Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Witamina C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Jano_SiK
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 marca 2011, 18:02
Świnki morskie: Bułecka
Kontaktowanie:

Zaprzestanie podawania wit. C

Postautor: Jano_SiK » 21 marca 2011, 21:58

Od jakiś 2 dni przestałem dawać mojej śwince witamine C. Może coś się jej stać?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zmiana wody

Postautor: vagina_denata » 22 marca 2011, 13:12

To zależy. Jeżeli świnka ma dobrze zbilansowaną dietę dodatkowe podawanie wit. C nie jest konieczne. Jeżeli jej dieta jest uboga i monotonna witaminę trzeba podawać sztucznie, ale nie wody, tylko strzykawką bezpośrednio do dzioba, lub na jedzeniu.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

adaczarna
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 23 marca 2011, 17:22
Świnki morskie: Rafka, Czarnuszek
Kontaktowanie:

Re: Zmiana wody

Postautor: adaczarna » 23 marca 2011, 18:07

Ja radzę kupić krople dla niemowląt np. juvit c. Ja zawsze do poidełka daje 10 kropel (duże poidełko) a prócz tego jedzenie pokruszonymi tabletkami witaminy c na suchą karmę. Najlepiej witamina c 100(mała dawka) na miseczkę karmy raz dziennie 1 tabletka


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Zmiana wody

Postautor: Sensibles » 23 marca 2011, 20:28

Z wody witamina C ulatnia się po godzinie i już nic nie zostaje. A wątpię, żeby świnki naraz wypijały całe poidełko. Lepszym sposobem jest takie zmienienie diety, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie świnek na witaminę C. Jeśli już koniecznie musisz podawać w kroplach, to o wiele lepszym sposobem będzie podawanie prosto do pyszczka bądź na jakimś warzywku/owocu, który świnka szybko, za jednym zamachem zje.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Jano_SiK
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 21 marca 2011, 18:02
Świnki morskie: Bułecka
Kontaktowanie:

Re: Zmiana wody

Postautor: Jano_SiK » 23 marca 2011, 20:36

Dzięki za pomysł odrazu go wykorzystam.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zmiana wody

Postautor: vagina_denata » 24 marca 2011, 12:53

adaczarna pisze:Ja radzę kupić krople dla niemowląt np. juvit c. Ja zawsze do poidełka daje 10 kropel (duże poidełko) a prócz tego jedzenie pokruszonymi tabletkami witaminy c na suchą karmę. Najlepiej witamina c 100(mała dawka) na miseczkę karmy raz dziennie 1 tabletka


Ja bym tego nie polecała. Wbrew obiegowym opiniom witaminę C można przedawkować, jej długotrwały nadmiar w diecie rozwala nerki, niektóre badania wykazują, że w megadawkach jest rakotwórcza. Podając ją w taki sposób nie znasz dokładnej dawki jaką przyjmuje świnka, ba, nie znasz jej dokładnego zapotrzebowania na ta witaminę, możesz jej podawać za mało lub za dużo.
Poza tym, jak napisała Misiu, kwas askorbinowy w wodzie utlenia się, więc wit. C podana w poidełku znika.
I po trzecie nie widzę żadnego sensu w podawaniu śwince suplementów, skoro można zbilansować jej dietę.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Verka
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 30 września 2010, 14:36
Lokalizacja: Galway/Irlandia
Świnki morskie: Snowflake, Olivia -samiczki sheltie
Jerry - samiec gladkowlosy srebrny agouti, Twister - samiec sheltie, Guinness- samiec gladkowlosy Cuy,
TM: Crazy- samiec abbisynka
Kontaktowanie:

Re: Zaprzestanie podawania wit. C

Postautor: Verka » 28 marca 2011, 15:11

vagina_denata pisze:
adaczarna pisze:..... Wbrew obiegowym opiniom witaminę C można przedawkować, jej długotrwały nadmiar w diecie rozwala nerki, niektóre badania wykazują, że w megadawkach jest rakotwórcza..


