Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Świnka nie je owoców ani kolb

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Lena1310
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 stycznia 2019, 22:27
Kontaktowanie:

Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: Lena1310 » 3 stycznia 2019, 22:37

Od kilku dni zauważyłam u mojej świnki morskiej bardzo dziwne zachowanie. Mianowicie kiedyś Zenek kolby obgryzal w zastraszajaco szybkim tempie. Gdy kupiłam mu na święta kolbe, którą wiem że lubi, prawie w ogóle jej nie dotknął! Kolba cały czas wisi nietknięta.
Kolejna rzecz. Zenek bardzo lubił do tej pory owoce i warzywa. Wcinał jabłka, marchewkę, czasami ogórka. Teraz nie dotyka nic!
Podstawową karmę je od zawsze wybrednie. Wcina tylko to co lubi, reszty nie rusza. A sianko za to mógłby jeść cały czas.

Co robić?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: ita79 » 3 stycznia 2019, 23:49

Waż codziennie by monitorować czy nie chudnie. Jeśli waga nie będzie spadać a sianko nadal będzie ładnie znikać to ciesz się, że prosiaczek zrobił sobie odwyk od jak by nie było mniej zdrowych pokarmów. Być może odezwał się w nim jakiś instynkt prapra przodków , którzy na pewno mieli okresy bez dostępu do pełnego żywienia w skali roku ;) . Jaką podajesz karmę podstawową ? Polecam Versele Laga Cavia Complete - niewielka ilość dziennie zapobiegnie ewentualnym niedoborom witamin. Witaminka C najważniejsza, więc jeśli nie będzie chciał jej w postaci karmy granulowanej to próbuj jeszcze podsuwać natkę pietruszki, paprykę, ostatecznie Cebion z apteki.


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: kira » 4 stycznia 2019, 12:45

Świnkom nie wolno jeść kolb

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
ita79
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 18 stycznia 2016, 23:47
Lokalizacja: Biała Podlaska
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: ita79 » 4 stycznia 2019, 13:22

zależy jakie to są kolby . JR farm nie są najgorsze a i Vitapol Wiosenny ma niezły skład.
Lepsze kolby od czasu do czasu niż ryzyko przerostu ząbków.. a np. moje świnki póki nie dorosły to większością patyków gardziły, sianka też jadły niewiele- tylko na kolbach ścierały zęby, więc wolałam to niż wizyty u weta na przycinanie/piłowanie zębów


Lena1310
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 stycznia 2019, 22:27
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: Lena1310 » 4 stycznia 2019, 13:42

ita79 pisze:zależy jakie to są kolby . JR farm nie są najgorsze a i Vitapol Wiosenny ma niezły skład.
Lepsze kolby od czasu do czasu niż ryzyko przerostu ząbków.. a np. moje świnki póki nie dorosły to większością patyków gardziły, sianka też jadły niewiele- tylko na kolbach ścierały zęby, więc wolałam to niż wizyty u weta na przycinanie/piłowanie zębów


Zenek bardzo lubił do tej pory Vitapol koktajl owocowy. Kolba znikała w maks 2 dni i taka aktualnie u niego wisi. Patykami gardzi cały czas, niestety.


Lena1310
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 stycznia 2019, 22:27
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: Lena1310 » 4 stycznia 2019, 13:45

ita79 pisze:Waż codziennie by monitorować czy nie chudnie. Jeśli waga nie będzie spadać a sianko nadal będzie ładnie znikać to ciesz się, że prosiaczek zrobił sobie odwyk od jak by nie było mniej zdrowych pokarmów. Być może odezwał się w nim jakiś instynkt prapra przodków , którzy na pewno mieli okresy bez dostępu do pełnego żywienia w skali roku ;) . Jaką podajesz karmę podstawową ? Polecam Versele Laga Cavia Complete - niewielka ilość dziennie zapobiegnie ewentualnym niedoborom witamin. Witaminka C najważniejsza, więc jeśli nie będzie chciał jej w postaci karmy granulowanej to próbuj jeszcze podsuwać natkę pietruszki, paprykę, ostatecznie Cebion z apteki.


Dziś go pierwszy raz zważyłam, zobaczymy jak to będzie. Jeśli zauważę widoczną zmianę w jego wadze, pojadę z nim do weterynarza :) Zenek dostaje mieszankę Vitapolu 2w1 i Versele Laga Crispy Musli


Awatar użytkownika
kira
Użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2015, 21:03
Świnki morskie: Kira[*], Zuzia [*], Niunia
Kontaktowanie:

Re: Świnka nie je owoców ani kolb

Postautor: kira » 4 stycznia 2019, 16:36

ita79 pisze:zależy jakie to są kolby . JR farm nie są najgorsze a i Vitapol Wiosenny ma niezły skład.
Lepsze kolby od czasu do czasu niż ryzyko przerostu ząbków.. a np. moje świnki póki nie dorosły to większością patyków gardziły, sianka też jadły niewiele- tylko na kolbach ścierały zęby, więc wolałam to niż wizyty u weta na przycinanie/piłowanie zębów

Kolby zawierają miód, mąkę, tłuszcze surowe czy ziarna. Świnki tego nie trawią. Zawierają też dużo sztucznych składników. Nie jest to najlepsza dla nich dieta, ale To twój wybór.

________________________
Pozdrawiam
Julia

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości

  • Dołącz do nas