Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
Grunio
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 27 sierpnia 2018, 17:14
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Grunio, Banan, Ryszard
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Grunio » 27 sierpnia 2018, 17:26

Ja bym sie ograniczyla do samego kopru :D


Awatar użytkownika

dziubasdg
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 września 2018, 13:49
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: dziubasdg » 17 września 2018, 14:36

Witam wszystkich na forum, bo to mój pierwszy raz tutaj:) Od 4 dni jestem "pomagierem" nieletniej, choć niezwykle szczęśliwej, właścicielki małej świnki. Przed zakupem świnki, jak i już po - przeglądam liczne strony oraz fora na temat świnek i coraz więcej pytań z nimi związanych mi się nasuwa :) Na szczęście - wiele odpowiedzi znalazłem, ale na 3 pytania - odpowiedzi nadal brak. Może ktoś z was pomoże?
1. Na stronie http://swinkimorskie.eu/SPSM/index.php? ... Itemid=113 znalazłem informację, iż "Zioła przed podaniem powinny być dobrze wysuszone." Jednak czytam liczne posty i widzę, że dumni właściciele świnek świeże zioła również im podają :) Które zioła są więc lepsze: te świeże czy suszone i dlaczego ? A może niektóre lepiej podać świeże, a inne suszone? Czy nadmiar ziół świeżych może świnkom zaszkodzić?
I jeszcze trochę w kwestii świeżych/suszonych listków np. brzozy, malin, jabłoni itp.: czy lepsze dla świnek są świeże czy suszone? czy tych świeżych mogą jeść ile chcą, czy jednak więcej suszonych ( i znowu pytanie - jeśli suszonych, to dlaczego?)?
2. Znalazłem informacje dotyczące podawania świnkom dzikiej róży, jako bardzo dobrego źródła witaminy C, ale właściwie w większości były to informacje dotyczące suszonych owoców dzikiej róży. Czy wobec tego świnki mogą jeść świeże owoce dzikiej róży, które można przecież teraz zbierać, czy raczej nie jest to wskazane (i dlaczego)? Jeśli tak - to ile? Co ze świeżymi listkami dzikiej róży: można podawać, czy lepiej suszone?
3. Dlaczego przed podaniem świeżych pokarmów zaleca się ich opłukanie i osuszenie? Tak sobie myślałem, że skoro nasza świnka nie bardzo garnie się do poidełka, to może poprzez takie nieosuszone warzywka i zieleninki trochę dodatkowej wody jej przemycimy. Czy ja błędnie myślę? A tak przy okazji – bo chyba też nie udało mi się znaleźć informacji: warzywa lepiej przed podaniem ze skórki obrać, czy wystarczy porządnie umyć?

Z góry - wielkie dzięki za odpowiedź :)


ahimsa
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 4 września 2017, 16:22
Lokalizacja: śląskie
Świnki morskie: Plamka, Bursztyn
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: ahimsa » 22 września 2018, 11:01

Cześć,

1. dobre są i takie i takie - ale zależy które, od właściwości, trzeba by szczegółowo analizować, ale np. babka jest okay i świeża i suszona, mniszek, czy mięta; ja bym stosowała umiar.
Natomiast niektóre świeże rośliny mają po prostu niektóre substancje bardziej aktywne, czynne i wtedy jako wysuszone są jakby unieszkodliwione i pewnie czasem odwrotnie się też może zdarzyć.
Z resztą w ogóle sama roślina - inaczej będzie działał korzeń inaczej kwiat inaczej zielone części.
Mi weterynarz odradził koniczynę świeżą, zwłaszcza kwiat (jak z suszoną nie wiem), z uwagi na obecność jakiś glikozydów, ale nie pamiętam jakich.
Tak samo jak napar z ziół dla człowieka jest określona ilość, przeznaczenie, tak dla świnki pewnie trzeba trzymać się złotego środka.
Wysuszone pewnie chodziło o osuszenie, a nie o suszenie zmierzające do powstania suszu. ;)
Tutaj jest też link które są trujące (na końcu na dole).
http://www.ogonek.waw.pl/kroliki/articl ... orska.html

2. Co do dzikiej róży nie wiem, ja sypię trochę suszoną - (owoc sproszkowany, zakupiłam też cały owoc ale moje świnki za bardzo nie ruszają), ale jedna ze świnek niestety nie przepada, ale też płatki róży takiej zwykłej suszone ze sklepików dla świnek pięknie pachną i smakują.

3. Nie wiem dlaczego, ale jakoś niekorzystnie działa mokra zielenina na jelita, powstają wzdęcia itd. Pomimo że świnka czasem zje liść i popije to jednak inaczej działa niż jak zje mokry.
Warzywa to zdaje się pomidor obiera się, żeby skórka gdzieś się nie przykleiła, a resztę - no nie wiem, ja obieram te których jemy część podziemną z uwagi na czystość.
No i pewnie już wiesz ale nie podajemy ogórka z innym pożywieniem które zawiera witaminę c, bo ogórek ją rozkłada, także podobnie cukinia i dynia.

Nie za wiele może pomogłam, ale zawsze coś, a może jeszcze ktoś coś napisze. ;) :)


dziubasdg
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 września 2018, 13:49
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: dziubasdg » 25 września 2018, 8:24

ahimsa - dziękuję, "ogonek" trochę pomógł, wcześniej nie trafiłem na tą stronę.



Blanka
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 29 września 2018, 22:22
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Blanka » 29 września 2018, 22:34

Świnki nie mogą jeść pokarmu pochodzenia zwierzęcego czyli mleka też nie ponieważ są roślinozerne.


Honka1
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 października 2018, 13:35
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Honka1 » 13 października 2018, 13:38

Witam. Czy mogę podać bazylię cytrynowa? Bazylię pospolita moje kawiorki uwielbiają ale na działce o rodziła cytrynowa bazylia i zastanawiam się czy ktoś testował.


Awatar użytkownika
Gegoru
Użytkownik
Posty: 138
Rejestracja: 3 września 2018, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Świnki morskie: Edzia[*] i Tosia
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Gegoru » 8 stycznia 2019, 16:31

Cześć,

Zadam pytanie w tym miejscu, żeby nie tworzyć niepotrzebnie nowy temat.

Cykoria wiadomo, świnkom pasuje i mogą je jeść. Mam pytanie, bo ostatnio kupiłem cykorie, ale trochę inną, bo miała dopiskę "cykoria czerwona", z boku napis "sałatowa" i mam pytanie: czy mogę bez żadnych wyrzutów dać ją śwince? Czy kategorycznie "nie, bo coś się może jej stać nawet po małej dawce". Czy "jak już kupiłeś, to daj, ale na przyszłość unikaj, bo na dłuższą metę to niezdrowe"?


Adam Zięba
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:18
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Adam Zięba » 21 lutego 2019, 15:19

W żadnym razie nie powinno się podawać śwince morskiej fasoli (jest dla niej trująca), kapusty (powoduje wzdęcia) oraz pryskanych warzyw i owoców.


Lily
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 8 kwietnia 2019, 22:19
Kontaktowanie:

Re: Czy mogę podać?/Czy świnki mogą jeść? [temat zbiorczy]

Postautor: Lily » 26 kwietnia 2019, 17:25

Czy świnki mogą jeść stokrotke? Znalazłam odpowiedź tylko w jednym poście na fb ale chciałabym się upewnić ;)


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości

  • Dołącz do nas