Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Kostki wapienne

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Wapienko

Postautor: NiCiA » 30 grudnia 2010, 20:18

Szczerze ? To nie polecam żadnego wapienka.Dlaczego ?
To sama chemia.Niby świnkom smakuje,ale jest bardzo niezdrowe.Nie możemy też mzusić świnki do czegoś czego nie lubi.
Do tego nie ma wapn z firmy Versele-Laga.Przeglądałam nawet w internecie i nie znalazłam.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Kostka wapienna

Postautor: vagina_denata » 31 grudnia 2010, 21:51

[długi wstęp, którego nie trzeba czytać]

22 grudnia kupiłam w zoologu (żeby ich szlag trafił) młodziutką świnkę morską. Lucyferek wyglądał na zdrowego: ładnie jadł, pokwikiwał, przytulał się. Jedyne co mnie trochę niepokoiło, to że mało się ruszał, ale uznałam, że po prostu się boi, tym bardziej, że gdy był sam w klatce chodził i biegał. Dopiero wczoraj oswoił się na tyle, żeby spacerować przy mnie po biurku i podczas tej zabawy zauważyłam, że prosiaczek kuleje i zupełnie nie używa lewej, tylej łapki. Przeraziłam się tak, że nie mogłam zasnąć do 5 nad ranem i dzisiaj biegiem poleciałam z nim do weta.
Okazało się, że Lucek ma złamaną łapkę :( miał zrobione prześwietlenie i weterynarz stwierdził, że złamanie jest dosyć stare, zrasta się (w sposób patologiczny, ale operacja świnkołapki nie jest konieczna) i jedyne co można teraz zrobić do dawać młodemu leki przeciwbólowe i wapń w kostce, żeby miał czym budować ten zrost.

[/długi wstęp]

I tu pojawia się mój problem, bo Lucek tej kostki z wapniem za diabła nie chce jeść. Ignoruje ją zupełnie.
Co zrobić, żeby zaczął podgryzać wapń?

No i drugi problem to taki, że weterynarz kazał mu się mało ruszać, a Lucek po zastrzyku przeciwbólowym zrobił się ruchliwy jak nigdy w życiu :] jakoś go będę musiała okiełznać xD

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: Sensibles » 1 stycznia 2011, 0:31

vagina_denata pisze:Lucek tej kostki z wapniem za diabła nie chce jeść. Ignoruje ją zupełnie.
Co zrobić, żeby zaczął podgryzać wapń?


Świnki ogólnie nie za bardzo lubią gryźc kostkę wapienną. Jest to sama chemia, która słusznie nie jest z chęcią obgryzana przez świnki. Według mnie możesz dawać śwince wapń w innych produktach - dobra karma, może w jakiś pokarmach świeżych jest wapń...poczytaj troszkę o obecności wapnia w pokarmach i zobacz, co można dawać śwince, a co nie i próbuj.

vagina_denata pisze:No i drugi problem to taki, że weterynarz kazał mu się mało ruszać, a Lucek po zastrzyku przeciwbólowym zrobił się ruchliwy jak nigdy w życiu :] jakoś go będę musiała okiełznać xD


Wyjmij z klatki wszystkie zabawki - jeśli masz zawieszony hamaczek, to opuść go praktycznie na same podłoże. Wtedy świnek nie będzie musiał skakać do hamaczku. Jeśli ma domek (a na nim, rzecz jasna, siłą rzeczy jest półeczka) to możesz ją zagrodzić czymś, np. "przyczepić" tam jakiś plastik czy coś takiego, żeby prosiaczek nawet nie próbował tam wskakiwać.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: vagina_denata » 1 stycznia 2011, 17:02

Karmię go karmą Vitakraft. Z wapniem jest taki problem, że najwięcej jest go w produktach, których świnki nie mogą jeść: serze, rybach, przetworach mlecznych... ale spróbuje go karmić natką pietruszki, mam nadzieję, że ją polubi.

