Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Sensibles » 29 grudnia 2013, 21:28

Dla produktów są alternatywy, jeśli prosiaki jakiegoś warzywa bądź owocu nie jedzą - można zastąpić je innym, o podobnej zawartości składników odżywczych :)

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika

loczek1092
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 4 stycznia 2014, 21:00
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: loczek1092 » 7 stycznia 2014, 15:14

A ja nadal nie rozumie jak stworzyc taka diete :c wytlumaczylby mi ktos ? c: i dlaczego stosunek wpania do fosforu musi byc akurat taki ? O.o


Mary
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 17 grudnia 2013, 18:22
Lokalizacja: Nowy Targ
Świnki morskie: Ksawery ♥
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Mary » 8 stycznia 2014, 18:34

Tak tak odswiezam temat ale nie jestem pewna o kapuste prawie wszedzie pisze zeby nie damac a tu nagle BUUUUM!!! mozna kapuste? :sleepy:


Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Sensibles » 11 stycznia 2014, 23:26

loczek1092 pisze:A ja nadal nie rozumie jak stworzyc taka diete :c wytlumaczylby mi ktos ? c:

Chodzi o to, że wszystko, co wkładasz do jadłospisu świnki, musi mieć odpowiedni stosunek wapnia do fosforu. Ten "odpowiedni" jest ściśle określony - zawsze w dziennym jadłospisie warzyw i owoców masz ich łącznie 5. Wybierasz z tabelki:
- 1 warzywo lub owoc o wysokim stosunku Ca (wapnia) do P (fosforu) - to jest warzywo/owoc, które ma w rubryczce w tabeli "Ca:P" wartości w granicach 2.5:1, czyli kolor ciemnozielony w tabelce (np. Dandelion Greens w tabelce - mniszek lekarski)
- 2 warzywa lub owoce o średnio wysokim stosunku Ca do P - Ca:P w granicach 1.0:1-1.9:1 (np. Pineapple w tabelce - ananas)
- 2 warzywa lub owoce o niskim stosunlu Ca do P - Ca:P poniżej 1.0:1 (np. Peaches w tabelce - brzoskwinie)
I możesz sobie dowolnie mieszać te warzywa, w tabelce jest ich zestawionych naprawdę dużo. Uważaj, żeby nie dawać za dużo owoców, bo za dużo cukru w organizmie to też niezdrowo (owoce zawierają fruktozę). Ja na przykład robiłam tak, że 2 dni warzywa - 1 dzień owoce - 2 dni warzywa - 1 dzień owoce - 1 dzień warzywa, tak przez cały tydzień, i tak w kółko. Zawsze mniej owoców niż warzyw. Zestawiaj warzywa i owoce tak, żeby Twoja świnka je jadła, czyli te, które lubi i je. Ale też nie zrób tak, żeby się znudziła i przestała jeść cokolwiek. Ja na każdy tydzień starałam się rozpisywać inną dietę i np. powtarzałam to co załóżmy 3-4 tygodnie - miałam ułożone 4 diety i zapętlałam je, co miesiąc miała to samo. Też sprawdziło się u mnie to, że np. świnka nie jadła mi selera, ale systematycznie jej go dawałam i w końcu się przekonała i zaczęła go jeść. Też możesz tak robić, ale żeby nie było tak, że jest dzień, kiedy świnka nie je żadnego warzywa/owocu z zestawu, który jej podasz. Nie wiem, czy wyjaśniłam dostatecznie dobrze - jak nie, to zadawaj pytania, i albo ja, albo ktoś, kto też rozumie tą dietę i koncepcję, Ci odpowie ;)
Przy pisaniu tej części posta wykorzystałam post nugatki, napisany jako pierwszy w tym temacie.

loczek1092 pisze:i dlaczego stosunek wpania do fosforu musi byc akurat taki ? O.o

Bo taki jest najlepszy dla zdrowia świnki. Takie uzasadnienie wystarczy czy potrzebujesz naukowych wypowiedzi, które mówią o metabolizmie świnek morskich, o czynności ich organów wewnętrznych, na które wpływa ilość wapnia i fosforu, jaka jest w organizmie interakcja między wapniem a fosforem i dokładne wytłumaczenie tego zjawiska pod względem biochemii, czyli tego, co zachodzi wtedy w każdej komórce ciała świnki?

Mary pisze:Tak tak odswiezam temat ale nie jestem pewna o kapuste prawie wszedzie pisze zeby nie damac a tu nagle BUUUUM!!! mozna kapuste? :sleepy:

Można. Chodzi o to, że kapusta w nadmiernych ilościach może podobno powodować wzdęcia. Ja śwince daję i nic się nie dzieje. Są po prostu fora, które szerzą kapuścianą fobię wśród posiadaczy świnek i to tak zostaje wpojone.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Stefka
Użytkownik
Posty: 30
Rejestracja: 4 lipca 2014, 17:29
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Stefka » 17 października 2014, 10:12

cholerka, obawiam sie, że nasze świnki mają lepszą dietę od nas;P


katherinex1
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 3 grudnia 2014, 22:56
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: katherinex1 » 3 grudnia 2014, 22:58

Rozpoczynam stosowanie tej diety u mojej świnki.
Już od jutra, trzymajcie kciuki.


furia85
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 3 grudnia 2015, 19:05
Lokalizacja: kraków
Świnki morskie: kasim
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: furia85 » 15 stycznia 2016, 14:41

moja swinka je tylko pietruszkę jabłko marchewkę liście brokuła i rzodkiewki czasem zje tez papryke jak ma dobry humor więc ta dieta nie ma szans w naszym wypadku


Pindrze
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 4 sierpnia 2016, 23:09
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Pindrze » 4 sierpnia 2016, 23:20

Dzień dobry, jestem nowa na forum i nowa w temacie opieki nad świnkami - jutro przygarniam moją pierwszą. Wcześniej miałam chomiki. Przeczytałam już na tym forum wiele cennych wskazówek, jak się przygotować żeby już na wstępie nie zrobić zwierzakowi krzywdy, bo jednak taki prosiak wymaga o wiele więcej zachodu niż chomik :) Podoba mi się koncepcja diety tu przedstawiona, jednak mam pytanie - czy rzeczywiście każdego dnia świnka ma dostawać 5 różnych świeżych produktów? Oczywiście nie zamierzam jej skąpić pożywienia (prawdę mówiąc dzięki niej zacznę się sama lepiej odżywiać, bo w mojej diecie warzyw jak na lekarstwo). Czy jeśli od czasu do czasu podam np. 3 rzeczy, zachowując odpowiedni stosunek Ca:P to będzie jakieś duże niedociągnięcie?

Pozdrawiam!


sylvia_85
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 września 2016, 10:46
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: sylvia_85 » 19 października 2016, 18:14

Czy dobrze rozumiem 100g kazdego z podanych warzyw?? jest to dawka dzienna-na dwie swinki razy 2???


2slonca
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2017, 20:23
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: 2slonca » 27 czerwca 2017, 12:50

Podpinam się pod pytanie sylvia_85, jak przeliczać jedzenie na 1 świnkę - 100 g to porcja dla jednej na dzień? Czyli przy trzech x3?


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 8 gości

  • Dołącz do nas