Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Witamina C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
quineapig

Jaką podajecie witaminę C swoim świniakom ?

Postautor: quineapig » 6 maja 2012, 20:20

Ja do tej pory podawałam z Beaphar witamina C + dzika róża .
Niedawno byłam u weterynarza i pytałam o witaminę C , powiedział że musi być sama najlepiej taka dla dzieci,
bo te witaminy C co sprzedają w zoologicznych mają dodatkowe witaminy A, C , D i one powodują kamienie w żołądku, choroby itd .
Teraz podaję Juvit , a wy ? :P


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
KaroKa
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 20 listopada 2011, 14:19
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Coffe[*] i Mocha
Kontaktowanie:

Re: Jaką podajecie witaminę C swoim świniakom ?

Postautor: KaroKa » 6 maja 2012, 20:23

A ja nic(wogle nie jestem za tym,aby zdrowej śwince podawać Juvity i inne takie),bo karmię świnie Cavią Complete,po za tym dostają warzywa,owoce,także wit.C im nie brakuje.


Konto usunięte

Re: Witamina C

Postautor: Konto usunięte » 6 maja 2012, 21:50

Tak samo bede robic jak KaroKa jak bede miala swinke nie bede jej faszerowac jakimis lekarstwami to moje zdanie.


piwoxdd
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 maja 2012, 14:23
Lokalizacja: Częstochowa
Świnki morskie: Perełka
Kontaktowanie:

Dieta z witaminą C

Postautor: piwoxdd » 3 czerwca 2012, 20:04

Moja świnka ma chyba mały brak witaminy C i nie wiem czym mam ją karmić by miała dużo witaminy C :( :cry:


Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Dieta z witaminą C

Postautor: kin28 » 3 czerwca 2012, 20:08

Papryka, koperek, natka pietruszki - naturalne, ale też jej nie faszeruj.
Cebion w aptece + strzykawka bez igły do pyszczka. Skąd wiesz, że ma brak?
Był taki temat, wystarczy poszukać: viewtopic.php?f=7&t=2810

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Kiki i Rika
Użytkownik
Posty: 185
Rejestracja: 20 maja 2012, 17:44
Lokalizacja: Polska woj. Łudzkie Zduńska Wola - Karsznice
Świnki morskie: Kiki
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Kiki i Rika » 3 sierpnia 2012, 15:34

Ja polecam wszystkim , aby podawali witaminy przez owoce i warzywa:)


Qees
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 6 sierpnia 2012, 21:30
Świnki morskie: Pysio
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Qees » 6 sierpnia 2012, 21:35

Polecam z warzywami, bo to najbezpieczniejszy sposób
Ostatnio zmieniony 6 sierpnia 2012, 22:53 przez Sensibles, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ortografia i interpunkcja.


Awatar użytkownika
malheureux
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 27 stycznia 2012, 22:16
Lokalizacja: okolice Konina
Świnki morskie: Binusia i Petit :)
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: malheureux » 22 sierpnia 2012, 23:39

Witajcie. Parę dni temu zawitała do mnie młoda samiczka i zauważyłam, że ma trochę ciemniejsze górne zęby. Chciałabym podawać jej przez pewien czas Wit C w kropelkach. Staram się podawać w jedzeniu, ale papryki nie lubi, cytrusów też, truskawki się skończyły, a nie będę jej faszerować w nadmiarze natką pietruszki.
A teraz moje pytanie praktyczne. Słyszałam, że najlepszy dla świnki jest Cebion, bo substancją konserwującą jest glicerol, a nie wersenian disodowy. Świnka ma około 1 miesiąca. Ile podawać kropelek dla niej? I ile należy podawać witaminki według wagi prosiaka? I jeszcze jedno. Buteleczka ma jakiś dozownik? Bo nie wiem ile zaciągnąć tej cieczy do strzykawki, żeby było przykładowo 5 kropelek :blush:

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Aperea
Hodowca
Posty: 545
Rejestracja: 27 marca 2012, 23:58
Lokalizacja: SZCZECIN
Świnki morskie: Hodowla Rasowych Świnek Morskich - APEREA
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Aperea » 23 sierpnia 2012, 8:07

Musisz bardzo uważać, wiem od bardziej doświadczonych hodowców, iż nie podaje się witaminy C bezpośrednio do pyszczka, bo może podrażniać błonę śluzową. Tutaj masz zawartość wit C w poszczególnym pożywieniu. Nie wszystko z tej listy http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy możesz dać śwince, ale z tych czołowych to: Owoc róży, natkę, czarną porzeczkę, papryke, koperek jak najbardziej.
Warto dać również karmę o zwiększonej zawartości witaminy C (Cavia COMPLETE, Tima Mega C, Cavia Pro).
Zbilansowana dieta sprawia, że zwierzak nie musi mieć suplementowanej witaminy C.
1 kropla na 200g świnki i tak, Cebion ma dozownik kropel.


Konto usunięte

Re: Witamina C

Postautor: Konto usunięte » 23 sierpnia 2012, 8:51

Skoro już ktoś odświeżył, to i ja spytam.
Świnie mam dwie, ostatnio usłyszałam, że obydwie kichają. Kupiłam Cebion i od razu chciałam podać. Coffie oczywiście jak zawsze grzeczna, dostawała przez kilka dni po trochu bezpośrednio do pyszczka, ale Tosia? Istny koszmar. Szarpie się, wyrywa :/ Próbowałam dać jej na owocach czy warzywach, ale jakby czuje, że są skropione i nie je ich. A kicha dalej :/ Starałam się dawać warzywa z większą ilością witaminy C, ale ona je tylko natkę pietruszki, której za dużo nie wolno. Echh, nie wiem co mam z nią robić. Wszelakich granulatów nie tkną się obydwie, więc szkoda nawet sobie tym głowę zawracać. Już raz przechodziłam przez zapalenie płuc u świnki, i skończyło się to najtragiczniej jak mogło. Nie chcę tego powtarzać :/ Nie wiem, co zrobić. Proszę o pomoc.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas