Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Podawanie kolby do jedzenia.

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: ita79 » 24 kwietnia 2017, 21:28

Vitapol ma kolbę wiosenną , smackers wiosenny, który ma "ładny skład" ( o ile oczywiście zgodny z faktami, ale to w żadnej firmie nie mamy pewności) . Ja polecam, bo kupuję swoim świnkom (mam dwie dorosłe sztuki) regularnie, zjadają w kilka dni, później ze dwa dni przerwy robię i podaję kolejny. Gdyby nie te kolby, to pewnie już miała bym jakiś problem z przerostem ząbków- bo moje świnki z przynoszonych patyczków upodobały sobie tylko gruszę, a i to objadają korę i zostawiają resztę - więc nie nadążam z przynoszeniem ich- a nie chcę też drzewa dewastować przesadnie.
Kiedyś jak były małe to potrafiły obgryzać kolbę godzinami, aż wykończyły , a dostawały niemal codziennie... obecnie to jest podgryzanie co jakiś czas , chyba bardziej właśnie dla piłowania ząbków a nie dla smaku.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ŚwinkoLubka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 17 lutego 2017, 22:07
Świnki morskie: Milka
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: ŚwinkoLubka » 27 kwietnia 2017, 21:51

A u mnie kolby z JR Farm są jedzone. Chrupane od czasu do czasu, tak że po dłuższym czasie znikają. Jak jeszcze podawałam te niezdrowe to z nimi było podobnie ;)


madzia0902
Użytkownik
Posty: 473
Rejestracja: 1 grudnia 2015, 10:19
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: madzia0902 » 28 kwietnia 2017, 18:03

Ita79 nie wprowadzaj niedoświadczonych w błąd, bo z Twojej wypowiedzi można zrozumieć że trzeba dawać prosiakom non stop kolby bo inaczej zęby przerosną, a doświadczeni właściciele dobrze wiedzą że świńskie zęby ścierają się na sianie i to im wystarczy aby "dbać" o uzębienie. Oczywiście patyczki są super dodatkiem i fajnie jak świnki je chrupią, ale kolby na pewno nie są podstawą diety świnek.


Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: ita79 » 28 kwietnia 2017, 18:31

nie zgodzę się , że sianko wystarczy do ścierania ząbków- bo za dużo świnek , mimo stałego dostępu do siana miało z tym problemy z tego co czytam. Zęby trzonowe, owszem- tutaj siano ma pewnie wielkie znaczenie, ale mniejsze jeśli chodzi o siekacze.
Dodatkowo opisałam szczegółowo sytuację swoich świnek , które z gałązkami mają "problem" ..a jednej kolby na kilka dni nie nazwała bym "podstawą diety" . Jeśli więc ktoś przeczyta wszystko co napisałam to zinterpretuje post prawidłowo ;)


Awatar użytkownika
Kotone
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 23 lutego 2017, 21:07
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Czarny, Jeżyk i Maciuś :) <3
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: Kotone » 28 kwietnia 2017, 19:21

Niektóre świnki mają problem z przerostem siekaczy, ponieważ dostają prawdopodobnie za dużo mokrego, miękkiego pokarmu. Napchają nim brzuszki i mają mniejszą ochotę na chrupanie sianka i innych suszków co niestety się kończy tak a nie inaczej. Kolba oczywiście może pomóc ale nie jest konieczna, jeśli właściwie podchodzi się do karmienia naszych prosiąt ;)


Awatar użytkownika
ŚwinkoLubka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 17 lutego 2017, 22:07
Świnki morskie: Milka
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: ŚwinkoLubka » 1 maja 2017, 10:33

Zgadzam się z Kotone. Świnki przede wszystkim ścierają zęby na sianie. Oczywiście nie tylko, ale przede wszystkim. Moja świnka np. ścierała sobie zęby też na drewnianym domku :)
ita79 - u mnie jedna kolba zjadana jest nie co kilka dni, ale najkrócej przez miesiąc. A kolby są po prostu dodatkiem, nie można traktować ich jako coś, co świnki powinny jeść.


Awatar użytkownika
SwinekDuduś
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 13 marca 2016, 14:05
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Duduś, niedługo, być może druga świnka.
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: SwinekDuduś » 5 maja 2017, 15:04

Moja uwielbia te burakowe, zamiast ziaren to są takie drobniutkie kosteczki buraka, w końcu się nie dziwię, jeżeli jest go tam 98% :)


strzyga
Użytkownik
Posty: 90
Rejestracja: 5 maja 2017, 11:32
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: strzyga » 5 maja 2017, 17:56

A te buraczane kolby 98% to jakiej firmy?

Moje jedzą JR Farm - jedna kolba na dwie wystarcza na ok. tydzień. (Nie dostają ich cały czas)


chocolate Monster
Użytkownik
Posty: 152
Rejestracja: 13 września 2016, 14:51
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Stefan [*],G&H
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: chocolate Monster » 5 maja 2017, 22:19

Ooo,można prosić o link tych kolb buraczanych?


Awatar użytkownika
Batman
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 5 kwietnia 2017, 23:37
Kontaktowanie:

Re: Podawanie kolby do jedzenia.

Postautor: Batman » 10 maja 2017, 17:27

Nestor Buraki:
http://allegro.pl/nestor-kolba-dla-gryz ... 36079.html
Może o tych mowa. Ale czy tam 98% siedzi to wątpię :)
Miałem kiedyś tam i było całkiem ok. Z Nestora fajne też są z chlebem świętojańskim:
http://allegro.pl/nestor-kolba-chleb-sw ... 72813.html
Ale 1 na dzień to chyba sporo :P
Ja wrzucę raz na 2 tygodnie a prosiak i tak skubie przez tydzień :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

  • Dołącz do nas