Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czym uzupełnić?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Czym uzupełnić?

Postautor: ruda maruda » 8 kwietnia 2018, 7:22

Cześć. Mam prosiaki od miesiąca i już jako tako wiem, co lubią. Ponieważ będę robić większe zakupy, chcę im zamówić jakieś "uzupełniacze" codzienniej diety i jest tego tyle, że nie wiem, co warto wybrać.

Mam dwie młode dziewczyny (ok. 4- i 5-miesięczne). Świnki chętnie jedzą zioła bazowe od superfoods, jest tam cala masa skadników i to na pewno dostaną. Do tego ziele owsa, topinambur, suszone banany (tak, wiem, rzadko) i płatki słonecznika (inne kwiatki nie smakują). Słabo wchodzą także liście drzew i gałązki, suszone owoce leśne, kora i korzonki. Za to chętnie wcinaja suszone jablka i gruszki, a także marchew, pietruszkę, pasternak i buraczki.

Poniżej lista, z której chcę coś wybrać. Nie wiem, jak świnki zareagują na te rzeczy, ale chcę spróbować. Co warto kupić, a czego nie? (Proszę podpowiedzcie w oparciu o tę listę, jeśli czegoś na niej nie ma - typu mniszek, babka, a wszyscy wiemy, że to też dobre dla świnek - to znaczy, że jest to w mieszance ziołowej).

Wiem, że ciężko jest określić coś takiego nie znając upodobań świń, ale proszę Was, jako znawców tematu, o radę: co warto, a czego nie.

1. Ostropest plamisty nasiona
2. Mięta
3. Ziele rumianku
4. Groszek w płatkach
5. Ziele jęczmienia
6. Jasnota biała
7. Liść jeżyny
8. Rumian rzymski
9. Rdest ptasi
10. Liście brzozy
11. Ziele dziurawca
12. Suszone liście porzeczek
13. Znamiona kukurydzy
14. Kwiat głogu z listkiem
15. Ziele malwy
16. Liść poziomki
17. Ziele jagody - borówka czernica
18. Szałwia sieczka
19. Koniczyna czerwona
20. Owocnia fasoli

Chyba że zamiast gotowej mieszanki polecacie kupować pojedyncze zioła. Jeśli tak, które? Wiem, że moje świnki nie jedzą wszystkiego z tej mieszanki, ale jak bym miała teraz dochodzić, co z niej lubią... Botanik ze mnie żaden... Wiem tylko, że jak dostają, to od razu zaczyna się radość. Skład mieszanki bazowej od superfoods:
BABKA LANCETOWATA,
MELISA
PIĘCIORNIK GĘSI
MNISZEK LEKARSKI - na pewno jedzą
LIŚĆ TRUSKAWKI, LESZCZYNY, MALINY, LIPY - liście mam wrażenie ogólnie średnio, ale nie jestem na 100% pewna
JEŻÓWKA (ECHINACEA),
TASZNIK
KRWAWNIK
KWIAT NAGIETKA, KOCANKI - nie lubią
POKRZYWA
TOPINAMBUR - uwielbiają
KWIAT MNISZKA - chyba nie...
KWIAT LIPY
PODBIAŁ
SKRZYP POLNY
GAŁĄZKI JABŁONI, MALINY, LIPY, GRUSZY, LESZCZYNY - gałązki ogólnie nie bardzo.

Rozpisałam się, ale liczę na Waszą pomoc. Z góry ogromnie dziekuję :)

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

Awatar użytkownika

pimproczek
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 10 marca 2018, 19:45
Kontaktowanie:

Re: Czym uzupełnić?

Postautor: pimproczek » 8 kwietnia 2018, 8:18

powiem tak moje świnki na pewno uwielbiają mniszek gdy jest świeży oraz bardzo lubią wszystko co jest zerwane prosto z ogrodu np. liście malin albo mięty czasem jak je puszczam na wybieg w lato to gdy mi czasem uciekną również jedzą liście poziomek.Moje świnki również nie przepadają za gałązkami ale chyba im smakuje sprasowany groszek.Jak dla mnie to możesz kupić podstawową mieszankę to chociaż będziesz wiedziała czego później nie wybierać


ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Re: Czym uzupełnić?

Postautor: ruda maruda » 8 kwietnia 2018, 8:51

pimproczek pisze:powiem tak moje świnki na pewno uwielbiają mniszek gdy jest świeży oraz bardzo lubią wszystko co jest zerwane prosto z ogrodu np. liście malin albo mięty czasem jak je puszczam na wybieg w lato to gdy mi czasem uciekną również jedzą liście poziomek.Moje świnki również nie przepadają za gałązkami ale chyba im smakuje sprasowany groszek.Jak dla mnie to możesz kupić podstawową mieszankę to chociaż będziesz wiedziała czego później nie wybierać


Niby mamy ogródek, ale nawet mniszka nie uświadczysz. Teoretycznie świeże liście malin czy truskawek mogłabym zdobyć od rodziców, ale u nas nic nie rośnie takiego... Poza tym trochę czasu upłynie, zanim jakieś liście się pojawią. Mieszankę jedzą, tylko tak jak pisałam, nie całą, dlatego zastanawiam się czy dalej ją brać, czy jednak wybrać to co lubia i kupić poszczególne zioła.

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Czym uzupełnić?

Postautor: ahimsa » 8 kwietnia 2018, 13:49

Hej, na pewno jeżówka ma super właściwości, moje świnki a przynajmniej jedna nie przepada, ale czasem coś skubnie, ale to bym na 100% polecała, fajnie, że powymieniałaś, zawsze inspiracja do poszperania, jak znajdę czas to może coś jeszcze napiszę; ale nie ma mniszka na łące u Ciebie? Jeszcze go nie ma - u mnie też, ale latem czy też nie ma?


ruda maruda
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 22 lutego 2018, 17:32
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Masza&Czesia
Kontaktowanie:

Re: Czym uzupełnić?

Postautor: ruda maruda » 8 kwietnia 2018, 14:48

ahimsa pisze:ale nie ma mniszka na łące u Ciebie? Jeszcze go nie ma - u mnie też, ale latem czy też nie ma?


Dzięki za podpowiedź :) W ogórdku nie ma, tylko kwiatki i trawa w zasadzie. Współmieszkańcy dbają, żeby chwastów nie było, a mniszek to przecie chwast i zaraza! Może jakiś się przypałęta, to go będę strzegła, w końcu kawałek ziemi jest nasz... Bo tak z lasu, który mamy niedaleko, to bym się bala zrywać, wolałabym mieć "swój".

Masza lubi marudzić
Czesia potrzebuje pomocy egzorcysty
:love:

ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Czym uzupełnić?

Postautor: ahimsa » 9 kwietnia 2018, 18:12

Oj tak, takie niesprawiedliwe podejście do mniszków, a przecież nawet i człowiek mógłby sobie dokroić do sałatki... U mnie też tak jest, tylko że płot odgrodzony jest i u nas mniszki rosną swobodnie; ale to wtedy jeśli sąsiedzi np. opryskują to rzeczywiście może jest to ryzykowne jednak jeść roślinki opryskiwane...


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

  • Dołącz do nas