Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Pory żywienia

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
Mary
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 17 grudnia 2013, 18:22
Lokalizacja: Nowy Targ
Świnki morskie: Ksawery ♥
Kontaktowanie:

Pory żywienia

Postautor: Mary » 16 stycznia 2014, 18:57

Czy świnka powinna mieć jakieś określone pory jedzenia czy dostęp 24h na dobe jedzenie ? :unsure:


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
nugatka
Zasłużony
Posty: 1303
Rejestracja: 9 marca 2010, 8:42
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: nugatka » 16 stycznia 2014, 20:04

Dostęp 24h na dobę.


Awatar użytkownika
ewelkka
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 12 stycznia 2014, 19:16
Lokalizacja: Przemków
Świnki morskie: PAMCIA i TRUSIA [*]
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: ewelkka » 16 stycznia 2014, 20:52

nugatka pisze:Dostęp 24h na dobę.


popieram :)

Obrazek
PAMCIA i TRUSIA [*] 04.01.2015 :(

Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: Cavialina » 16 stycznia 2014, 21:46

To zależy. W hodowli 24h dostęp do jedzenia miałby tragiczne skutki (otłuszczenie ciała, toksemia). Na pewno świnka musi mieć 24h dostęp do siana i czystej wody. Można karmić świnki dwa razy dziennie w czasie ich naturalnie wzmożonej aktywności czyli rano i wieczorem/późnym popołudniem.

Obrazek

Awatar użytkownika
Sensibles
Zasłużony
Posty: 2500
Rejestracja: 2 grudnia 2010, 21:26
Lokalizacja: Szczecin
Świnki morskie: Xsara [*], Funiek
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: Sensibles » 17 stycznia 2014, 23:46

Moja świnka ma karmę 24/dobę w klatce, tak samo siano i wodę. Świeże rzeczy daję nie o określonych porach, a wtedy, kiedy mam czas jej coś przygotować - najczęściej rano, jeszcze przed wyjściem do szkoły, koło 6, oraz po południu.

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie, mój przyjacielu.

Awatar użytkownika
Lawliett
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 11:30
Świnki morskie: Misaki
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: Lawliett » 20 lutego 2014, 13:25

Moja świnka również ma dostęp do jedzenia 24 na dobe. Rano podaje jej karmę , a wieczorem dostaje porcje warzyw i owoców :) I najwyżej w ciągu dnia dosypuje karmy jak zobaczę że świnka zjadła to co miała w miseczce :)

W świnkowym świecie , o świnkowych zasadach

monka1222
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 17 marca 2011, 16:55
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: monka1222 » 20 lutego 2014, 16:35

W sumie to zależy jak świnka była "wychowywana" bo jak, np była karmiona ( dajmy na to w zoologicznym) rano i wieczorem to jak właściciel da jej jedzonka 24 h/24h to ona się rzuci na to jedzenie " bo zabraknie" napcha się tylko i nic więcej.
Co na dłuższą metę może doprowadzić do poważnej otyłości świni ;)


white_fox0
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 marca 2014, 19:10
Świnki morskie: Bolek ( świnka długowłosa)
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: white_fox0 » 17 marca 2014, 19:31

Moja świnka ma 24/dobę , tylko jest mało oszczędny i głównie zjada wszystko naraz. Trochę mnie to martwi , ale zdążyłam się już przyzwyczaić. Polecam moją metodę karmienia : rano dać śwince karmę w średniej porcji ( bo po nocy ) , jeżeli po południu nic nie będzie to dać karmę w małej porcji i wieczorem tak samo. Nie obiecuję cudów , ale u mnie się sprawdza i świnka nie biega po klatce głodna :)


Awatar użytkownika
bartek69963
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 13 grudnia 2013, 17:58
Lokalizacja: Wrocław
Świnki morskie: Dracone (skinny) 17.11.2013,
Amelka (coronet) 12.12.2013
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: bartek69963 » 2 kwietnia 2014, 21:55

Ja swoim świnkom daję warzywa/owoce/zieleninę raz dziennie wieczorom. Za to wodę i siano i w zasadzie karmę suchą mają cały czas.


czikuczikulinka
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 7 kwietnia 2014, 14:39
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Łatek [*], Tosia [*], George (a właściwie Pypcio, Proś i każde inne imię jakie mu nadam)
Kontaktowanie:

Re: Pory żywienia

Postautor: czikuczikulinka » 12 kwietnia 2014, 17:09

zastanawiam sie o jakich porach i porcjach żywić moje prosię aby nie było grube bo weterynarz kazał mi uważać na to bo samczyki lubią obżerać się "na zaś". zauważyłam, że George jak dostanie miskę pełną jedzenia to zawsze wyjada wszystko co może i zostawia tylko ziarno (bo niestety jego karma troche tego zawiera :()... zawsze mu uzupełniam miseczke z obawy, że będzie głodny ale nie wiem czy go to nie wprowadzi w otyłość bo zaraz wszystko zjada. może dla ułatwienia opisze co i kiedy mu daje.. jeżeli robię jakieś karygodne błędy to proszę poprawcie mnie ;)
Rano jak wstane zawsze napełniam mu miseczke karmą (1 łyżka stołowa, jakieś 20g - tak mi sie wydaje), 3-4 plastry marchewki, 2-3 ogórka, 2-3 selera albo pietruszki, gałązke natki pietruszki
Około 15-16 resztki niezjedzonej karmy wyrzucam i wsypuje 1 łyżkę stołową nowej karmy, czasami jeżeli mam to gastkę trawy, mlecza lub inne (wprowadzam stopniowo zieleninę do jego diety bo wcześniej tego nie dostawał i weterynarz polecił mi to robic z umiarem i co kilka dni - nie codziennie - żeby go za bardzo nie wzdęło)
Około 18-20 wrzucam mu sporą garść sianka (tak został nauczony u poprzedniego właściciela) i jeżeli widzę, że ma mało karmy to wrzucam 0,5 - 1 łyżkę karmy.
wodę ma codziennie wymienianą w poidełku.


Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

  • Dołącz do nas