Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dieta a wit C

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Naitel
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 marca 2018, 23:47
Kontaktowanie:

Dieta a wit C

Postautor: Naitel » 9 maja 2018, 0:37

Witam. Od jakiegoś czasu posiadam 2 świnki, które zostały wyleczone z grzybicy. Było ciężko ale jakoś się udało. Do rzeczy. Chciałbym odejść od syntetycznej wit C. Daje jej po 3 kropelki wymieszanej z 2ml wody w strzykawce, od razu do pyszczka. Jednak świnki mam od 2 miesięcy, i mimo ,ze już nie boja się mnie a przynajmniej moich rąk, bo zawsze dostają coś smacznego to stresują się ogromnie przy podawaniu wit C. Świnki jedzą dużo natki pietruszki wymieszanej, ze świeżą trawa, papryką i cykorią. Taką sałatkę podaje zazwyczaj rano i wieczorem. Czasami są dodatki jak marchew czy ogórek, ale generalnie staram się by 2 razy dziennie dostały taką sałatkę, plus zawsze troszkę karmy leży w misce. Karma Veser Laga Granulat. I oto moje pytanie. Ile takiej natki pietruszki czy papryki powinna zjeść świnka by odejść od witaminek w płynie.

Pozdrawiam
Piotr


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: MixQQ » 9 maja 2018, 2:06

Najlepiej odstaw te sałatki bo podajesz je za często i za dużo tego wszystkiego mieszasz. Prosiaki w takim tempie to Ci długo niestety nie pociągną. One już raczej mają "przesyt" tej witaminy.

Jaki jest kolor moczu prosiaków, czy jest może biały?

I Dlaczego tak usilnie chcesz im wpajać ową witaminę?

Naitel pisze:Świnki jedzą dużo natki pietruszki


Koniecznie musisz to ograniczyć do minimum


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Akara » 9 maja 2018, 5:52

Co za bzdura, niby dlaczego ma ograniczyć do minimum chociazby pietruszke? Falt natka ma sporo wapnia jednak raz ze nie jest ono bardzo latwo przyswajalne a dwa poza wit c ma inne wazne skladniki dla prosiaków. To na czym swinie maja jechac wedlug ciebie, na samym sianie?


Naitel
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 marca 2018, 23:47
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Naitel » 9 maja 2018, 7:02

Też wydawało mi się ,że to na pewno nie jest za wiele. Co najwyżej za mało. Mocz prosiaków jest przezroczysty, a bobki twarde i stałe. Jeśli chodzi o sałatkę mogę zmienić jej składniki, które mają tyle witaminki C i zmienić na inne. Jednak dalej nie dostałem odpowiedzi na pytanie ile takiej np pietruszki musi zjeść świnka ,żeby dzienne zapotrzebowanie było spełnione. Sałatki też nie są jakąś mega porcją, tylko taką do miseczki. W dodatku, jak to wpajać witaminę? Ja chce tylko spełnić ich zapotrzebowanie na nią. Dlatego też zapytałem.


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Akara » 9 maja 2018, 7:07

Optymalna porcja świeżej zieleniny dla świnki to w zależnosci od wieku itp ilosc mieszcząca sie w jednej filizance - do ilosci mieszczacej sie w jednej szklance, w przyblizeniu od 100 do 200 gramów


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: MixQQ » 9 maja 2018, 10:09

Akara pisze:Co za bzdura, niby dlaczego ma ograniczyć do minimum chociazby pietruszke? Falt natka ma sporo wapnia jednak raz ze nie jest ono bardzo latwo przyswajalne a dwa poza wit c ma inne wazne skladniki dla prosiaków. To na czym swinie maja jechac wedlug ciebie, na samym sianie?


Wapń nie jest łatwo przyswajalny? No to już są naprawdę konkretne bzdury ;)
Wiesz ile człowiek potrzebuje witamin i minerałów do normalnego funkcjonowania? 90% ludzi w codziennych posiłkach nawet nie zaspokaja 5% dziennego zapotrzebowania i o dziwo tu Cie zaskoczę - jakoś wszyscy żyją!

Każdy owoc/warzywo/karma/siano czy zielenina zawiera jakieś witaminy i to w zupełności wystarczy. Wpajanie określonych witamin to totalny bezsens , są oczywiście wyjątki, gdy sytuacja tego wymaga, ale gdy nie ma potrzeby - jest to śmieszne. Powielanie schematów przeczytanych w internetach, zamiast zdrowego rozsądku. Nawet weterynarz, który leczył mojego prosiaka stwierdził podobnie, ale tu nie trzeba być geniuszem, aby dojść do takich a nie innych wniosków.

Ja na swoim przykładzie i przykładzie znajomych mogę powiedzieć, że nikt nigdy nie przywiązywał wagi do witamin i wpajania konkretnej ich ilości swoim prosiakom. Podają im to co świnki jeść powinny i o dziwo - prosiaki te wciąż żyją i nigdy nie miały przez to jakiś problemów zdrowotnych, a mają po 5-7 lat.

Akara pisze:To na czym swinie maja jechac wedlug ciebie, na samym sianie?

Ty to powiedziałaś, ja zaś rzekłem, że powinien odstawić te sałatki bo ich ilość + częstotliwość jest przerażająca. Kto mu broni podawać coś takiego ale pojedynczo + KILKA razy tygodniowo i zdecydowanie w mniejszych ilościach.

Jak chce to niech podaje - jego prosiak jego sprawa, ale niech liczy się z tym, że przedawkowanie witamin ma poważniejsze konsekwencje aniżeli ich niedobór.


