Świnki morskie forum / Cavia.pl

Forum o świnkach morskich

Zielenina a wiek świnki

Dział poświęcony prawidłowej diecie świnek morskich.
piosenka_zorzy
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 marca 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Zielenina a wiek świnki

Postautor: piosenka_zorzy » 12 marca 2014, 14:23

Mam dylemat.
Sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedział, że zieleninę można podawać śwince dopiero wówczas, gdy skończy rok. Wcześniej może dostać biegunki i się odwodnić.
Czy to prawda?
Moja świnka ma jakieś trzy miesiące i obawiam się, że jeżeli dopiero po roku zacznę karmić ją warzywami, to jej organizm tym bardziej nie będzie ich trawił, bo nie będzie przyzwyczajony.
Jakie jest Wasze zdanie? Zależy mi na opinii doświadczonych osób, a nie na przypuszczeniach.


Awatar użytkownika

Awatar użytkownika
ishaa
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 21 lutego 2014, 15:44
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Pusia (1999-2000), Śnieżynka (ur. 20.01.2014r)
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: ishaa » 12 marca 2014, 14:31

Nie słuchaj tych ludzi z zoologów, bredzą głupoty. Ja moją półtora miesięczną kupiłam w dobrej hodowli i za nim ją kupiłam to dostałam całą listę co już jadła: marchew, korzeń pietruszki i natkę, koperek, seler naciowy, cykorię, ogórka, buraka itd. A jak podajesz coś czego świniak jeszcze nie jadł trzeba podawać to w małych ilościach i stopniowo (musi się przyzwyczaić), bo wtedy może być biegunka :) A moja żyje i robi zdrowe kupy :P


piosenka_zorzy
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 marca 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: piosenka_zorzy » 12 marca 2014, 18:43

A czy teraz już nie jest za późno na podawanie warzyw? Świnka ma trzy miesiące, do tej pory jadła tylko karmę i siano.


Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: Hahnoto » 12 marca 2014, 18:58

A jak sobie wyobrażasz świnkę, która jest roślinożerna, nie jedzącą warzyw przez całe swoje życie? :shock:
Nie ma co przesadzać. Sprzedawca nagadał ci jakichś głupot, a ty to tak poważnie do tego podchodzisz...


piosenka_zorzy
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 marca 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: piosenka_zorzy » 12 marca 2014, 19:29

Dziękuję za odpowiedzi. Będę śwince wprowadzać stopniowo różne warzywa do jadłospisu.


Awatar użytkownika
Cavialina
Hodowca
Posty: 199
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 21:52
Lokalizacja: Szprotawa
Świnki morskie: Macho, Winona, Amadea, Amid the falling snow
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: Cavialina » 12 marca 2014, 19:31

Świnka która przez rok życia nie będzie jadła warzyw nie tylko będzie "upośledzona" pod względem jedzenia (a dokładniej niejedzenia) różnych nowości, które są jej potrzebne do życia, taka świnka może nawet nie przeżyć. Ściera sobie zęby na twardych warzywach jak marchew, seler, burak. Potrzebuje witaminy C z natki pietruszki, papryki słodkiej...

Pan, który polecił coś takiego nie ma pojęcia o świnkach, może taka opinia o braku warzyw w diecie świnek jest wygodnym wytłumaczeniem "oszczędności" w sklepie.

Obrazek

piosenka_zorzy
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 10 marca 2014, 13:48
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: piosenka_zorzy » 12 marca 2014, 19:39

Nie wiedziałam, że to tak poważna sprawa. Gdybym nie trafiła na to forum, zaufałabym sprzedawcy. Na szczęście posty w stylu "mam młodą świnkę, karmię ją takimi i takimi warzywami" dały mi do myślenia i wzbudziły niepokój, zwłaszcza, że nikt na forum takich działań nie potępiał.

Dzięki wielkie.

PS Właśnie się zastanawiamy z mamą, jak podawać śwince warzywa np. marchewkę. Czy to ma być mały kawałek, czy duży, czy świnka będzie ją trzymała w łapkach, jak chomik?


Awatar użytkownika
Hahnoto
Użytkownik
Posty: 155
Rejestracja: 13 lutego 2014, 12:49
Lokalizacja: Słubice
Świnki morskie: Gina & Cinka
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: Hahnoto » 12 marca 2014, 21:18

Kurczę, "u mnie" w zoologicznym dają świnkom jabłko czy marchewkę, a jak kieeeedyś, jeszcze za czasów gówniarza, byłam wolontariuszką w zoologicznym to sprzedawczyni nawet poprosiła mnie, żebym nazrywała zieleninę w swoim ogrodzie i przyniosła świnkom. Sama jeszcze mówiła, że czasami idzie na łąki i dla nich nazrywa...A tu żadnego mokrego pokarmu? Współczuję tym biedakom i dobrze przynajmniej, że twoja świnka trafiła do odpowiedniej osoby ;)

Ja podaję warzywa i owoce w dużych kawałkach, ja wiem...3x4cm? Świnka będzie jeść je z podłoża, nie będzie trzymać ich w łapkach :P


czikuczikulinka
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 7 kwietnia 2014, 14:39
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Łatek [*], Tosia [*], George (a właściwie Pypcio, Proś i każde inne imię jakie mu nadam)
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: czikuczikulinka » 17 kwietnia 2014, 11:01

skoro podstawą żywienia świnki morskiej jest sianko, czyli też i świeża trawa to czy może jej nadmiar trawy i świeżych zieleninek zaszkodzić? sama będzie wiedziała kiedy przestać wcinać trawę czy właściciel powinien ograniczyć ją ilościowo?


Awatar użytkownika
vagina_denata
Zasłużony
Posty: 2899
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 21:06
Lokalizacja: Warszawa
Świnki morskie: Lucek, Harley, Remek
Kontaktowanie:

Re: Zielenina a wiek świnki

Postautor: vagina_denata » 20 kwietnia 2014, 0:12

Przekarmienie zieleniną jest możliwe, ale trudne, bo po pierwsze to są jednak bardzo niskokaloryczne pokarmy, a po drugie nawet świnki mają jakieś hamulce ;). Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi, natomiast duży nadmiar jedzenia może prowadzić do nadwagi, więc nie powinno się napychać świnki jedzeniem gdy się tego nie domaga, albo gdy domaga się np. pieszczot i uwagi.

W orszak niech wierzy, kto nie wie gdzie idzie.

Awatar użytkownika
Świnkowy poleca


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Żywienie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

  • Dołącz do nas