Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Witamina C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Lau
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 grudnia 2017, 16:42
Świnki morskie: Stella
Kontaktowanie:

Witamina C

Postautor: Lau » 12 grudnia 2017, 20:07

Mój wieprzek je głównie zieleninę z podwórka(Największy jej przysmak), ogóry, sałatę i karmę kupną. Warzyw i owoców zbytnio nie lubi. Codziennie daję 1 kroplę wit C (juvit). Tyle że nie daję do pyszczka, tylko mam inny ciekawy sposób. Witaminę daję na mleczyka i do zjedzenia. Jest jedzona od razu, nie ulatnia się. Robię tak ponieważ nie daje sobie wkroplić do pyszczka. Chciałam się dowiedzieć, czy tak można. :D

Kocham świni morskie ;)
...i jamniki :)

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Kluzka
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 7 marca 2017, 9:14
Lokalizacja: Wałbrzych
Świnki morskie: Ewa, Eleonora, Dagmara, Bernadetta, Antonina, Ambrozja, Hiacynta, Wiolka, Melania, Mikołaj, Alfredo, Leonadro, Róża, Hieronim, Barbara[*]
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Kluzka » 12 grudnia 2017, 23:06

Przede wszystkim, nie można świnkom podawać sałaty, bo jest bardzo szkodliwa.
Dobra karma i zblinasowana dieta w zupełności zaspokajają zapotrzebowanie na witaminę C.
Jaką karmę podajesz? I mówiąc "mleczyk" masz na myśli mniszka lekarskiego? Zwykły, polny mlecz jest dla prosiaków trujący.
Czy suplementację witaminy C zalecił weterynarz specjalista, polecany przez SPŚM? Jeśli tak, to powinien też zalecić, jak się ją podaje, bo na pewno nie w ten sposób. Jeśli nie zalecił, to nie ma potrzeby suplementacji.

If I didn't have Guinea Pigs, my clothes would not have fur, my house would be clean, my wallet would be full, but my heart would be empty ! :love:

Awatar użytkownika
Lara1234
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 marca 2017, 17:20
Świnki morskie: Florka, Wisienka
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Lara1234 » 13 grudnia 2017, 17:07

Mam dwa pytania:
1: Czemu śwince nie można dawać sałaty?Ja od dawna podaję, bo słyszałam że jest dla nich zdrowa. To ich ulubione warzywo i nigdy im nie zaszkodziło... ale nie chcę zrobić im krzywdy, dlatego pytam...

2: Dlaczego nie można podawać wit. C na warzywie (lub mniszku)? Co za różnica jak się podaje?

Pragnę jedynie zdobyć informację, a nie się wykłócać :)

Pozdrowionka!


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Ptyś i ... » 13 grudnia 2017, 20:37

Polny mlecz trujący? Co ty trujesz? :tooth: Ja dawałem jak pogoda była to jadł i nie zdechł ani nie zachorował.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Dona
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: 21 lutego 2016, 8:28
Lokalizacja: Olsztyn
Świnki morskie: Karmela, Poziomka
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Dona » 14 grudnia 2017, 0:20

To co pospolicie nazywamy mleczem, w rzeczywistości nazywa się mniszkiem lekarskim i jest jak najbardziej zdrowy i polecany dla świnek. Prawdziwy mlecz jest bardzo trujący i nie można go dawać. Polecam wygoglować sobie zdjęcia jednego i drugiego dla pewności.
Jeśli chodzi o sałatę, to magazynuje ona w sobie mnóstwo chemii z podłoża. Najgorsza jest lodowa, i nawet ludzie powinni jej unikać. Najmniej magazynuje rzymska i ją można podawać świnkom. Oczywiście w sezonie jeśli ktoś ma własną sałatę w ogródku, bez nawozów, to nie ma przeciwwskazań.
Witaminę C można podawać na np. listkach pietruszki czy mniszka. Ważne tylko aby nie był to ogórek lub inne warzywo zawierające askorbinazę, która utlenia witaminę C, np. dyniowate: cukinia, kabaczek. Jeśli świnka jest zdrowa i codziennie zapewniamy jej świeże warzywa, to nie ma potrzeby suplementacji. Jeśli zajdzie taka konieczność, to lepiej podawać cebion, a nie juvitC ze względu na szkodliwy konserwant w tym drugim.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Ptyś i ... » 14 grudnia 2017, 19:46

Zobaczę Dona. Może miałem ten nieszkodliwy bo wszystko było OK. Jak ktoś chce wiedzieć to sałata rzymska najmniej chłonie z innych odmian chemikalia. Na SPŚM można sobie zobaczyć ile witaminy C co i czego i na wdzae kuchennej sprawdzić i po sprawie codziennie dawać w zaokrąglonych ilościach.
PS: Dona, Kluzka nie macie kiedy tylko w środku nocy patrzeć w necie? Pewnie chodzicie cały czas niewyspane i macie worki pod oczami jak worki ziemniaków. Heh.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Rozi
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 grudnia 2017, 12:12
Świnki morskie: Pusia
Kontaktowanie:

Re: Witamina C

Postautor: Rozi » 30 grudnia 2017, 12:53

Owszem można. Tylko byłam kiedyś u weterynarza i powiedział, że należy dawkować to tak, jak jest napisane na opakowaniu. Mam te same krople co ty. Tam pisze, że 5-8 kropel na dobę. Ja wkraplam Pusi do wody 6-7 kropel przy zmianie wody [co 2-3 dni].


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas