Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
karolina
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 1 lipca 2013, 13:33
Kontaktowanie:

Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: karolina » 11 lipca 2013, 13:39

witam,

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że moja świnka morska dosyć szybko tyje. Kiedy przywiozłam świnkę do domu taka nie była, dopiero teraz kiedy jest ze mną zaczęła przybierać na wadze dość szybko. Bardzo chciałabym ,by trochę schudła, ale nie mam pomysłu na jakąś sensowną dietę. Macie pomysły na taką sensowną, odchudzającą dietę dla świnki morskiej?


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
Laraine
Użytkownik
Posty: 619
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 20:53
Lokalizacja: Zabrze
Świnki morskie: Nadia, Neska, Zuza

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: Laraine » 11 lipca 2013, 20:48

Przede wszystkim zacznij od tego, jak wygląda jadłospis Twojej świnki. Jakie dostaje warzywa i owoce, jak często, jaką dostaje karmę, czy dostaje jakieś przysmaki, a jeśli tak, to jakie i jak często?
Opisz szczegółowo jak i czym karmisz swoją świnkę, wtedy będziemy mogli Ci pomóc.

Wolontariuszka Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim
Nie kupuj. Adoptuj!

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: nugatka » 12 lipca 2013, 7:33

No i zważ świnkę, bo może Ci się tylko wydawać, że jest za gruba.


karolina
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 1 lipca 2013, 13:33
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: karolina » 12 lipca 2013, 11:16

Moja świnka je:
suchą karmę Vitapolu, jabłka, sałatę albo marchewkę do tego i kolbę Vitapolu. Dostaje je co jakieś 3-4 godziny. Więcej smakołyków nie dostaje. Co jakieś dwa dni dostaje również suchy chleb. Zrezygnowałam też z sianka.( Bo wolę podawać śwince świeżą trawę.)

Moja świnka waży około 200- 300 gram.


Awatar użytkownika
Asia909
Użytkownik
Posty: 1802
Rejestracja: 2 stycznia 2013, 19:35
Świnki morskie: Tośka <33333
Neska <33333
Ś.P. Kubuś <333333 na zawsze w naszej pamięci!
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: Asia909 » 12 lipca 2013, 17:24

karolina
Zmień karmę oraz sposób żywienia! Vitapol to jeden z gorszych firm. Kolb nie powinno się podawać świnką. Chleba także (nawet suchego). Jeśli zrezygnowałaś z siana to świeża trawa powinna być w klatce 24 godz. na dobę. W jakim wieku jest świnka? Bo ta waga mnie baaardzo niepokoi. Świnka 2 tygodniowa tyle waży... :sleepy:

Zależy Ci na losie świnek morskich?
Planujesz mieć nowego podopiecznego?
Nie kupuj! Adoptuj!
ADOPCJE http://swinkimorskie.eu/adopcje.php
Jesteś zainteresowany adopcją? Pisz do mnie na PW lub na e-mail: [email protected]

Awatar użytkownika
kin28
Moderator
Posty: 3289
Rejestracja: 20 listopada 2011, 13:56
Lokalizacja: Śląsk
Świnki morskie: Gizmula [*] Daisy [*] Coco [*] Ada [*] Lilo
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: kin28 » 12 lipca 2013, 17:38

Vitapol na zamianę, bo to tuczy, tam są ziarna. Polecam bardziej coś z Versele Lagi :) Kolby okej, ale nie zawsze, raz na jakiś czas jako taki niezdrowy przysmak i jak już, to sensowne. Moje bardzo lubią lucernowe i z patyczków. Zamiast kolb podawaj np. gryzaki z HP, zdrowsze i ścierają ząbki. Chleb/bułka i ogółem pieczywo odpada, bo wbrew pozorom nie ściera ząbków, pod wpływem śliny i tak to mięknie. Sianko musi być w paśniku zawsze, teraz jest trawa, ale potem sianko musi być.
A co do wagi.. no cóż, jak ja kupiłam moją Daisy to tyle ważyła i jeszcze ją dokarmiałam, żeby przytyła :distrustful:

Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: nugatka » 12 lipca 2013, 18:01