Akara
Użytkownik
Posty: 62
Rejestracja: 2 września 2017, 16:40
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Akara » 9 maja 2018, 19:12

Tak wapn z natki pietruszki jest slabo przyswajalny poza tym w zwiazku z procesami metabolicznymi organizm swinki masowo usuwa ten pierwiastek z organizmu. Jesli chodzi o wit c to jej w zaden sposob nie da sie jej przedawkowac do tego podajac swince np ogorka witamina ta jest niszczona. Ja znam kilku hodowców ktorzy karmia swinki glownie zielonkami i warzywami


Naitel
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 18 marca 2018, 23:47
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Naitel » 9 maja 2018, 22:13

MixQQ mam wrażenie ,ze opisujesz mnie jakbym miał specjalnie truć świnki. Choć to może tylko taki styl Twojego pisania. Akara podał/podała, to na czym mi zależało. Zależnie od wieku od 100 do 200 gram zieleniny. Zastanowię się również nad czym MixQQ pisałeś/pisałaś. Może faktycznie trzeba troszkę mniej podawać natki czy papryki, ale w takim wypadku czy moge dawać więcej zwykłej trawy? Nie chce odbierać świnkom przyjemności, bo one uwielbiają świeże warzywa i owoce.

Jak chce to niech podaje - jego prosiak jego sprawa, ale niech liczy się z tym, że przedawkowanie witamin ma poważniejsze konsekwencje aniżeli ich niedobór.


Zamiast takich tekstów, podaj co warto zamienić. Mówisz ,ze powinienem odstawić takie sałatki. To znaczy ,ze świnki przez cale dnie mają być tylko na suchej karmie i sianku, a od czasu do czasu mam im dać troszkę trawy czy jakiegoś warzywka?
W dodatku, dużo w internecie jest o tym ,że ludzie codziennie podają witamine C syntetycznie, od czego zaczął się mój temat. A gdy ja chce zmienić to na to by była to witamina C ,ze świeżych warzyw, to nagle je truje zbyt wielką ilością warzyw.
W dodatku przypominam Ci, że robiąc sałatkę dla świnek nie robię 1kg paszy dla świń a tylko tyle co mieści się do miseczki o średnicy 10 cm a wysokości 3cm.


Awatar użytkownika
MixQQ
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 23 lutego 2017, 9:48
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: MixQQ » 10 maja 2018, 3:09

Akara pisze:Tak wapn z natki pietruszki jest slabo przyswajalny poza tym w zwiazku z procesami metabolicznymi organizm swinki masowo usuwa ten pierwiastek z organizmu. Jesli chodzi o wit c to jej w zaden sposob nie da sie jej przedawkowac do tego podajac swince np ogorka witamina ta jest niszczona. Ja znam kilku hodowców ktorzy karmia swinki glownie zielonkami i warzywami


Owszem, da się przedawkować, jest nawet o tym napisane na największej Polskiej stronie o świnkach.
"Witamina C przechodzi przez cały układ pokarmowy, zbyt duża dawka może np. uszkodzić wątrobę. Choć witamina C nie jest toksyczna, jej nadmiar może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Może też wywołać dolegliwości żołądkowe, nudności i wymioty, biegunkę czy wysypkę na skórze. Najczęściej jednak nadmiar witaminy C wydalany jest z moczem."
Do tego polecam lektury na zagranicznych stronach, które również to potwierdzają. To by było na tyle w tym temacie.

Co do wapnia i jego przedawkowania również polecam więcej poczytać. Szczególnie na angielskich stronach

Naitel pisze: Zamiast takich tekstów, podaj co warto zamienić. Mówisz ,ze powinienem odstawić takie sałatki. To znaczy ,ze świnki przez cale dnie mają być tylko na suchej karmie i sianku, a od czasu do czasu mam im dać troszkę trawy czy jakiegoś warzywka?


Przecież tu masz odpowiedź
Mix pisze: Ty to powiedziałaś, ja zaś rzekłem, że powinien odstawić te sałatki bo ich ilość + częstotliwość jest przerażająca. Kto mu broni podawać coś takiego ale pojedynczo + KILKA razy tygodniowo i zdecydowanie w mniejszych ilościach.
Jesteś na forum i masz milion tematów o żywieniu i jego urozmaiceniu, wystarczy poszukać.

W poniedziałek podajesz inne jedzenie, we wtorek inne, w środę inne.. itp.. chodzi o Urozmaicenie a nie podawanie dzień w dzień tego samego kilka razy..
I w jakiś rozsądnych ilościach


Awatar użytkownika
Sammy&Lucky
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwietnia 2018, 15:49
Lokalizacja: UK
Świnki morskie: Sammy, Lucky
Kontaktowanie:

Re: Dieta a wit C

Postautor: Sammy&Lucky » 11 maja 2018, 10:50

Około 50g 3-5 różnych warzyw dla jednej świnki na dzień. Czyli dla 2 będzie około 100g.

Nie podawaj za duzo pietruszki. Ja moim 2 codziennie podaje coś liściastego: sałata (różne typy) , jarmuz. Coś z wyskoka witamina C: papryka, brokuł (ale jak jarmuz to nie brokul, brokul tylko z sałata), i do tego codziennie jedzą trochę ogórka, co kilka dni pomidorki, czasem korzeń pietruszki, kawałek marchewki, seler i co jakiś czas trochę liści pietruszki. Kolendrę mogą jeść codziennie wiec tez często podaje. Jest bardzo wysoka w witaminę C wiec jest dla nich bardzo zdrowa. Czasami kawałek jabłka, melona, jagodę czy truskawkę jak akurat mam w domu.

Tez właśnie codziennie im robię taka sałatkę. Mój Lucky ma już 3 lata i jest zdrowy, Sammy tez wiec taka dieta jest dla nich dobra - weterynarz potwierdził.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas