Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

wybredna świnka/ mały apetyt?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Tchrac
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lipca 2018, 13:57
Kontaktowanie:

wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Tchrac » 15 lipca 2018, 13:58

Dzień dobry ;)
Piszę z pewnym problemem dotyczącym mojego świniaka.
Od pewnego czasu zauważyłem, że Proszek je coraz mniej sianka. Co chwila kupowałem nowe, ładniej wyglądające, czy to z internetowych sklepów, czy z zoologicznego. Jednak świniak nadal nie chciał jeść tego siana więcej. Poleciałem więc z nim do weterynarza, został zważony, Pani wet sprawdziła mu ząbki (tylko siekacze), pomacała go po żuchwie i brzuszku- stwierdziła, że wszystko ze zwierzem w porządku, nakazała kontrolę. Następnego dnia zobaczyłem poprawę, zwierzak wcinał sianko. Wszystko się w miarę unormowało. Dodam, że zieleninkę (kiełki owsa, ogórek, pietruszka, koperek, jabłka itd, itd) jak i suchą karmę jadł jakby nigdy nic.
Wczoraj po powrocie z pracy zobaczyłem, że sianko znów było prawie nieruszone, sucha karma również, zupełnie jakby zwierzak prawie nic nie jadł. Podałem mu miseczkę z zielonką- na początku wariował jak zawsze, potem obwąchał i tylko troszkę poskubał. Znów zapakowałem go do weterynarza (tym razem innego), gdzie ponownie sprawdzane miał ząbki (tym razem siekacze i trzonowce), obmacana żuchwa w celu sprawdzenia, czy są jakieś zalążki wyrobienia się stawów, tak samo brzuszek, czy nie ma kamicy nerkowej- wszystko w porządku. I tu jestem w kropce, bo zwierzak je mało jak na niego (porównując ile jadł wcześniej, przed tym okresem), a weterynarze mówią, ze wszystko w porządku.
Podając nowe jedzonko (czy to dosypując karmę, dodając sianko, czy zielonkę) zawsze spotykam się ze schematem:
Świnia szaleje jak słyszy otwieraną paczkę, czy jak idę z miseczką zielonki, podlatuje do jedzenia, obwąchuje i jakby cały apetyt jej uciekał.

Zauważyłem też inny zwyczaj prosiaka- ma największy apetyt w dzień, kiedy sprzątam mu klatkę, a później z dnia na dzień coraz mniejszy. Pewnie to nie ma żadnego powiązania, ale takie odnoszę wrażenie. Może coś w tym być?

Macie pomysły co mógłbym zrobić, aby zwiększyć apetyt zwierzaka? I Jakie przerwy Wasze zwierzaczki mają między jedzeniem?
Niżej opiszę co daję do jedzenia świnkowi, może dajecie coś innego, z czym mógłbym poeksperymentować:
Karma VL Cavia Nature i Cavia Complete (mieszam obie),
sianko- wszelkie, miętowe, rumiankowe, zwykłe, zioła podstawowe dla świnek, zioła uzupełniające,
zieleninka-pietruszka, koperek, bazylia, mięta, kiełki owsa, jabłko, marchew, brokuł (rzadko, małe ilości), arbuz, botwinka, seler. Kolby również w klatce są.
Pozdrawiam ;)


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Moreni » 15 lipca 2018, 21:30

Ogólnie to bym jeszcze badania krwi zrobiła - brak apetytu może się wiązać z problemami narządów wewnętrznych. Czy byłeś z nim u specjalisty od zwierząt egzotycznych?

Czy prosiak ma kolegę? Samotne świnki często z czasem odmawiają jedzenia, stają się wybredne (albo odwrotnie: zjadają wszystko jak małe odkurzacze i niezdrowo tyją). Jeśli nie ma, może warto to rozważyć, kiedy już upewnisz się, że jest zdrowy? Będzie miał towarzystwo, kiedy jesteś w pracy.

Pamiętaj, że kolby świniaczkom dajemy tylko bez ziaren. :) Polecam jeszcze paprykę, pomidory i ogórki (te ostatnie osobno od innych warzyw, zwłaszcza bogatych w witaminę C), cykorię, topinambur (cały - zielone i bulwy, zarówno świeże, jak i suszone) i kukurydzę (też całą nadziemną, ale kolby nie suszone, nasiona muszą być miękkie). Można też podawać gałązki drzew owocowych, brzozy, lipy. Teraz jest sezon na trawę, więc jeśli masz dobrą miejscówkę do zbierania (czystą, daleko od drogi i wyprowadzanych piesków), to można zbierać.


Tchrac
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lipca 2018, 13:57
Kontaktowanie:

Re: wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Tchrac » 15 lipca 2018, 21:57

Dziękuję za odpowiedź :)
Byłem u zwykłych weterynarzy, ale jutro prawdopodobnie przejdę się do tego, który specjalizuje się w gryzoniach- może coś mi pomoże. Wczoraj na szybko szukałem weterynarza, który zwyczajnie ma otwarte w sobotę o tej godzinie.

Świniak niestety bez kolegi :( Jeśli rzeczywiście się okaże, że wszystko z nim w porządku, a jedyne co mu doskwiera to samotność, to zwiększę liczbę pupili. Tylko chłopaczek ma 3 latka i zastanawiam się, czy zaakceptuje nowego współlokatora.

Aha, weterynarz dał mi taką sproszkowaną karmę, RodiCare instant, "gdyby w ogóle nie jadł". Widziałem dziś, że je malutko, więc spróbowałem z nią i porobiłem takie małe kuleczki- zajadał się jak głupi. Chyba do jutra będę go tym karmił.

Kukurydzę mu parę razy dałem, zjadał te liście, co otaczają kolbę, same ziarna raczej średnio. Topinambur dałem raz, w ogóle się nie zainteresował. Popróbuję z tymi gałązkami i trawą :)
Jutro skoczę znów do weterynarza, to dam znać co wymyśliliśmy :)


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Moreni » 15 lipca 2018, 22:36

Niestety, zwykli weci zwykle nie za bardzo radzą sobie z gryzoniami. Napisz skąd jesteś, to może pomogę jakąś przychodnię w okolicy wybrać (to ważne o tyle, że większość psiokocich wetów nie będzie umiała pobrać krwi gryzoniowi. Wiem, przerabiałam :/ ). Warto go też zacząć regularnie ważyć, czy nie chudnie.

Z samcami bywa trudniej, jeśli chodzi o łączenia, ale z maluszkiem powinno się udać :) Dużo zależy od wielkości klatki, dlatego za bezpieczne minimum dla dwóch samców uważa się klatkę 120cm.

RodiCare to dobra karma ratunkowa. Co prawda zazwyczaj podaje się ją strzykawką, ale skoro radzi sobie z kulkami, to niech tak je :D Kurczę, widać, że jednak jest głodny, obstawiałabym te zęby mimo wszystko. Może warto byłoby rozważyć RTG głowy u specjalisty? (Choć możliwe też, ze niedoświadczony w gryzoniach wet coś przeoczył w badaniu zębów). Ale to musi specjalista obejrzeć, przez internet to możemy sobie gdybać do upojenia...

Moje baby się zabijają o kukurydzę - jak wrzucam całą kolbę, to rozszarpują jak piranie :D Trawa to w ogóle przysmak, ale jak dotąd nie jadł, to nie za dużo na początek, bo mogą być sensacje żołądkowe ;)


Tchrac
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lipca 2018, 13:57
Kontaktowanie:

Re: wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Tchrac » 15 lipca 2018, 22:45

Jestem z Chorzowa, Śląsk :)
znalazłem na swinkimorskie.eu Dwóch polecanych weterynarzy z Chorzowa właśnie- jutro biorę świniaka na kolejną już przejażdżkę :)
Przejdę się do jednego, jak zleci jakieś badania to super, jak nie, to pójdę do drugiego. Któryś musi się znać, skoro są polecani :) Poproszę też jutro o zważenie, wczoraj miał 800g, więc mało jak na świniaka. Chociaż też drobny jest, więc nie ma co się dziwić.

A jeśli rzeczywiście będą to te zęby- wiesz w jaki sposób się to leczy?

O, teraz po dawce RodiCare podjada sobie pietruszkę :)


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: wybredna świnka/ mały apetyt?

Postautor: Moreni » 15 lipca 2018, 22:57

A, no to fajnie, jak znalazłeś :)

Zęby u świnek to temat głęboki i szeroki niestety. Zależy, co konkretnie mogłoby mu dolegać. Ogólnie w większości przypadków zwierzak wymaga już stałej opieki śwńskiego dentysty, bo zęby trzeba regularnie przycinać/sprawdzać/czyścić. Czasem raz na pół roku, czasem raz na kwartał, a w skrajnych przypadkach co dwa-trzy tygodnie (są też szczęściarze, którym po kilku zabiegach i przy odpowiedniej diecie problem udaje się opanować i nie wymagają już korekt).

Krew to bym mu zrobiła tak czy siak, podstawowe morfo nie jest szczególnie drogie (u mnie to było +10 zł do kosztu wizyty, ale miasto małe, to i ceny mniejsze), a może wiele wyjaśnić.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas