Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Obieranie warzyw

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Isine
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 10:02
Lokalizacja: lodzkie
Świnki morskie: Zosia i Perperuna
Kontaktowanie:

Obieranie warzyw

Postautor: Isine » 15 grudnia 2017, 14:13

Czy warzywa dla świnek trzeba obierać, czy wystarczy dobrze umyć? Czy może to zależy od warzywa? Jeśli tak, to które bezwzględnie należy obierać? Mieszkam w bloku, więc u mnie w grę wchodzą wyłącznie kupne.


Awatar użytkownika

kajdziers
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 września 2017, 16:20
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: kajdziers » 15 grudnia 2017, 14:18

Nie ma potrzeby obierania warzyw, wystarczy dobrze wymyć, zwłaszcza sałatę :) ja swoje prosiaki trzymam tylko na diecie warzywno-owocowej, nie dostają suchej karmy. Jedzą marchew, pomidory, ogórki (jednakże nigdy nie łącze ich z pomidorami), koper, jabłka, paprykę, od czasu do czasu i mandarynki, sałatę masłową, jarmuż i takie różne zieleniny :tooth: itp.


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: Ptyś i ... » 15 grudnia 2017, 14:25

Propo (jak to się kolwiek pisze) sałat chodzi o to, że sałaty najbardziej wchłaniają zanieczyszczenia. W programie naukowym Galileo mówili, że nie ważne czy umyjemy czy nie pestycydy i tak zostaną w owocach. Dlatego jak już to rzymską bo z sałat najmniej wchłania. Mycie nic nie daje no chyba, że chodzi o to by umyć przed bakteriami, zabrudzenie itd.

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Isine
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 10:02
Lokalizacja: lodzkie
Świnki morskie: Zosia i Perperuna
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: Isine » 15 grudnia 2017, 14:32

Jeśli chodzi o sałatę to mam zamiar stosować ostrożnie, bo czytałam, że wzdyma. I w takim razie będę wybierać rzymską :) Dzięki za rady, przygotowuję się na przyjęcie pierwszych świnek, więc nie mam kompletnie żadnego doświadczenia. Sporo czytałam i czytam wciąż, ale niektóre sprawy wciąż nie są do końca jasne :)


kajdziers
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 września 2017, 16:20
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: kajdziers » 15 grudnia 2017, 14:37

Tak, z myciem chodziło właśnie o zabrudzenia- w moich sałatach często leżą małe muszki, co znaczy, że sałata jest całkiem ok do spożycia, haha ;) jednak mimo to, pestycydy są nieuniknione. Moje świnki z kolei nie przepadają za sałatą rzymską, dlatego u mnie króluje masłowa, choć przyznam, że rzadko. Sama zobaczysz co będą lubiły twoje prosiaki, a czego nie :)


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: Ptyś i ... » 15 grudnia 2017, 15:32

Isine życzy wytrwałości w posiadaniu tych zwierząt. Licz się z tym, że dostaniesz przy okazji fabrykę gówien, że trzeba będzie jeździć do weterynarzy wyznaczonych przez SPŚM, dawać urozmaiconą dietę, nie będziesz NIGDY miała czysto w pokoju, klatkę gigantyczną (100cmx120cm. Niewiele? Zmierz sobie.). No, ale co tam. :tooth:

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Isine
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 24 sierpnia 2017, 10:02
Lokalizacja: lodzkie
Świnki morskie: Zosia i Perperuna
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: Isine » 15 grudnia 2017, 15:43

Klatkę już mam, już stoi w pokoju ;) Miałam kiedyś okazję sprzątać na raz trzy przyczepki końskich odchodów, także świńskie bobki mi niestraszne :P W domu od 12 lat mam psa, więc i tak nie mam idealnie czysto, jestem przyzwyczajona do sierści, która jest WSZĘDZIE :P. Urozmaicona dieta to właściwie żaden problem (sama staram się jeść dużo warzyw i owoców, więc będę po prostu kupować ich ciut więcej, żeby podzielić się z prośkami, do tego jakieś inne zieleniny też łatwo zdobyć, latem choćby wybierając się nad rzekę). Dołożę wszelkich starań, żeby świniaki były zdrowe, a ewentualne wycieczki do weta też jakoś przeżyję ;)
Mam 25 lat i jestem zdecydowanie odpowiedzialną osobą, więc nie wzięłabym zwierzaka, nie dowiadując się najpierw jaka jest do niego instrukcja obsługi ;). I już mi się od pół roku marzą świniaki :P


Awatar użytkownika
Ptyś i ...
Użytkownik
Posty: 343
Rejestracja: 8 września 2017, 21:35
Lokalizacja: SZLACHTA NIE PRACUJE
Świnki morskie: Ptyś
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: Ptyś i ... » 15 grudnia 2017, 16:10

Jak chcesz. Jak z kolegą na schodach siedzieliśmy ze świnką to naliczyliśmy kilkanaście bobków. XD

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
To dlatego mam złoto kiedy śpię. ;)

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: ita79 » 15 grudnia 2017, 16:56

kajdziers pisze:...ja swoje prosiaki trzymam tylko na diecie warzywno-owocowej, nie dostają suchej karmy...


błąd.. bo dobrze zbilansowana sucha karma jest im potrzebna - do dobrego trawienia i do uzupełniania ewentualnych braków witamin.. Przy zbyt dużej ilości "mokrego jedzenia" świnki mogą dostawać rozwolnienia, więc sucha karma powinna być zawsze dostępna i to wyrównywać. Mają te świnki przynajmniej stały dostęp do sianka (bo "TYLKO na diecie warzywno-owocowej" groźnie brzmi) ?


kajdziers
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 17 września 2017, 16:20
Kontaktowanie:

Re: Obieranie warzyw

Postautor: kajdziers » 16 grudnia 2017, 16:43

Jestem technikiem weterynarii i jestem po kursie dietetyki- robię wszystko zgodnie z wiedza i sumieniem. Maluchy maja dostęp do siana 24/7. Prosiaki sa tez pod stałą opieką mojego szefa-lek.wet. I wszystko jest z nimi w porządku. Na suchej karmie miały problem z wydalaniem- uprzedze pytanie- tak, przebrnelismy przez wiele suchych karm.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

  • Dołącz do nas