Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
mtosia12
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 28 grudnia 2020, 14:14
Świnki morskie: Tosia

Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: mtosia12 » 20 stycznia 2021, 11:07

Witam. Moje świnki są wielkimi fanami warzyw. Ciągle kwiczą i chcą więcej, więcej, więcej... Chce się dowiedzieć czy jest jakieś ograniczenie (ile można dziennie dawać śwince warzyw).
Pozdrawiam! :)


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
MajaiRosie
Użytkownik
Posty: 525
Rejestracja: 28 sierpnia 2012, 21:10
Świnki morskie: Za TM: Rosie [*], Malibu [*], Pigwa [*], Baranek [*],
Moje stadko: Kahlua, Mercedes i Tequilla
Kontaktowanie:

Re: Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: MajaiRosie » 20 stycznia 2021, 12:22

Oczywiście, wszystko można w życiu przedawkować ;)
Ogórek jest najbezpieczniejszy w podawaniu, bo głównie składa się z wody. Ważne, żeby nie był pryskany, najepiej obrany, lub ziemny, albo z własnego ogródka.
Papryka to samo.
Nać ma dużo wapnia, trzeba z nią uważać, natomiast warzywa korzenne typu marchewka są tuczące.
Sałat nie podajemy, kapusta mocno wzdyma i podajemy jej niewiele.
Zależy co podajesz :) Jak się ciągle głodne, to lepiej zadbać o to, by miały non-stop siano i dodawać do tego różne zioła.


mtosia12
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 28 grudnia 2020, 14:14
Świnki morskie: Tosia

Re: Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: mtosia12 » 22 stycznia 2021, 19:16

One są takie że właśnie chcą ciągle tylko warzywa (gdy podchodzę do blatu gdzie najczęściej leży jakieś jabłko to kwiczą i stają łapkami przy miskach do warzyw :) ). Lubią sianko ale zioła w ogóle nie idą.
Ogólnie to podaję marchewkę, buraka, brokuła, czasem pietruszkę i kapustę pekińską (ale 2 ostatnie rzadko). Spróbuję dać w najbliższym czasie ogórka i paprykę. Pozdrawiam :-)


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: sonreida » 25 stycznia 2021, 21:22

Z brokułem ostrożnie, bo wzdyma, a to jest niebezpieczne dla świnki. Ja podaję zazwyczaj pomidor skropiony witaminą C, ogórek, papryka, marchew. Rzadko: brokuł, seler, pietruszka (natka lub korzeń), kalafior i koper. Co kilka dni owoce, moje świnki lubią arbuza, jabłko i banana. Warzywa lub owoce podaję 3 razy dziennie w małych porcjach (mały pomidor, pół marchewki, 1/4 szklarniowego ogórka, 1/4 lub 1/5 papryki - na dwie świnki). Też kiedyś kwiczały częściej, ale się chyba przyzwyczaiły :) Kiedyś dawałam więcej, ale weterynarz powiedział, że nie wolno, bo świnkę to demotywuje do jedzenia siana i karmy i ścierania sobie ząbków. Karmę daję teraz Versele Laga Cavia Complete.

PS Moje świnki kwiczą czasem i biegają koło stóp nawet jak zmywam:)


mtosia12
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 28 grudnia 2020, 14:14
Świnki morskie: Tosia

Re: Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: mtosia12 » 26 stycznia 2021, 13:45

Właśnie Tosia nie przepada za karmą. Mam taką samą karmę (Versele Laga cavia complete). Sianko lubi a za warzywami przepada ;) . Dzięki za wskazówki :) :)

PS. Natomiast u mnie Tosia chodzi mi po nogach i biega gdy podchodzę do szafki z jedzeniem dla niej


sonreida
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 września 2020, 10:08
Kontaktowanie:

Re: Czy jest jakieś ograniczenie w podawaniu śwince warzyw?

Postautor: sonreida » 26 stycznia 2021, 14:30

Ogólnie weterynarz powiedział mi, żeby warzywa traktować jako dodatek do diety, a nie podstawę, bo podstawą żywienia ma być sianko, potem karma, a potem warzywa.

Kupowałam jeszcze kiedyś karmę Cunipic Alpha Pro dla świnek, z wyglądu jest podobna do Cavia Complete, a w smaku nie wiem :) To jedyne dwie karmy, o których słyszałam u weterynarza lub w sklepie zoologicznym, że są wartościowe i zdrowe dla świnek. Można porównać składy, ale myślę, że też są podobne. A sianko kupuję zwykłe takie, staram się po wyglądzie ocenić czy okej. Kupiłam ostatnio firmy Zuzala tymonkowe i świnki rzuciły się na nie. Wcześniej też jakieś miałam tej firmy i zjadły. Słyszałam, że te sianka firmy Zuzala są bardzo dobre.

PS A ja miałam kiedyś świnkę, która jak czekała na warzywka to podgryzała mi piętę, albo kostkę, bo się nie mogła doczekać :)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

  • Dołącz do nas