Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Wymagana ilość wapnia dla małej świnki

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Paradygmat
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 września 2021, 11:45
Lokalizacja: Poznań
Świnki morskie: Yennefer i Geralt
Kontaktowanie:

Wymagana ilość wapnia dla małej świnki

Postautor: Paradygmat » 1 września 2021, 11:52

Hej hej!

Od zeszłego piątku mam nowe dziecko. Yennefer ma prawdopodobnie miesiąc. Je 0 granulek. Uwielbia siano, paprykę, sałatę. Zaczyna jeść pietruszkę i kolendrę. Jest to o tyle trudne, że jest w domu z 1 rocznym Geraltem, który nie powinien dostawać dziennie tak dużej ilości wapnia jaką ma pietruszka. Zabieram więc Yen poza klatkę, a ona nie je. Wystawiam Geralta na zewnątrz, poza zasięg wzroku z dużym kawałkiem sałaty. Potem wsuwam Yen do domku trochę pietruszki. To działa przez jakiś czas, dopóki wścibski Geralt nie wyczuje zapachu i nie wejdzie do środka, żeby spałaszować pietruszkę.

I tu mam pytanie. Daję włoską pietruszkę taką z większymi liśćmi. Ile Yennefer powinna ich jeść dziennie, skoro je 0 chrupek? Nigdy wcześniej nie miałem problemu z żadną karmą i nigdy wcześniej nie miałem 2 razem. Plus 1 to dziecko z potrzebami wapnia, a druga to dorosła świnka, a raczej świnek.


Awatar użytkownika

rejczeel
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 września 2021, 15:11
Kontaktowanie:

Re: Wymagana ilość wapnia dla małej świnki

Postautor: rejczeel » 1 września 2021, 15:27

Świnki morskie mają dość specyficzny metabolizm wapnia, dlatego podawanie go w dużych ilościach powoduje tworzenie się piasku w pęcherzu, co z kolei może doprowadzić do uszkodzeń i zapalenia dróg moczowych. Zapalenie pęcherza jest równie nieprzyjemne dla świnki, jak dla człowieka.

Bardzo dużo wapnia zawiera natka pietruszki i kopru oraz wiele innych warzyw, które świnki oczywiście uwielbiają. Nie należy ich usuwać z diety, choć warto pilnować ilości – dzięki temu zaspokoimy świńskie zapotrzebowanie na wapń.



  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

  • Dołącz do nas