: Radom
Świnki morskie: Kris Moris, Lary i Santi
Kontaktowanie:

Re: żywienie

Postautor: Żaneta_Radom » 13 grudnia 2016, 17:54

Myki karme i tak masz rób jak ci napisałam...
Mieszaj z Vitapolem, ale z czasem dawaj coraz więcej Versele Laga jak się nie przekonaja, to jest tez sporo innych bardzo dobrych karm. I próbuj, ale nie podawaj dalej Vitapolu.

Myślenie jest trudne, dlatego większość ludzi woli osądzać

Zapraszam do bliższego poznania mojej gromadki:
http://www.swinkimorskie.eu/nowe_forum/ ... =55&t=7155

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: żywienie

Postautor: Dona » 13 grudnia 2016, 18:39

Vitapol jest jak fast-food. Na pewno smaczny, ale wszyscy wiemy jaki ma wpływ na zdrowie. Czy sami codziennie byśmy go jedli, zapewniając że możemy bo nam na dobre wychodzi?
Więc czy powinniśmy naszym świnkom serwować taką dietę? One same nie podejmą takiej decyzji, ta decyzja i zdrowie prosiaków jest w rękach właścicieli.
Popieram Żanetę, aby mieszać przez jakiś czas obie karmy, zwiększając sukcesywnie proporcje na rzecz zdrowej karmy. Świnki z czasem się przestawią.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości

  • Dołącz do nas