Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Automatyczny podajnik karmy?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
nwilczyca
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 15:53
Kontaktowanie:

Automatyczny podajnik karmy?

Postautor: nwilczyca » 27 stycznia 2019, 16:07

Witajcie forumowicze,
chciałabym dać domek dwóm świnkom. Temat zaczęłam od pogłębionego researchu, co świnki jedzą, robią, lubią. Do tej pory wszystkie informacje, jak i koszta z tym związane idealnie mi pasują, natomiast wszędzie znajduje informacje, że świnka morska powinna spożywać 2 razy dziennie rano i wieczorem.
I to jest pewien problem dla mnie, bo często w tygodniu wstaję koło 6 a w weekendy koło 12. Do tego czasem wieczorem zdarzy nam się gdzieś wyjść i możemy wrócić do domu kolejnego dnia lub kilka godzin po zwyczajowej "17".
Stąd wpadłam na pomysł, że może idealnym rozwiązaniem, aby zapewnić kawiom regularne posiłki możnaby zastosować automatyczny podajnik karmy.
Problem w tym, że trochę mało jest na rynku podajników dla gryzoni, większosc jest dla psów i kotów.
Znalazłam jednak dwa przykłady :

Taki karmik, ale jednak nieautomatyczny. I tu sie zastanwaim, czy mozna dać świnkom stały dostep do karmy, z tego c czytałam to nie. CHoć może nie jest to aż tak restrykcyjna zasada?
https://www.aliexpress.com/item/Automat ... 10947.html?

Oraz taki karmnik, tylko problem jest taki że jest dość duży
https://www.zooplus.pl/shop/koty/automa ... iki/542956

Co uważacie o takich rozwiązaniach? MOże macie jakieś inne sprzęty, które mogłyby pomóc?

Z góry dziękuję za pomoc i ciepłe powitanie!


Awatar użytkownika

Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Automatyczny podajnik karmy?

Postautor: Moreni » 27 stycznia 2019, 16:33

Mam stadko pięciu kawii i fakt, że w weekend dostają jeść później jakoś im nie przeszkadza, nie odbija się też na ich zdrowiu. Zwierzaki to nie automaty, są dość elastyczne jeśli chodzi o godziny posiłków. Zwłaszcza że dostęp do siana muszą mieć cały czas, więc jak zgłodnieją, to mogą sobie podjeść suche przekąski.

U świnek sucha karma to i tak tylko dodatek - ważny jako źródło wit. C i różnych mikro i makroelementów (dlatego warto wybierać karmy dobrej jakości - kiepskie maja niską zawartość tych składników), ale zdecydowanie NIE stanowiący podstawy żywienia. Dlatego stosowanie automatycznego podajnika raczej mija się z celem. Nieautomatycznego też, bo dość często zdarzają się osobniki, które będą zjadać wszystko, co znajdą w misce - a że karmy są zwykle dość kaloryczne, stąd prosta droga do otyłości.

Ważne jest siano, które zawsze powinno być w zasięgu ryjków i świeże warzywa (no i woda, ale to wiadomo). Swoim zwykle rano nadziewam jakiś korzeń (marchew, burak, albo inszy ogórek czy cukinia) na taki specjalny szpikulec i go sobie obgryzają. Wieczorem dostają kolację z zieleniny. Jeżeli wychodzimy gdzieś, to po prostu świnie dostają wcześniejsza kolację.


nwilczyca
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 15:53
Kontaktowanie:

Re: Automatyczny podajnik karmy?

Postautor: nwilczyca » 27 stycznia 2019, 18:16

Aha, no to wsumie rozwiewa moje watpliwosci :)
A jak wyjezdzasz na weekend to co robisz? Zostawiasz zapas jedzonka czy raczej prosisz znajomych o odwiedziny kawii?


Moreni
Użytkownik
Posty: 378
Rejestracja: 22 kwietnia 2015, 18:37
Lokalizacja: Elbląg
Świnki morskie: Momo
Skuld
Ahsoka
Serenada
Kontaktowanie:

Re: Automatyczny podajnik karmy?

Postautor: Moreni » 27 stycznia 2019, 18:29

To zależy - jak na mniej niż 48h, to zostawiam z zapasem jedzenia i wody. Jeśli na dłużej, to znajoma do nich zagląda.


nwilczyca
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 stycznia 2019, 15:53
Kontaktowanie:

Re: Automatyczny podajnik karmy?

Postautor: nwilczyca » 27 stycznia 2019, 18:47

dzieki za odpowiedz

jak ktos ma inne porady, to ja chetnie przyjme



Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości

  • Dołącz do nas