Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

świnki na wypasie

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

świnki na wypasie

Postautor: Akara » 2 marca 2018, 23:13

Witajcie. Chciałabym zapytać czy w ciepłe dni dajecie świnki na podwórko lub na jakąś bezpieczną łąke aby sie troche popasły? Czy świnki mogą złapać jakieś wszy z trawy i czy nieumyta trawa zjezdzona prosto z łąki im nie szkodzi?


Awatar użytkownika

Caviova
Użytkownik
Posty: 605
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 16:36
Świnki morskie: Felka, Pętelka i Tosia. :)

Cola [*]
Kontaktowanie:

Re: świnki na wypasie

Postautor: Caviova » 3 marca 2018, 19:47

Oczywiście, prosiaki kochają przycinać trawnik w letnie popołudnia. :D Więc jak tylko przyjdą ciepłe dni, to jak najbardziej możesz (a nawet powinnaś! :lol: ) wziąć świnki na podwórko, jednak musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Wieprzki powinny być wypuszczane najlepiej do jakiegoś ogrodzenia lub najprościej do zdjętej "góry" klatki, tak aby nie wyszły, oraz ważniejszy aspekt, aby nie groziło im żadne niebezpieczeństwo w postaci kota/ptaka/itp.;
- Ważna jest również temperatura. Nie powinno być za zimno (tzn. raczej nie poniżej 25 stopni, ponieważ jak sami wiemy, na zewnątrz odczuwa się trochę inaczej ciepło niż w domu) oraz za gorąco. Optymalna temperatura to jest myślę 25-35 stopni, nie więcej, gdyż trzeba pamiętać, że świnki są bardzo podatne na przegrzania. Nie powinno być również zbyt dużego wiatru, aby nie przewiało knurków.
- Miejsce wybiegu jest również istotne. Prosiaki powinny mieć dostęp przede wszystkim do cienia, jednak wybieg nie musi być cały zacieniony. Ogrodzenie powinno być ustawione tak, aby futrzaki mogły sobie same regulować, czy chcą się ochłodzić, czy może wygrzać w promieniach słońca. :) Dobrze byłoby również, aby miejsce "popasu" było w miarę odsunięte od drogi, gdyż chodzi głównie o to, by świnki nie jadły zanieczyszczonej trawy oraz żeby się nie stresowały zbyt dużą częstotliwością przejeżdżających aut. Ale oczywiście nie dajmy się zwariować. :D
- Kolejna, moim zdaniem najważniejsza sprawa to stały nadzór nad wieprzkami. Nie można ich zostawiać bez opieki (wydaje się takie błahe i oczywiste, jednak były tu takie przypadki, kiedy ktoś "na chwilę" zostawił prosiaki same, a w tym czasie zdążył już je 'upolować' pies, kot czy inny zwierz).
Dobrze jest również, żeby miały wodę w klatce (zwłaszcza, jeśli są długo na "pastwisku") oraz domek, aby w razie "poczucia zagrożenia" miały gdzie się schować. ;)

Co do złapania jakichś pasożytów, to oczywiście może się zdarzyć, że prosiak ze sobą coś przywlecze. Jednak moim zdaniem nie warto zabierać świnkom radości z przebywania na trawce, w imię naszej przesadzonej nadopiekuńczości. Jeśli mieszkasz blisko lasu, to o tyle możesz mieć utrudnione zadanie, że stamtąd może "przypełznąć" tego więcej. W razie złapania jakichś "nieproszonych gości", trzeba udać się do weterynarza. W sklepach są jakieś preparaty przeciw pasożytom dla gryzoni, jednak ja takowych nie używałam, więc się nie wypowiadam na temat ich skuteczności, bo na szczęście nie miałam takiej potrzeby i moje świnki nic nigdy nie złapały.

Ps. No i naturalnie, jeżeli zobaczymy, że prosiaki są już zmęczone pobytem na zewnątrz, należy zabrać je do domu. :)


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: świnki na wypasie

Postautor: Akara » 5 marca 2018, 11:34

Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Czyli szanse ze świnki coś z łąki przywloką jest minimalna. Jak bedzie cieplo to ruszam z prosiakami na pastwisko :)



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas