Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
OlaD94
Użytkownik
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: OlaD94 » 28 grudnia 2017, 9:29

Akara pisze:Ola o jakim karmniku piszesz? Chodzi ci o paśnik?

Mówiłam o tym paśniku/karmniku na sianko. U mnie się sprawdza, bo świnka nie zanieczyszcza sobie sianka osadami z dna klatki.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca
Użytkownik

aandriu
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: aandriu » 3 stycznia 2018, 23:22

Witam,
Jestem stosunkowo świeżym posiadaczem świni jednakże zauważyłem iż na tej stronie pisze:
- "sałaty: siewna („zwykła”) i rzymska, nie podajemy lodowej"
natomiast na innym dużym portalu pisze :
-"sałata (wyłącznie sałata lodowa, aczkolwiek nie zawiera zbyt wielu wartościowych substancji. Nie wolno podawać świnkom sałaty masłowej - istnieje nawet ryzyko śmierci. )".
Przeszukałem wiele forów i zdania są podzielone co do sałat a moja świnka aż piszczy za sałatą. :sleepy:

mspider86
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: mspider86 » 1 lutego 2018, 20:56

Mam pytanie o to podawanie mleka świnkom morskim. Cały czas piszecie aby nie podawać a tymczasem mam książkę "Świnka morska" autorstwa Eva Maria Bartenschlager i tam, w dziale o karmieniu jest takie zdanie: "Aby zaspokoić zapotrzebowanie świnki na białko zwierzęce możemy podać jej wodę zmieszaną z mlekiem w proporcji 2:1." Co mam o tym myśleć?

ruda maruda
Użytkownik
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Postautor: ruda maruda » 5 marca 2018, 7:04

Skrobia, celuloza, mąka.
W sklepach dostępne są tunele papierowe obsypane ziołami. Jak świnka zje tę tekturę to chyba nic jej się nie stanie?
Widziałam też wydrążone pieńki brzozowe z różnymi dodatkami w środku, ale te z kolei mają w składzie skrobię. Te smakołyki pewnie lepiej zrobić samemu niż podawać kupne?
Co do tych dwóch składników mam wątpliwości. Ale jak widzę w składzie mąkę, to od razu odrzucam - to chyba dobrze?

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

Akara
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: Akara » 5 marca 2018, 18:46

mspider86, radzilabym ci nie czerpać wiedzy z książek ktore zostaly napisane 20-30 lat temu. Świnki morskie to zwierzęta w 100 procentach roślinożerne tak wiec nie potrzebują w swojej diecie żadnego białka zwierzęcego!

Ruda maruda, widzialam domki warzywne w sklepie tez sie zastanawiam czy celuloza nie szkodzi prosiakom?

ruda maruda
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: ruda maruda » 5 marca 2018, 19:13

Akara, ja już nie wiem. Jedni mówią tak, inni siak. Możliwe że świniak nie ruszy tektury i obgryzie same zioła, a może wsunie wszystko... Pewnie i od świni zależy, pytanie tylko jaki będzie skutek.

Masza lubi marudzić

ahimsa
Użytkownik
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Postautor: ahimsa » 5 marca 2018, 19:59

We mnie te wynalazki jakoś budzą wątpliwości, może to analogicznie jak u człowieka - od czasu do czasu jakiś fast food czy coś w tym rodzaju nie zaszkodzi, ale raczej nikt nie powie, że to jest jakoś bardzo zdrowe...

Akara
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: Akara » 5 marca 2018, 21:04

ahimsa, ale skład takiego jadalnego domku dla prosiaków jest bardzo dobry poza wspomnianą wcześniej celulozą. Kiedys sprawdzalam skład takiego domku w jednym z zoologów (na opakowaniu byla etykieta ze składem), poza celulozą na domek składały sie suszone: marchewka, pietruszka i koperek.

ruda maruda, ja tez juz sama nie wiem co o tym myśleć, chcialam kiedys kupic taki domek ale zrezygnowałam właśnie ze względu na celuloze.

ruda maruda
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: ruda maruda » 5 marca 2018, 21:48

Akara, a mąka i skrobia? - muszę się upewnić. Co do mąki - skoro zboża nie, to i mąki nie, o skrobi też czytałam, że może prowadzić do tycia i zaparć, ale nie wiem, nie można śwince dać? Przecież to jakieś śladowe ilości na pewno są. A jak sama zrobię taki pieniek (no, kupię pieniek wydrążony, brzozowy, i napakuję tam różnych fajnych rzeczy) to tam skrobi nie będzie? Jakoś nie wierzę, ale już tak zgłupiałam, że hej.

Masza lubi marudzić

Akara
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: Akara » 6 marca 2018, 9:29

Wlasnie ani mąki ani skrobi w składzie nie bylo, tylko celuloza. Oczywiście ze mąka dla swinek jest zabroniona podobnie zresztą jak skrobia. Jesli zrobilabys sama taki domek to oczywiscie skrobi tam nie bedzie. Jednak domki sklepowe wygladaja smakowicie i solidnie, szkoda ze zawierają tą celuloze. Na necie mozna tez kupić takie składające sie m.in. z miodu... .