O matko! Chcesz, żeby śwince przerosły zęby trzonowe i miała niebezpieczny zabieg prawdopodobnie pod narkozą??? Świnka niezależnie od pór roku powinna mieć stale sianko w klatce! Bez tego nie zetrze zębów trzonowych i rozreguluje się jej układ pokarmowy. Siano to podstawa diety! Chleba nie podawaj wcale. Kolbę raz na 1-2 miesiące, jeśli już musisz podawać. Zrezygnuj z sałaty, bo jest napompowana metalami ciężkimi. A gdzie inne warzywa i owoce oraz świeże zioła (np. pomidorki, ogórki, seler korzeniowy i naciowy, buraczki, kalarepka z liśćmi, kukurydza w kolbie z liśćmi, botwinka, rzodkiewka z listkami, koperek, natka pietruszki, korzeń pietruszki, natka marchwi, gruszka, kiwi, pomarańcza, arbuz, melon, świeża mięta, bazylia, kolendra, oregano, itp... = zapewne wiele jeszcze pominęłam)?

To 200 czy 300g? W jakim wieku jest Twoja świnka? Mój półroczny świnek waży 1kg... i wcale nie jest gruby.


BlumeiCaviaOlek
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 16 lipca 2013, 23:45
Świnki morskie: Blumei Cavia Olek
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: BlumeiCaviaOlek » 17 lipca 2013, 23:22

Hmmm... MSMSM twierdzi, że suchy chleb należy podawać raz w tygodniu. Co do Vitapolu to z karmy Energy Plus (przeznaczonej oczywiście tylko dla świnek) jestem BARDZO zadowolony. Poniżej trochę o tej karmie.

Skład: Ziarno zbóż i produkty zbożowe (65%), mieszanka paszowa w granulacie (11%), warzywa (15%), produkty piekarnicze (4%), nasiona oleiste (3%), inne rośliny (2%)

Analiza składu: białko (16%), tłuszcz (3,8%), włókno (11%), minerały (3,8%).

Dodam jeszcze, że świnki karmę jedzą od 1.5 roku + warzywa + siano, dwuletni samczyk waży kilogram.


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: vagina_denata » 18 lipca 2013, 6:48

Karma, w której 65% składu stanowią ziarna zbóż i produkty zbożowe jest naprawdę kiepska. Poza tym zawiera bardzo mało włókna. Ja ją odradzam, bo możesz być zadowolony (w końcu jedzą, żyją i wyglądają na zdrowe), ale ta karma jest trochę jak parówki albo mielone mięso z Biedry - wartościowego pokarmu malutko i mnóstwo zapychającego syfu. Można jeść i nie umrzeć, ale nie jest to dobry pokarm.
A co do chleba - po pierwsze jest tuczący, a świnki jak wiadomo mają tendencję do tycia. Po drugie wcale nie ściera zębów, bo jest za miękki. Po trzecie w procesie suszenia w domu na 99% osadzi się na nim pleśń i nawet jak nie wyrośnie to nadal na pieczywie będą zarodniki, ewentualnie wyrośnie na tyle nieduża, że nie będzie jej widac na pierwszy rzut oka. A po trzecie współcześnie chleb jest napompowany spulchniaczami, wzmacniaczami smaku, po co karmić tym zwierzę? Nie ma sensu podawać syfska, skoro można dawać śwince zdrowe, wartościowe jedzenie.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Laraine
Użytkownik
Posty: 619
Rejestracja: 28 czerwca 2012, 20:53
Lokalizacja: Zabrze
Świnki morskie: Nadia, Neska, Zuza

Re: Sensowny pomysł na dietę dla świnki morskiej.

Postautor: Laraine » 18 lipca 2013, 8:54

Będę powtarzać do znudzenia - świnka morska NIE JEST ZIARNOJADEM, tak więc karma, której ponad połowę stanowią ziarna, nie nadaje się dla świnek. I nie ma innej opcji. Każda karma Vitapolu dla świnek morskich to, za przeproszeniem, syf. To tak samo, jakbyś ty całą swą dietę opierał na KFC, King Burgerze czy innym fast foodzie. Nie mów więc, że fast foodowa dieta jest dobra dla świnki.
W 100% popieram v_d. Powinniśmy przecież zapewnić naszym zwierzętom to, co najlepsze, a nie cokolwiek.

Wolontariuszka Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim
Nie kupuj. Adoptuj!

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

  • Dołącz do nas