Miał w klatce domek, tunel z kartonu i podusię ale nimi też nie był zainteresowany, więc wyjęłam jeszcze przed wizytą u weta. Ale chodzi i biega mimo chorej łapki: podnosi ją i lata na pozostałych trzech :)

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: NiCiA » 1 stycznia 2011, 17:04

A inne warzywa i owoce śwince podajesz ? ;) Np. jabłuszko , buraczek ? :)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: vagina_denata » 1 stycznia 2011, 18:27

Tak oczywiście :)
Chętnie je ogórka, buraka i jabłka, marchewkę trochę mniej, ale też lubi. Próbowałam jeszcze dać mu selera, ale nie posmakował mu.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: NiCiA » 2 stycznia 2011, 10:30

Selera świnki nie za bardzo lubią.Możesz podać cukinię,to nawet chętnie jedzą.

Jak już powiedzieli inni,kostka wapienna jest niezdrowa dla świnki.Posiada bardzo duże ilości chemii i innych składników,które świnki nie powinny jeść.Możesz podać w zamian witaminę C np. Juvit.

To bardzo dobrze,że Lucyfer daje sobie radę na trzech łapkach.A będziesz go leczyła aby chodził na czterech łapkach ? :)

Wygłaszcz świniaczka :)


Awatar użytkownika
Emileczka
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 25 grudnia 2010, 13:32
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: Emileczka » 2 stycznia 2011, 11:39

Tak jak mówi NiCia, podawaj mu Juvit.
On jest kwaśny, niektóre świnki nie zbyt za nim przepadają.
Albowiem, moja go uwielbiała!
Z tego co pamiętam kosztował do 10 zł.
Jeżeli prosiak nie będzie chciał go jeść (tak sądzę) możesz posmarować mu nim np. jabłko (to nie jest sprawdzony sposób i nie chcę cię wprowadzić w błąd).
Co do kostek wapiennych, stanowczo odradzam zmuszania świnki do jedzenia tej chemii.
Był już podobny temat, o kostkach wapiennych (możesz go poczytać). Więc jak już mówiłam, nie radze zmuszania świnki do kostek wapiennych.
________________________________________________
Pozdrawiam, Emileczka

Obrazek

Awatar użytkownika
NiCiA
Użytkownik
Posty: 799
Rejestracja: 21 listopada 2010, 13:02
Lokalizacja: Polska
Świnki morskie: Philipek i Kajtuś
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: NiCiA » 2 stycznia 2011, 11:45

Nie mylisz się Emileczko.Można taki sposób wykonać aby posmarować jabłko tą witaminą.Jednakże i tym sposobem świnka może tego nie zjeść.Jednak to bardzo ważne,bo...
Brak witaminy C powoduje :
-słabość mięśni
-przeziebienia
-wypadanie zębów
-choroby skóry np. świerzb,grzybica
-krwawienia
-złe gojenie się ran
-częste złamania kości
Te ostatnie dotyczy Lucyfera.Być może w zoologu nie dostawał odpowiedniej witaminy C i ma teraz złamaną nóżkę ? Mógł też ją nadciągnąć i teraz widać efekty...
No dobrze,a teraz nie róbmy tutaj OT ;)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Kostka wapienna

Postautor: vagina_denata » 2 stycznia 2011, 15:38

Witaminę C daję mu swoją drogą, Cebion, dawkuję wg zaleceń weta. Cebion jest najlepszy (i przy okazji najdroższy :zaglada: ), ponieważ jest konserwowany glicerolem, który nie szkodzi świnkom.
Natomiast wapń powinien jeść aby miał z czego tworzyć zrost na kości. Poza tym to jeszcze malutka świneczka i potrzebuje wapnia aby zdrowo rosnąć.
Ale z kostką dam sobie spokój, w sumie to nic dziwnego, że świnka nie chce jeść czegoś co wygląda i smakuje jak zaprawa murarska.

Nicia, oczywiście, że zrobię wszystko, żeby Lucek chodził na czterech łapkach :). Na szczęście powoli zaczyna już ruszać tą złamaną, nie trzyma jej cały czas podkurczonej. Ku dobremu idzie :D

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

  • Dołącz do nas