Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: vagina_denata » 11 grudnia 2012, 19:49

Witamina C to nie eter i się nie ulatnia ;) Może ulec utlenieniu, ale jeżeli karma nie leży ruski rok w szafce i jest zapakowana w nieprzezroczyste opakowanie nie powinno to nastąpić.

motyleqq pisze:a jakie miałyby to być dodatkowe pokarmy? siano oczywiście ma cały czas :)
w tym temacie jest napisane, że jak dajemy jedzenie oparte na tej diecie, to nie trzeba już dawać wit C?

a co do gotowych mieszanek- w wielu jest więcej zbóż, niż warzyw. w tych, co zboża są na drugim miejscu, na pierwszym nie są warzywa, tylko 'roślinne produkty uboczne', czyli na pewno jakieś resztki. dopiero na trzecim miejscu są warzywa, a chyba świnki są roślinożerne, prawda? to tak jak w wielu suchych karmach dla psów i kotów(mięsożercy!) jest mnóstwo zboża(często znacznie więcej od mięsa!), a zamiast mięsa są również produkty 'podchodzenia zwierzęco' co w praktyce oznacza pióra, kopyta, pazury, dzioby.

No to już zależy od jakości karmy. Jest sporo śmieci, ale są też porządne produkty.
Witaminy C ogólnie nie trzeba podawać inaczej niż w jedzeniu, o ile świnka je witaminizowaną karmę i warzywa/owoce bogate w wit. C (oczywiście pomijąjać sytuację zwiększonego zapotrzebowania np. ciąża, karmienie, niedobór).
Dodatkowe pokarmy - rozumiem, że pytasz o te do tępienia siekaczy, tak? Np. gałęzie (leszczyny, wierzby, jabłoni i inne) albo gotowe gryzaczki ziołowe. Niektórzy polecają suszony chleb czy bułki, ale one są zbyt miękkie i mogą być nadpleśniałe, już pomijam to co piekarnie pakują w pieczywo... Problem tkwi w tym, że nie wszystkie świnki chcą ogryzać gałązki i gryzaczki i cała koncepcja bierze w łeb.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika

motyleqq
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 15:56
Lokalizacja: Łuków
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: motyleqq » 11 grudnia 2012, 22:08

trochę mam teraz dylemat. nie kupiłam byle jakiej karmy, kupiłam Vitakraft Emotion. zarówno ta, jak i Versale Laga, ma na pierwszym miejscu w składzie 'uboczne produkty roślinne'. to może być generalnie wszystko. następne są zboża(czy świnki ich w ogóle potrzebują?), i dopiero warzywa i owoce. miałam kupić VL(to Tosia jadła w hodowli), ale akurat nie było :sad:
czytałam, że suszony chleb to tak naprawdę średni pomysł. będę próbować z gałązkami, bo mam drzewka owocowe w ogrodzie :)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: vagina_denata » 11 grudnia 2012, 22:45

Tak, świnki potrzebują zbóż, ale w ogarniętych proporcjach, jako dodatek do diety, nie jej podstawa.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

motyleqq
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 15:56
Lokalizacja: Łuków
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: motyleqq » 11 grudnia 2012, 22:51

czyli jeśli pojawiają się w karmie na drugim miejscu(VL, Vitakraft)to jest to jak najbardziej w porządku? jeśli tak, to nie będę rezygnować z karmy. mam tylko nadzieję, że Tosia zacznie ją jeść ;)


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: vagina_denata » 11 grudnia 2012, 23:30

Na drugim miejscu tj? VL i Vitakraft mają naprawdę dobre karmy.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

motyleqq
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 15:56
Lokalizacja: Łuków
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: motyleqq » 11 grudnia 2012, 23:45

na drugim miejscu w składzie :) to, co jest pierwsze, to tego jest najwięcej(taka jest zasada).


Konto usunięte

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Konto usunięte » 12 grudnia 2012, 14:23

vagina_denata pisze: VL i Vitakraft mają naprawdę dobre karmy.


Mają, ale nie wszystkie :) Nie wiadomo, co kupiła motyleqq.
Ilość danego składnika masz z pewnością podany na opakowaniu. Jaką masz karmę?


motyleqq
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 15:56
Lokalizacja: Łuków
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: motyleqq » 12 grudnia 2012, 15:16

Vitakfaft Emotion for kids. ale żadna karma nie ma na pierwszym miejscu w składzie warzyw. tzn żadna z tych, które miałam w ręku w Kakadu. te gorsze karmy mają na pierwszym miejscu zboża :sad: natomiast te lepsze, jak VL, jak już pisałam, 'roślinne produkty uboczne'


Konto usunięte

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: Konto usunięte » 12 grudnia 2012, 15:30

Wyszukałam skład, wygląda on tak:
Skład: produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża (2.0% prażona pszenica), warzywa (3.0% płatki groszku, 3.0% płatki soi), owoce (2.9% jabłko), roślinne ekstrakty białkowe, minerały, oleje i tłuszcze, mleko i produkty pochodne mleka, nasiona, drożdże.
Składniki analityczne: białko surowe 16.0%, zawartość tłuszczu 4.0%, włókno surowe 11.5%, popiół surowy 7.0%, wilgotność 12.0%.
Dodatki/kg: witamina A 8969 j.m., witamina D3 893 j.m., witamina E 63.5 mg, witamina B1 5.5 mg, witamina B2 7.0 mg, witamina B6 5.5 mg, witamina B12 10.8 mcg, witamina C 617 mg, miedź jako pięciowodny siarczan miedzi (II) oraz jako tlenek miedzi (II) 11.8 mg.
Barwione i konserwowane substancjami zatwierdzonymi przez komisję UE.

Kompletnie się pogubiłam i nieco przeraziłam tym, że w karmie jest mleko i pochodne mleka, drożdże, produkty pochodzenia zwierzęcego..Czy ja czegoś nie wiem? :distrustful:
Ja nie kierowałabym się tym, co jest pierwsze wpisane na opakowaniu, a tym ile tego czegoś jest.


motyleqq
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 15:56
Lokalizacja: Łuków
Świnki morskie: Tosia
Kontaktowanie:

Re: Dieta oparta na koncepcji Ratewatchers

Postautor: motyleqq » 12 grudnia 2012, 16:10

ale takie są reguły określania składu- tego, co jest najwięcej, jest na pierwszym miejscu. to jest fakt, a nie mój wymysł ;)

ja wiem jakie są składy, bo przeczytałam wszystkie kilkakrotnie w sklepie. jestem dość świadoma w kupowaniu jedzenia dla moich zwierząt.
sama zobacz- mleko?! produkty pochodzenia zwierzęcego?! chyba nic dziwnego, że szukam lepszego sposobu karmienia... :sad:


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

  • Dołącz do nas