Pierwsze slysze.Z tego co wiem to jest to jedyna witamina ktora ciezko przedawkowac bo nadmiar wydala sie z moczem z organizmu.Ponadto osobom z problemami nerkowymi zaleca sie jej spozywanie bo zakwaszaja mocz i tworza tym samym srodowisko nieprzyjazne dla bakterii. Ponadto slyszalam ze w USA badaniom poddano populacje liczącą 11348 osób, sprawdzając, czy wysoka podaż witaminy C w diecie spowoduje spadek ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Ochronny wpływ kwasu askorbinowego zaobserwowano dla wszystkich nowotworów złośliwych rozważanych łącznie. Szczególnie istotne działanie zapobiegawcze witaminy C występujew nowotworach złośliwych przełyku, żołądka, jelita, odbytu, piersi i szyjki macicy.

Proponuje zebys podala zrodlo swoich informacju o tym ze wit.C jest szkodliwa.


Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Zaprzestanie podawania wit. C

Postautor: nugatka » 28 marca 2011, 15:26

Z tym, że zbyt duże zakwaszenie organizmu tez może sprzyjać tworzeniu się kamieni w pęcherzu. Ja usłyszałam od jednego weterynarza, że nadmiar witaminy C może doprowadzić do kamicy nerkowej. Natomiast od czterech o tym, że zdrowej śwince nie ma potrzeby jej podawania. Oczywiście myślę, że ta decyzja w ogromnej mierze zależy od diety zwierzaka.


Awatar użytkownika
Verka
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 30 września 2010, 14:36
Lokalizacja: Galway/Irlandia
Świnki morskie: Snowflake, Olivia -samiczki sheltie
Jerry - samiec gladkowlosy srebrny agouti, Twister - samiec sheltie, Guinness- samiec gladkowlosy Cuy,
TM: Crazy- samiec abbisynka
Kontaktowanie:

Re: Zaprzestanie podawania wit. C

Postautor: Verka » 28 marca 2011, 16:47

no tak ale pomysl ile bys musiala tej wit C podac zeby przedawkowac ja swoim podaje raz na 2 tyg po 2-3 krople reszte maja z warzyw i z karmy


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zaprzestanie podawania wit. C

Postautor: vagina_denata » 29 marca 2011, 14:50

Verka pisze:
vagina_denata pisze:
adaczarna pisze:..... Wbrew obiegowym opiniom witaminę C można przedawkować, jej długotrwały nadmiar w diecie rozwala nerki, niektóre badania wykazują, że w megadawkach jest rakotwórcza..


Pierwsze slysze.Z tego co wiem to jest to jedyna witamina ktora ciezko przedawkowac bo nadmiar wydala sie z moczem z organizmu.Ponadto osobom z problemami nerkowymi zaleca sie jej spozywanie bo zakwaszaja mocz i tworza tym samym srodowisko nieprzyjazne dla bakterii. Ponadto slyszalam ze w USA badaniom poddano populacje liczącą 11348 osób, sprawdzając, czy wysoka podaż witaminy C w diecie spowoduje spadek ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Ochronny wpływ kwasu askorbinowego zaobserwowano dla wszystkich nowotworów złośliwych rozważanych łącznie. Szczególnie istotne działanie zapobiegawcze witaminy C występujew nowotworach złośliwych przełyku, żołądka, jelita, odbytu, piersi i szyjki macicy.

Proponuje zebys podala zrodlo swoich informacju o tym ze wit.C jest szkodliwa.


Nie znajdę Ci tego teraz. Czytałam to kilka lat temu w prasówce Wiedzy i Życia (skróty artykułów z Nature), ale nie każ mi teraz tego szukać i skanować, nie znajdę.
O tych badaniach też słyszałam.

Nie pisze o podawaniu 3 kropel raz na 2 tygodnie, nie musisz brać tego tak osobiście. Są ludzie, którzy walą małej śwince po 10 codziennie, to miałam na myśli.

A z jeszcze innej beczki u ludzi przesadzenie z wit C powoduje czasem okropne odczyny alergiczne. Mama mojej koleżanki za młodu szprycowała ją megadawkami, jaką ona miała skórę, o rany...

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas