Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Granulat do jedzenia?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Granulat do jedzenia?

Postautor: Ptyś i ... » 28 listopada 2017, 14:58

W temacie o klatce była mowa o tym by w misce był jakiś granulat. Świnka ma podobno go jeść. Niestety zostałem zmuszony by stworzyć oddzielny bo w tamtym niby odpowiedziałem, ale nikt nie odpowiedział. Także szukając tego w dziale Żywienie po 6 stronach nic nie znalazłem. Czemu na SPŚM ani na tym forym nie ma większej wzmianki o granulacie? Ponoć ma uzupełniać składniki odżywcze. Przydałby mi się taki gdyż oprócz marchewki i ogórka (nie licząc oczywiście wody i siana oraz jakichś ziół z Zuzali, które mam zamiar kupić w najbliższym czasie) nie mam za bardzo dostępu dla żarcia dla prośka. Jeśli jest taki to moglibyście podać granulaty o jakimś dobrym składzie? Chętnie kupię. :)

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: ahimsa » 28 listopada 2017, 16:10

Granulat rozumiem jako karmę suchą, sprasowane zioła, trawy, dodatki itd. - np. Versele Laga Complete, czy Beaphar Nature, gdzie w opisie jest użyte nawet słowo "granulat" - "Serduszka granulatu Nature nie zawierają sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku ani konserwantów."


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Ptyś i ... » 28 listopada 2017, 16:18

A taki. Odpowiedz na mój post ws. sacharozy i glukozy.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: ahimsa » 28 listopada 2017, 18:26

Oj na tamto zagadnienie niestety nie mam odpowiedzi ;) :)


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Ptyś i ... » 28 listopada 2017, 18:38

To odśwież go bo to ważne.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: ahimsa » 28 listopada 2017, 18:46

Wiesz mi się wydaje, że zaprosiłeś do tematu, przypomniałeś w innych wątkach, kto coś będzie miał do odpisania ten odpisze. Pozdrawiam.


Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Dona » 28 listopada 2017, 18:59

Ptyś i ... pisze:Przydałby mi się taki gdyż oprócz marchewki i ogórka (nie licząc oczywiście wody i siana oraz jakichś ziół z Zuzali, które mam zamiar kupić w najbliższym czasie) nie mam za bardzo dostępu dla żarcia dla prośka.

Ptysiu i... czy naprawdę podajesz swojej śwince tylko siano marchew ogorek i wodę??? To stanowczo za mało urozmaicona dieta. Świnka powinna dostawać okolo 5-6 różnych warzyw dziennie w tym zieleninki w roznych kombinacjach. Oprócz wspomnianego ogórka i marchwi, buraczek, korzeń pietruszki, seler naciowy, sałata rzymska, cukinia, dynia, rzodkiewka, liście rzodkiewki, natka pietruszki czy marchwi w sezonie, szpinak, pomidorki, cykoria, jabłko, arbuz czy truskawki w sezonie, owoce od czasu do czasu, itp. Fajna lista na spśm. Od wiosny do jesieni, ponadto świeże trawy i zioła takie jak babka, mniszek, koniczyna, lucerna, tasznik, krwawnik, podagrycznik itp. Do tego suszone mieszanki ziół lub jednoskładnikowe, ale kilka rodzajów.
Do tego zawsze w miseczce powinien być granulat, czyli poprostu karma dla świnek. I tu godna polecenia jest firma versele laga. Moje świneczki mają dwa rodzaje w dwóch miseczkach: cavia complette i cavia nature. Jedna gustuje w jednej a druga w drugiej.
Świnka powinna mieć stale sianko w paśniku i wodę w poidełku. Do tego różne gryzaczki np bezbożowe kolby nie zawierajace mąki cukru miodu i innych świństw, lub różne gałązki np wierzby, jabłoni.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Ptyś i ... » 28 listopada 2017, 19:06

Chroba jeszcze raz:
- witamina C
- marchew
- ogórek
- siano
- suszone cosie
- woda
- pietruszka
- burak
Zanim zje to wszystki z twojej list to 2/3 zgnije. Tyle tego choroba jasna cudujesz na lekcje bym czasu nie miał.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Dona » 28 listopada 2017, 19:19

No to są żywe istoty, nie zabawki, i wcale tak dużo czasu to nie wymaga. Robię sobie śniadanie to i dla świnek dam np pomidorki i rzidkuewki. Szykuję obiad, np robię zupę, to i dla nich ukroję marchwi i pietruszki. Robię sałatkę na kolację to i dla nich idzie kawałek papryki i kilka listków rukoli. Wracam z pracy to zawsze w sezonie zajdę do ogrodu i nazrywam zieleninki. A dosypanie siana , karmy czy suszonych ziół, trwa chwilkę. Powinniśmy dostarczać im wszystkich niezbędnych składników, bo same o to nie zadbają.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Granulat do jedzenia?

Postautor: Ptyś i ... » 28 listopada 2017, 19:29

No sora mam rodziców po 51 lat i jak mam klatka 60x30 i jeden prosiek to matka mówi, że ma dobrze. Na szczęście ojciec może kupić, a z wybiegiem mam problem.
No jak człowiek 50 lat widzi na wsi króliki co z zielska na łące zebranego żyją to się nie dziwię. xD Warzywa też babka się postara o buraka, pietruszkę i brokuła. Kocham prośka i robię co mogę.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas