Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Czego świnki NIE mogą jeść - lista zakazanych pokarmów

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Czego świnki NIE mogą jeść - lista zakazanych pokarmów

Postautor: vagina_denata » 5 maja 2012, 14:58

Krótka lista pokarmów, których świnki morskie nie mogą jeść. W razie wątpliwości proszę pisać w tym temacie


Czego świnki jeść NIE mogą


mięsa i przetworów mięsnych – powód jest chyba oczywisty, świnki morskie to roślinożercy;
produktów pochodzenia zwierzęcego np. jajek – patrz wyżej;
mleka i produktów mlecznych – świnki nie trawią laktozy. Zakaz ten dotyczy też dropsów jogurtowych rzekomo to dla gryzoni. Wyjątek stanowią świńskie noworodki osierocone lub odrzucone przez matkę, które trzeba dokarmiać mlekiem dla kociąt;
soków i napojów owocowych – pomimo że świnki chętnie jedzą owoce soki i napoje są dosładzane i „ulepszane” tak, że w tej formie są dla futrzaków nieodpowiednie;
innych ludzkich napojów typu herbata, kawa, pepsi etc. - chyba nie trzeba wyjaśnień. Dotyczy to też wody mineralnej gazowanej;
jedzenia przetworzonego tj. produktów gotowanych, smażonych, pieczonych, peklowanych, marynowanych itp. Nic co nie jest surowe bądź przeznaczone dla świnek nie jest dla nich odpowiednie.
ogólnie rozumianego ludzkiego jedzenia np. makaronów, kasz, ryżów etc.
chleba, bułek i innego pieczywa!!! - wbrew temu to sądzono kiedyś suszone pieczywo nie jest dobre na tępienie ząbków i nie nadaje się dla świnek. Powody: jest tuczący, wysoko przetworzony, słodzony, solony, „ulepszany” spulchniaczami i konserwantami, przez co szybko syci i może zniechęcać zwierzątko do jedzenia innych pokarmów. Jest zbyt miękki by mieć wpływ na stan siekaczy (przez co nie spełnia przypisywanej mu funkcji). Do ścierania siekaczy znacznie lepiej nadają się gałęzie odpowiednich drzew i specjalne roślinne gryzaczki (do kupienia w zoologu).
grzybów – wbrew temu co sądzą niektórzy grzyby to nie rośliny. Ponadto są ciężkostrawne;
orzechów – są zbyt tłuste co źle wpływa na wątrobę. Dotyczy też kokosa;
ziemniaków – surowe niespecjalnie nadają się do jedzenia, gotowanych oczywiście nie wolno podawać;
roślin ozdobnych i kwiatów – większość z nich jest trująca. Wyjątek stanowią zioła i rośliny jadalne (np. płatki róży, liście i gałęzie wierzby), ale to już wyższa szkoła jazdy ;) Absolutnie niejadalne są drzewa iglaste;
kolorowych czasopism, gazet itp. - może brzmieć zabawnie, ale to ważna uwaga. Niektóre (w zasadzie wszystkie mi znane ;)) świnki są miłośniczkami pożerania papieru i tektury. O ile sam, czysty papier w niewielkich ilościach raczej nie powinien zaszkodzić, o tyle zadrukowany lub popisany staje się toksyczny i może być niebezpieczny.
„ostrych” warzyw tj. cebuli, czosnku, papryczek chilli etc – ze względu na wzmiankowaną ostrość.
szczawiu i rabarbaru – ze względu na dużą ilość kwasu szczawiowego, który spożywany w nadmiarze przyczynia się do kamicy nerkowej i niedoborów wapnia w organizmie.


Ponadto nie poleca się podawania:
wapienek – świnki mają tendencje do problemów z kamieniami w nerkach i reszcie układu moczowego, a kamienie tworzą się właśnie z jonów wapnia i jonów szczawianowych.
kolb, dropsów i innych „smakołyków” - tuczą, często zawierają mleko, którego świnki nie trawią, często są sztucznie barwione i zasadniczo nie ma w nich nic pożytecznego.
ziaren – tu sprawa jest nieco bardziej złożona. Świnki morskie nie są ziarnojadami i karma, która w 70% składa się ze zbóż nie jest dla nich dobra, ale jednocześnie niewielkie ilości ziarna w karmie nie są szkodliwe ani nieprawidłowe.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

  • Dołącz do nas