Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Twoja karma [Wątek zbiorczy o karmach]

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: vagina_denata » 10 maja 2011, 23:04

NiCiA pisze:Ja zawsze kupowałam i kupuję mojej śwince karmy firmy Versele-Laga lub inne karmy z wyższych półek.Aktualnie zajada się C.Complete oraz C.Nature.


Ja kiedyś kupowałam Vitapol, ale się nawróciłam. Przez bardzo, bardzo długi czas w moim mieście nie było żadnych karm lepszych niż skończone badziewie w stylu Animals, Megan, Vitapol, coś dziwnego na wagę. Jak zobaczyłam VL to tak się zdziwiłam, jak nigdy w życiu, byłam pewna, że będę musiała kupować karmę przez net.
Taki a nie inny wybór karmy może być podyktowany nie ceną, a dostępnością, w małych miasteczkach dobrze zaopatrzonych zoologów może po prostu nie być.
Różnice w cenie nie są tak duże: 0,5 kg Animals kosztuje 5 czy 6 zł, czyli za 1 kg wychodzi powiedzmy 12 zł, a 1 kg Vitakraft Menu Vital to koszt 14 zł. 2 zł miesięcznie nikogo nie zbawią. Paczka VL Cavia Nature to 15 zł, też to nie jest cena przez którą właściciel świnki będzie korę z drzew obgryzał. Przy czym kupowanie tych lepszych karm bardziej się kalkuluje, bo świnka przynajmniej je w całości ze smakiem zjada, nie wyrzuca się połowy miski.
Liczyłam to na podst. cen w "moim" zoologu, w innych może być taniej, bo ten jest jakiś kurde drogi.

Gucio, no nie do końca. Jakość karmy to kwestia obiektywnych kryteriów, a nie osobistego zdania właściciela.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Mango
Użytkownik
Posty: 779
Rejestracja: 1 sierpnia 2010, 10:40
Lokalizacja: Fajna wiocha
Świnki morskie: Celiś & Kubuś
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: Mango » 11 maja 2011, 19:04

No tak, i Megan, i Vitapol to złe karmy. Miałam na myśli, że już jak musi się kupować tańszą karmę, to lepiej Vitapol, bo ju troch lepszy. Ja również proszę o przeczytanie składu.


Gucio01
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 3 maja 2011, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: Gucio01 » 11 maja 2011, 20:02

vagina_denata pisze:
Gucio01 pisze:
vagina_denata pisze:To dajesz całość czy wydłubujesz niektóre składniki?



Daje Guciowi całość. Tylko on nie lubi tych DUŻYCH okrągłych kołeczek. Więc po co to ma być w karmie. A tak to całą karmę zjada bez grymasów.


Nie wiem czy to ja jestem taka tępa, czy to ty nie umiesz się wysłowić, ale w twojego postu wynika, że:
dajesz Guciowy całą karmę, ale on nie lubi i dużych kółeczek, więc ich w karmie nie, ale on mimo wszystko je zjada.
Logiki w tym mało a konsekwencji jeszcze mniej. Ale dobra, nieważne.

Ponawiam prośbę:
Czy mogłabyś podać ten skład karmy z opakowania? Jestem ciekawa w jaki sposób został ułożony.


Kulek on nie zjada. Zostawia on je! A tak to całą karmę zjada :D

A oto skład o który mnie prosiłaś!

Skład:jęcznień, chleb świętojański, groch prasowany, płatki zbożowe i kukurydziane, nasiona słonecznika, orzechy ziemne, nasiona dyni, marchew, pszenica, kukurydza (kukurydza mniej niż 0,8%), granulat.

A ja też mam prośbę do ciebie, abyś ty też mi napisała skład swojej karmy. Ciekawi mnie to bardzo!


Talia pisze:
Gucio01 pisze:
NiCiA pisze:
Nie mówię tego dlatego,że moja świnka ma lepszą karmę od Twojej,tylko po prostu to dla jej zdrowia.


Jakoś moja świnka się dobrze rozwija a jest od trzech lat karmiona karmą firmy "MEGAN"! Byłam w weterynarza i stwierdził, że wszystko jest ok i żadnej karmy nie trzeba zmieniać. Nie ma takiej potrzeby! A co do karmy to każdy ma swoją i każdy uważa, że jego najlepsza.

Myślisz, że weterynarz to cudotwórca i po obejrzeniu może stwierdzić czy świnka jest zdrowa czy nie?
Na jakiej podstawie niby może stwierdzić w jakim stanie jest wątroba, trzustka świnki? Nie zapominajmy, że oznaki zewnętrzna to tylko wskazówki odnośnie zdrowia zwierzęcia, a żeby poznać prawdę należałoby zrobić wnikliwe badania.


Może zbadać mu! Ja sama mogę z nim pójść przecież na prześwietlenie. Jeśli będzie trzeba.

Przecież wet zobaczy, że ma coś opuchnięte. W mojej okolicy jest taki wet, który zna się na gryzoniach!
Talia bardzo cię proszę napisz mi skład twojej karmy.


Awatar użytkownika
Talia
Hodowca
Posty: 1152
Rejestracja: 11 stycznia 2011, 8:39
Lokalizacja: Toruń
Świnki morskie: Grappa, Anastazja, Princeska, Duchessa, Falbala
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: Talia » 11 maja 2011, 21:39

Nie zawsze opuchlizna świadczy o tym, że coś jest nie tak. Tylko jeśli podczas badań wyjdzie coś nie tak to już po ptakach.
Chyba lepiej zapobiegać niż leczyć. I proszę nie wierz w super wetów bo każdy może się mylić, może coś mu umknąć, świnka to malutki zwierzę, więc nie tak łatwo ją zbadać.
Ja podaje cavie pro z dużych worków. Wydaje mi się, że ma ona inny skład niż ta z małych paczek, a ja niestety worek wyrzuciłam.
To jest ogólny skład cavi pro, nie wiem czy różni się on. Pro w dużych workach jest trochę inne (drobne jak stare duo).
Wybrane wartości odżywcze
Białko 15,5 %
Tłuszcz 3,5 %
Minerały 8,5 %
Błonnik 19,5 %
Wapń 1 %
Fosfor 0,5 %
Witamina A 10.000 j.m./kg
Witamina D3 2.000 j.m./kg
Witamina E 40 mg/kg
Witamina C 3.500 mg/kg
Miedź ? siarczan miedzi (II) 8 mg/kg

Zawartość
Produkty pochodzenia warzywnego
Warzywne ekstrakty proteinowe
Zioła
Nasiona
Minerały
Frukto-oligosacharydy
Ekstrakt jukki


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: vagina_denata » 11 maja 2011, 21:43

Wyrzuciłam opakowanie, więc spisuję z netu, ale nie powinno być błędów.
Skład VL Cavia Nature:
Produkty pochodzenia warzywnego
Zboża
Warzywa
Warzywne ekstrakty proteinowe
Owoce
Minerały
Nasiona
Drożdże
Frukto-oligosacharydy
Zioła
Algi
Ekstrakt z aksamitki wyniosłej
Ekstrakt jukki
Mannan-oligosacharydy
Ekstrakt z pestek winogron

Wybrane wartości odżywcze:
Białko: 15%
Tłuszcz: 3%
Minerały: 6.5%
Błonnik: 15%
Wapń: 1.1%
Fosfor: 0.5%
Witamina A: 10.000j.m./kg
Witamina D3: 1.500j.m./kg
Witamina E: 30mg/kg
Witamina C: 250mg/kg
Miedź - siarczan miedzi (II): 10mg/kg
Gucio01 pisze:A oto skład o który mnie prosiłaś!

Skład:jęcznień, chleb świętojański, groch prasowany, płatki zbożowe i kukurydziane, nasiona słonecznika, orzechy ziemne, nasiona dyni, marchew, pszenica, kukurydza (kukurydza mniej niż 0,8%), granulat.


Świnki nie powinny jeść orzechów. Już samo to świadczy o jakości Megan.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Damian_1
Użytkownik
Posty: 932
Rejestracja: 15 października 2010, 20:28
Lokalizacja: okolice Żywca
Świnki morskie: Bamako
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: Damian_1 » 11 maja 2011, 22:54

Świnki nie powinny jeść też grochu, chleba i nasion (nasiona w małych ilościach mogą) :!:
Co myślicie o kolbach vitakrafta bo ja czasem kupuje :?:


Gucio01
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 3 maja 2011, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: Gucio01 » 11 maja 2011, 23:20

Guciowi to nie smakowało. Jak kupuję kolby firmy "Vitapol" :D


lusia01
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 maja 2011, 17:43
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: lusia01 » 12 maja 2011, 14:41

Karmę to daje jaka pierwsza na półce leży :lol: Tak samo z kolbami :lol:


Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: nugatka » 12 maja 2011, 14:51

Gucio01 pisze:Jaką karmę polecacie? Jaką karmę sami dajecie waszej śwince? Ja daje MEGAN czy coś w tym stylu :D
Guciowi smakuje :lol:


Czy w karmie Megan nie ma luzem ziarna? Nie ma go tam wcale?

viewtopic.php?f=12&t=3346&start=15

Moje pytanie dotyczyło karmy nie zawierającej zbóż... [Spójrzcie na odpowiedź Gucia.] Hm...


Awatar użytkownika
świniaczka
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 7 maja 2011, 18:24
Kontaktowanie:

Re: Twoja karma

Postautor: świniaczka » 12 maja 2011, 20:18

WITAM to zdjecie karmy dla świnek morskich firmy Animals http://photos01.istore.pl/13625/photos/big/695516.jpg

Kocham zwierzęta ale najbardziej świnki morskie=żizel

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

  • Dołącz do nas